Sytuacja finansowa 41,6% Polaków pogorszyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy

1 miesiąc temu

Ponad 2/5 Polaków (41,6%) respondentów oceniło w III kw., iż kondycja ich budżetów domowych się pogorszyła w ciągu ostatnich 12 miesięcy (wobec 37,2% w II kw.2024 r.), a na poprawę wskazało 21,8% (wobec 23,8% w II kw. 2024 r.) respondentów, wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Pogorszenia stanu swoich portfeli obawiają się przede wszystkim osoby w wieku 30-49 lat.

„Dla porównania, podczas pandemii w 2020 r. odsetek negatywnych ocen wynosił około 50%. Podobnie było przed rokiem, gdy odczyty wskaźników inflacji w Polsce były wyższe niż obecnie. Jednak odczucia gospodarstw domowych w zakresie postrzegania ich budżetów wciąż są dalekie od optymizmu” – powiedział prezes ZPF Marcin Czugan, cytowany w komunikacie.

Na podstawie badania „Sytuacja na rynku consumer finance” tworzony jest Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF) i w III kw. 2024 r. wartość BRCF wyniosła 96,2 pkt wobec 97 pkt w tym samym okresie 2023 r. Jednocześnie wskaźnik wzrósł o 1,5 pkt. wobec II kw. 2024 r., podano. W kierunku wzrostu wartości BRCF w bieżącym badaniu oddziaływały m.in. oceny Polaków w zakresie wydatków oraz prognozy dotyczące obsługi zobowiązań. Z kolei na niekorzyść wskaźnika działały m.in. wskazania z obszaru otoczenia makroekonomicznego, a także na temat pogorszenia sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

Wśród ankietowanych, którzy oceniają, iż ich sytuacja finansowa trochę się pogorszyła, 36,3% to osoby w grupie wiekowej 30-49 lat. W gronie tych, którzy używają choćby sformułowania, iż sytuacja bardzo się pogorszyła stanowią one 33,8%. Ta grupa wiekowa ankietowanych była również najbardziej pesymistyczna w badaniu w poprzednim kwartale oraz przed rokiem.

Respondenci zostali również zapytani o prognozy dotyczące kondycji finansowej budżetów domowych w ciągu kolejnych 12 miesięcy i 38,8% Polaków obawia się pogorszenia swojej sytuacji finansowej – to o 4,3 pkt.% więcej niż w II kw. 2024 r., i tyle samo co przed rokiem. Optymistów w zakresie prognoz jest 23,9% ankietowanych wobec 25,6% w II kw. 2024 r. i 22,9% w III kw. 2023 r., podano również.

Podobnie jak w przypadku diagnozy bieżącej sytuacji finansowej, również prognozy na najbliższe 12 miesięcy są najbardziej pesymistyczne w grupie wiekowej 30-49 lat. Wśród odpowiedzi, iż sytuacja trochę się pogorszy, 36,2% pochodziło od osób z tej grupy. Polacy w przedziale wiekowym 30-49 lat stanowią również 28,7% tych, którzy twierdzą, iż kondycja portfeli „bardzo się pogorszy”.

„Sytuacja na rynku consumer finance” to badanie realizowane od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH. Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF) to wskaźnik, który pokazuje aktualne nastroje konsumentów, pozwalając przewidywać m.in. ich skłonność do zaciągania nowych zobowiązań.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału