Światowy lider smogu, ciężko tam oddychać. "Muszą być podejmowane działania"

4 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Hanoi jest miastem o najgorszej jakości powietrza na świecie. Stężenie szkodliwych cząstek PM2,5 było w piątek 13,2 razy większe od wartości zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) - wynika z danych AirVisual, aplikacji i niezależnego dostawcy informacji o jakości powietrza na świecie. Zdaniem wietnamskich ekspertów, na poprawę sytuacji mieszkańcy miasta muszą czekać do marca, kiedy nadejdą monsuny.


Wiszący nad miastem smog przypomina mgłę. Jest to jednak zawiesina drobnego, szkodliwego pyłu, który ogranicza widzenie i utrudnia oddychanie. W piątek rano poziom cząstek PM2.5, które według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są najbardziej szkodliwe dla człowieka, wyniósł w Hanoi 309 mikrogramów na metr sześcienny. WHO przypomina, iż za bardzo wysoki uznaje się dobowy odczyt na poziomie 60 µg/m3. “Stężenie PM2,5 w powietrzu 13,2 razy przekracza wartość zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia" - informuje turecka agencja aa.com.tr.


Cała nadzieja w monsunach


Dane ze stolicy Wietnamu były najwyższym odczytem na liście najbardziej zanieczyszczonych miast. AirVisual poradził mieszkańcom miasta, aby unikali ćwiczeń na świeżym powietrzu i zamknęli okna. Wybierających się na ulicę zachęcił do noszenia maseczek. Lokalni eksperci ds. klimatu twierdzą, iż jakość powietrza poprawi się dopiero wraz z nadejściem północno-wschodnich monsunów. Można się ich spodziewać najwcześniej w marcu. Reklama


Gęsty smog to bolączka wielu miast Wietnamu - regionalnego centrum przemysłowego i jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji. W stolicy głównymi przyczynami smogu jest ruch uliczny, palenie śmieci oraz działalność przemysłowa. W całym kraju problem pogłębiają emisje dwutlenku węgla z elektrowni węglowych oraz spalanie odpadów rolnych.


Wietnam ma plan


Wicepremier Wietnamu Tran Hong Ha wezwał w tym tygodniu do bardziej intensywnych wysiłków na rzecz przejścia na pojazdy elektryczne. Władze Hanoi postawiły sobie za cel, by do 2030 r. co najmniej połowa miejskich autobusów i wszystkie taksówki były pojazdami elektrycznymi. „To odpowiedzialność państwa wobec ludu i muszą być podejmowane konkretne i terminowe działania” – cytuje wicepremiera gazeta Tien Phong.
Obok stolicy Wietnamu, na liście najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajdują się inne metropolie Azji. Są nimi stolica Indii - Delhi i Bangladeszu - Dhaka, a także Lahaur i Karaczi w Pakistanie. Ze smogiem nie radzi sobie kilka miast Chin - Chengdu, Chongqing i Wuhan. W Europie najbardziej zanieczyszczone powietrze było w piątek w Skopje - stolicy Macedonii Północnej, gdzie poziom cząstek PM2.5 nieznacznie przekraczał 100 µg/m3. Według światowego rankingu IQAir, 27 grudnia najbardziej zanieczyszczonym, dużym miastem Europy był Wrocław.
Idź do oryginalnego materiału