Polacy coraz chętniej nadają świąteczne przesyłki do bliskich na całym świecie. Jak pokazują dane, popularne kierunki, zawartość przesyłek i nowe ekologiczne rozwiązania nadają wyjątkowy charakter sezonowi świątecznemu.
Świąteczne przesyłki – co cenią sobie Polacy przy wysyłce paczek?
Jeśli chodzi o wysyłanie paczek do państw poza Europą, Polacy nadają świąteczne przesyłki przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych. Kraj ten to najczęstszy wybór dla przesyłek rodzinnych i prezentów. Jednak również Chiny i Indie są bardzo popularne zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych. W Europie dominują natomiast Niemcy, Wielka Brytania i Turcja, co odzwierciedla dużą liczbę Polaków zamieszkałych na emigracji oraz współpracę handlową.
Coraz więcej Polaków zwraca uwagę na ekologiczne aspekty przesyłek. Badania pokazują, iż 33% konsumentów jest gotowych zapłacić więcej za przesyłkę, która minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. W odpowiedzi na to, firmy takie jak DHL Express wprowadzają innowacyjne usługi, np. GoGreen Plus, wykorzystujące zrównoważone paliwo lotnicze (SAF), aby obniżyć emisje CO₂.
To pierwsze tego typu rozwiązanie wśród globalnych przewoźników, które pozwala klientom na obniżenie emisji dwutlenku węgla związanej z przewozem ich przesyłek, właśnie dzięki wykorzystaniu SAF – mówi Tomasz Buraś, prezes zarządu w DHL Express Polska.
Z danych wynika, iż 46% konsumentów planuje zmniejszyć wydatki na prezenty świąteczne. Popularne staje się rozkładanie kosztów w czasie, np. dzięki usług „buy now, pay later”, które biją rekordy popularności.
Co najczęściej wysyłają Polacy na święta?
Najwięcej przesyłek pochodzi z regionów o wysokim poziomie urbanizacji i rozwoju gospodarczego, to jest z województw mazowieckiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. To właśnie mieszkańcy tych województw najczęściej nadają świąteczne przesyłki za granicę.
Najczęściej wysyłane przez Polaków produkty to produkty spożywcze, w tym tradycyjne polskie słodycze oraz elektronika i zabawki, idealne na prezenty pod choinkę. Średnia waga przesyłki wynosi około 2,5 kg. Nadawcy muszą jednak pamiętać o ograniczeniach – niektóre przedmioty, jak sprzęt z bateriami, są klasyfikowane jako towary niebezpieczne (DGR) i wymagają specjalnego transportu.
Mamy doświadczenie w obsłudze takich towarów – zapewniamy transport DGR drogą lotniczą do 115 państw na całym świecie – to trzy razy większy zasięg niż oferują inni przewoźnicy. Szczególnie w okresie świątecznym, gdy zależy nam na szybkim i bezpiecznym transporcie, warto wiedzieć, iż niektóre przedmioty są zakazane w przewozie drogą lotniczą. Przykładem są m.in. żywe zwierzęta, gotówka, kamienie szlachetne czy kruszce metali szlachetnych – dodaje Tomasz Buraś.
Świąteczny szczyt wymaga od firm transportowych precyzyjnego planowania. Ostatnie miesiące roku są szczególnie intensywne dla branży logistycznej, głównie za sprawą e-commerce. Wartość globalnej sprzedaży online przekracza już 6,3 biliona dolarów, a najważniejsze trasy przesyłkowe łączą Europę z Amerykami oraz Azją.
Oto nawyki zakupowe Polaków. Musi być tanio i szybko
Znajdziesz nas w Google News