W 2021 rozpoczął się proces przeskalowania, czyli aktualizacji klas energetycznych na etykietach. W praktyce oznacza to likwidację tzw. plusów (A+, A++, A+++) i przepisanie najwydajniejszych urządzeń do klasy C lub niżej. Klasy A i B są zostawiane puste, aby dać impuls to dalszej innowacyjności. Reguła ta sprawdziła się w dotychczas przeskalowanym sprzęcie np. lodówkach czy pralkach.
W 2025 r. czeka nas przeskalowanie etykiet dla suszarek do ubrań, ponieważ zacznie obowiązywać rozporządzenie delegowane Komisji UE dla tej kategorii produktowej[1]. Równolegle producentów czeka kilka nowych obowiązków w związku z tzw. ekoprojektem, czyli przepisami równoległymi do tych o etykietowaniu[2]. Chodzi tu głównie o wycofanie z produkcji sprzętu najmniej wydajnego, ale też o kilka wymagań z zakresu dostępności chociażby części zamiennych.
Od 1 marca producenci lub importerzy suszarek do ubrań muszą dołączać do urządzeń wprowadzanych na rynek zarówno starą, jak i nową etykietę energetyczną. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań by tę drugą dołączać znacznie wcześniej; co więcej, niektórzy gracze na rynku już zaczęli to robić.
Nowa etykieta wiąże się również z wymogiem ponownej rejestracji modelu w bazie dla urządzeń z etykietą energetyczną EPREL oraz sporządzaniem nowej karty produktu. Od 1 stycznia 2024 r. karta produktu może być udostępniana za pośrednictwem bazy EPREL zamiast w formie drukowanej wraz z produktem. Na żądanie sprzedawcy dostawca zobowiązany jest jednak do udostępnienia karty produktu w formie drukowanej.
Wzór nowej etykiety energetycznej dla suszarek ukazany został poniżej.
Kolejny etap przeskalowania dotyczy samych sprzedawców. Ich obowiązkiem będzie zamiana starych etykiet na nowe na ekspozycjach sklepowych oraz w sprzedaży internetowej począwszy od 1 lipca 2025 r. Będą mieli na to maksymalnie 14 dni roboczych. Okres ten nie wynika z samego rozporządzenia dla suszarek, ale z Rozporządzenia ustanawiającego ramy etykietowania energetycznego z 2017 r.[3] Z tego względu powinni oni dopilnować tego, by dostarczany sprzęt zawierał nową etykietę. W tym miejscu należy zaznaczyć jednak, iż pokazywanie w sklepach nowych etykiet przed 1 lipca 2025 r. jest niedozwolone.
Po 19 lipca 2025 r. praktycznie zakazane będzie eksponowanie starych etykiet energetycznych na urządzeniach. o ile producent nie zdecyduje się na dołączanie nowych etykiet i wycofa dany model z rynku do końca lutego 2025 roku, to sprzedawcy będą mogli oferować taki sprzęt bez nowej etykiety w swoich sklepach maksymalnie do końca marca 2026 roku. Warunkiem dodatkowym jest zaistnienie zmiany norm technicznych dla tej grupy. Ponadto producent może zdecydować się na wprowadzenie po 1 marca 2025 roku nowych modeli tylko z nową etykietą. W takim przypadku dystrybutor nie będzie mógł sprzedawać w sklepach tych urządzeń przed datą lipca 2025 r.
Zanim przejdziemy do umówienia obowiązujących od 2025 r. wymagań ekoprojektu dla suszarek do ubrań, wspomnieć należy o indeksie naprawialności dla tej grupy produktów. Suszarki do ubrań są pierwszą grupą AGD, na której etykietach energetycznych pojawi się ten indeks. Będzie miał on postać ikon dwustronnego klucza i śrubokręta płaskiego wraz z oznaczeniem klasy od A do E. Suszarki do ubrań będą musiały zawierać etykietę energetyczną ze wspomnianym oznaczeniem od 1 stycznia 2027 r. Nie będzie już jednak obowiązku zamiany etykiet, a sprzęt z etykietą bez indeksu naprawialności będzie można sprzedawać w sklepach do wyczerpania zapasów.
Znany jest już projekt etykiety dla suszarek do ubrań od 1 stycznia 2027 r.:
Od 1 lipca 2025 r., czyli w terminie zapadalności wymagań dla etykiet energetycznych, producentów i importerów suszarek do prania zaczną obowiązywać nowe wymogi w zakresie ekoprojektu – jest ich dużo i opisane są na 5-ciu stronach złącznika do rozporządzenia ekoprojektu dla suszarek. Jedną ze zmian jest wycofanie z produkcji nowej klasy „F” (Indeks efektywności energetycznej EEI<85). Wprowadzone zostaną również nowe wymogi dotyczące zasobooszczędności. Główny z nich określa dostępność części zamiennych przez 10 lat od wycofania modelu z produkcji (obowiązek od 1 lipca 2025 r. lub dwa lata po wprowadzeniu do obrotu pierwszego egzemplarza danego modelu). To także maksymalny czas dostawy części zamiennych – 15 dni roboczych, zagwarantowany dostęp do informacji dotyczących napraw i konserwacji, czy wymóg aktualizacji systemu komputerowego i systemu układowego przez okres co najmniej 10 lat.
APPLIA Polska prowadzi serwis informacyjny o etykietach, gdzie można znaleźć więcej informacji nie tylko o klasach, ale również o tym, jak korzystać efektywniej z urządzeń. Więcej na www.etykietaenergetyczna.pl
[1] Rozporządzenie delegowane Komisji UE nr 2023/2534 z dnia 13 lipca 2023 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 w odniesieniu do etykietowania energetycznego suszarek bębnowych dla gospodarstw domowych
[2] Rozporządzenie delegowane Komisji UE nr 2023/ 2533 dnia 17 listopada 2023 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymagań dotyczących ekoprojektu dla suszarek bębnowych dla gospodarstw domowych, zmieniające rozporządzenie Komisji (UE) 2023/826 i uchylające rozporządzenie Komisji (UE) nr 932/2012
[3] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE