SWIFT skupia się na CBDC i zapowiada rewolucyjne zmiany

5 miesięcy temu

Globalna sieć komunikatorów bankowych SWIFT planuje uruchomić specjalną platformę. Ma ona połączyć opracowywane w tej chwili cyfrowe waluty banków centralnych – CBDC – z istniejącym systemem finansowym.

Działanie to stanowi istotny krok dla powstającego ekosystemu CBDC, biorąc pod uwagę kluczową rolę SWIFT w globalnych operacjach bankowych.

Wartościowa inicjatywa

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to organizacja międzynarodowa, która zapewnia standardy komunikacyjne i infrastrukturę dla międzynarodowych transakcji finansowych między bankami. Ułatwia ona bezpieczną wymianę komunikatów między bankami na całym świecie, umożliwiając im przekazywanie informacji o płatnościach, przelewach, transakcjach handlowych i innych aspektach finansowych. System używa unikalnych kodów identyfikacyjnych dla banków i instytucji finansowych, co pozwala na jednoznaczną identyfikację uczestników transakcji. Dzięki temu banki mogą skutecznie przetwarzać i rozliczać międzynarodowe płatności. Na dzień dzisiejszy sieć SWIFT łączy ze sobą ponad 11 500 banków i funduszy w ponad 200 krajach, ułatwiając transfer bilionów dolarów dziennie.

Planowana przez SWIFT platforma ma na celu zapewnienie pojedynczego globalnego punktu połączenia dla płatności aktywami cyfrowymi w celu zwiększenia skalowalności i wydajności w branży bankowej. Jej rozwój jest najbardziej na czasie, biorąc pod uwagę rosnące znaczenie SWIFT dziś, gdy większość rosyjskich banków została odłączona od sieci w ramach sankcji za inwazję na Ukrainę.

Nick Kerigan, szef SWIFT ds. innowacji, poinformował, iż w ostatnich testach sieci wzięła udział zróżnicowana grupę 38 banków centralnych, banków komercyjnych i platform rozliczeniowych. Działania testowe skupiły się na interoperacyjności między różnymi CBDC, choćby jeżeli są one zbudowane na różnych technologiach. W ramach testów zbadano również potencjał CBDC do wykorzystania w złożonych płatnościach handlowych lub walutowych oraz do automatyzacji transakcji, co mogłoby przyspieszyć procesy i obniżyć koszty. Pomyślne wyniki skłoniły SWIFT do rozważenia wprowadzenia nowej platformy w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy, przechodząc od etapu eksperymentalnego do rzeczywistości.

CBDC ma dobry czas

Obecnie około 90 proc. banków centralnych na świecie prowadzi prace nad cyfrowymi wersjami swoich walut. Kraje takie jak Bahamy, Nigeria i Jamajka mają już działające CBDC, a Chiny przeprowadzają zaawansowane rzeczywiste testy e-juana. Europejski Bank Centralny pracuje nad cyfrowym euro, a Bank Rozrachunków Międzynarodowych przeprowadza wiele testów transgranicznych.

Idź do oryginalnego materiału