Światowa produkcja zbóż w okresie 2024/2025 wg FAO

3 miesięcy temu

Światowa produkcja zbóż prawdopodobnie będzie rekordowa. Jednakże w przypadku pszenicy spadnie. Takie wyniki przedstawia najnowsza prognoza FAO.

Światowa produkcja zbóż w nadchodzącym sezonie według prognoz FAO będzie prawie równoznaczna z rekordem ustanowionym w ubiegłym sezonie. Oznacza to komfortową sytuację dla popytu i podaży zboża.

Światowa produkcja zbóż 2024/2025

Światowa produkcja zbóż na sezon 2024/2025 według prognoz FAO wyniesie 2846 mln ton. Niespodzianką okazuje się przewidywany spadek światowej produkcji pszenicy. Powodem tego są wiosenne niekorzystne warunki pogodowe w rejonie Morza Czarnego. Również kukurydza prawdopodobnie zanotuje spadek globalnej produkcji. Tymczasem jęczmień, ryż i sorgo według szacunków osiągną wzrost produkcji na świecie.

Światowa produkcja zbóż a globalne ich zużycie

Również optymistyczne szacunki dotyczą światowego zużycia zbóż. Prognozuje się jego wzrost do rekordowego poziomu 2851 mln ton. Stanowi to zwyżkę o 0,5%. Sytuację tę zawdzięczmy zwiększonemu spożyciu ryżu o 1,4%, zbóż gruboziarnistych — o 1,2%, oraz pszenicy — o 0,8%. Dlatego przewidywany wzrost światowego wykorzystania zbóż do spożycia wynosi 1,1% w stosunku do ubiegłego roku.
Natomiast światowe wykorzystanie paszowe zbóż przewidywane przez FAO wzrośnie o 0,4%. Ma to nastąpić w związku z dużym popytem na ziarna wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt. Dotyczy to szczególnie kukurydzy i sorgo. Natomiast pszenica i ryż będą mniej wykorzystywane w paszach niż dotychczas.

Przewidywane zapasy zbóż

Światowa produkcja zbóż przyczyni się również do wzrostów globalnych zapasów ziarna. Prognozowany jest ich progres na poziomie 1,5%, czyli o 13,2 mln ton. Zatem mają one wynieść 897 mln ton. Spodziewany jest wyższy poziom zapasów zbóż gruboziarnistych (kukurydzy) i ryżu. Również spodziewany jest wzrost w przypadku sorgo i jęczmienia.

Natomiast na przeciwnym biegunie znajduje się pszenica. Jej zapasy prawdopodobnie spadną do poziomu nienotowanego od sezonu 2021/2022. Powodem takich przewidywań jest rosnąca prognoza wykorzystania zbóż w okresie 2024/2025 i światowy wskaźnik ich zapasów wynoszący 30,9%. Wskaźnik ten przypuszczalnie będzie porównywalny z ubiegłym sezonem.

Prognozy dla światowego handlu zbożami

Przewidywania FAO w zakresie światowego handlu zbożami prognozują spadek o 1,3% względem ubiegłego sezonu. Zatem ma on wynieść 481 mln ton. Natomiast w poprzednim sezonie wynosił on 487 mln ton.
Spadek prognozowanego globalnego handlu zbożami zawdzięczamy niższym perspektywom handlu kukurydzą. Również rynek pszenicy i jęczmienia oraz prognozowane na nim spadki przyczyniają się do takiego stanu rzeczy. Natomiast optymistycznie wypadają prognozy dla międzynarodowego handlu ryżem. Ma on bowiem dynamicznie rosnąć.

Podsumowując, światowa produkcja zbóż według przewidywań FAO jest na bardzo zadowalającym poziomie. Również globalne zużycie zbóż niesie optymistyczną perspektywę. Natomiast lekcję do odrobienia mają poszczególne kraje w zakresie handlu określonymi zbożami.

Źródła: e-WGT, Agrotimes

Idź do oryginalnego materiału