Szczególny szacunek dla żon i dzieci rolników

10 miesięcy temu

Rolnictwo jest tą z branż gospodarki polskiej, w której docenia się wszystkich reprezentantów niezależnie od grupy wiekowej. Nie ma bowiem innego działu, w którym uaktywnia się zarówno dzieci rolników, młodzież, jak i w szczególny sposób kobiety. Jak uhonorowano w tym roku środowiska rolnicze?

Żony i dzieci rolników z różnych grup wiekowych co roku mogą w szczególny sposób wykazać się swoimi wiedzą i umiejętnościami. Resort to docenia, ocenia, honoruje i nagradza. Zobaczmy, jak w praktyce premiowane są aktywności mieszkańców wsi i wiedza o wsi.

Liczne konkursy dla dzieci rolników i innych mieszkańców wsi

Kończy się rok kalendarzowy, a wraz z nim rozstrzygane są konkursy, które szczególnie uaktywniają dzieci rolników, ale nie tylko. Do rywalizacji dotyczącej wiedzy o wsi zapraszane są dzieci z różnych grup wiekowych. Ściśle mówiąc, oferta dotyczy zarówno najmłodszych, jak i młodzieży. Jednak podkreślić należy, iż mieszkańcy wsi są pod tym względem szczególnie promowani. Mianowicie, nie ma drugiej takiej branży gospodarki w Polsce, aktywizującej w konkursach najmłodsze, starsze i seniorskie środowiska.

Rozstrzygnięcie konkursów dla dzieci rolników

W roku 2023 zorganizowanych zostało kilka konkursów adresowanych do dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich.

Jednym z nich był konkurs fotograficzny.

Moje wiejskie wakacje

Celem zorganizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa współzawodnictwa adresowanego do dzieci rolników oraz innych z obszarów wiejskich było przedstawienie wizerunku polskiej wsi jako miejsca wypoczynku. Konkretnie chodziło o przedstawienie oferty kulturalnej, kulturowej i rozrywkowej, jaką w tej chwili może poszczycić się polska wieś. Do tego sugerowano, aby ten obszar przedstawić jako świetne miejsce przygód i zabaw dzieci i młodzieży oraz tradycji i wiedzy.

Przy ocenie nadesłanych prace komisja konkursowa kierowała się jakością i kompozycją zdjęć. Ponadto brała pod uwagę pomysłowość oraz kreatywność ich autorów.

  • I miejsce przypadło Amelii Poleszak (dyplom i nagrody rzeczowe o wartości 1 tysiąca złotych);
  • II miejsce zajęła Lena Leśniewska (dyplom i nagrody o wartości 800 zł);
  • III miejsce zajęła Martyna Sroka (dyplom i nagrody o wartości 500 zł).

Jury, doceniając wysoki poziom prac, przyznało także po 12 wyróżnień specjalnych i wyróżnień.

Wyróżnienia specjalne otrzymali: Aleksandra Bartoszek, Blanka Baś, Anna Bugajska, Tymoteusz Górczak, Marta Górska, Emilia Laszczyk, Tymoteusz Laszczyk, Igor Malinowski, Jakub Kot, Julia Sosnecka, Gabriel Maciejewski i Tomasz Puzdrowski.

Autorzy wyróżnionych prac konkursowych to: Bartosz Bąk, Krzysztof Biankowski, Faustyna Kunca, Gabriela Maciorkowska, Jan Świątek, Konrad Patelski, Paweł Dębowski, Aleksandra Polak, Nina Smektała, Leon Szymański, Piotr Waszak i Julia Zdunek.

Odpoczywaj na wsi

Kolejny konkurs również aktywizował dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, które także mogły wyrazić się poprzez zdolności plastyczne. Organizatorami byli MRiRW oraz ODR we współpracy ze szkołami podstawowymi.

Laureaci konkursu — grupa wiekowa I (klasy 0–III):

  • I miejsce — Małgorzata Kuczyńska, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju, klasa 2;
  • II miejsce — Hanna Misa, Szkoła Podstawowa w Gęstowicach, klasa 2;
  • III miejsce — Oliwia Hebda, Publiczna Szkoła Podstawowa w Porębie Spytkowskiej, klasa 2.

Laureaci konkursu — grupa wiekowa II (klasy IV–VIII):

  • I miejsce — Michał Górczyński, Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwaniskach, klasa 5;
  • II miejsce — Hanna Strojna, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze, klasa 5;
  • III miejsce — Hanna Tarnowska, Szkoła Podstawowa nr 128 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, klasa 8.

Wyżej wymienieni laureaci konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, wśród których mają się znaleźć: aparat fotograficzny, czytnik książek oraz głośnik bezprzewodowy.

Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym adresowany do starszych dzieci rolników

Właściwie do tego testu zachęcono młodzież z branżowych rolniczych szkół ponadpodstawowych. Celem konkursu było zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego w szerokim zakresie. Zarówno brano pod uwagę ekologię jako kierunek produkcji rolniczej, ale także jako źródło żywności i popularyzację takiego życia i odżywiania. Organizatorami byli: CDR, MRiRW, CER, WODR.

Miejsca na podium oraz wyróżnienia i nagrody pieniężne zdobyli:

  • I miejsce — Grażyna Fabian, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach;
  • II miejsce — Szymon Ziemkiewicz, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu;
  • III miejsce — Patryk Barteczka, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie;
  • I wyróżnienie — Stanisław Motylewski, Zespół Szkół w Rypinie;
  • II wyróżnienie — Grzegorz Gniewek, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Czernichowie.

Konkursy m.in. dla żon rolników

ARiMR oraz MRiRW rozstrzygnęło także dwa konkursy dla starszych mieszkańców wsi i rezydentów.

Kubek, dzbanek czy makatka… Rękodzieło to jest gratka

W tym roku odbyła się już trzecia edycja tego konkursu skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich. Spośród nadesłanych 291 prac jury wybrało 3 zwycięzców, przyznało 9 wyróżnieni specjalnych oraz 17 wyróżnień.

  • I miejsce — „Kalendarz lubelskie 2024” wykonany manualnie techniką akwareli (KGW Polanki w Parchatce, woj. lubelskie);
  • II miejsce zakładka do książki wykonana na lnianym podkładzie metodą haftu malarskiego (KGW „Marianki” w Marianowie, woj. wielkopolskie);
  • III miejsce — świece wykonane z wosku sojowego oraz pszczelego z zatopioną kompozycją z kwiatów i ziół (KGW w Łopienniku Dolnym Kolonia, woj. lubelskie).

Kobiety z KGW w Juniewiczach (woj. mazowieckie) wciągnęły do konkursu także dzieci rolników, otrzymując wyróżnienie specjalne za kolekcję manualnie malowanych przez dzieci koszulek z motywami rolniczymi.

Polska wieś jakiej nie znasz

Ideą konkursu było przedstawienie wszystkiego, czym polska wieś może zaskoczyć i przyciągnąć ludzi spragnionych wypoczynku, kontaktu z naturą, kulturą, tradycją.

Spośród nadesłanych prac jury nagrodziło:

  • I miejsce — firma Formel Sp. z o.o. — „Farma Alexa” za pierwszy w Polsce park rozrywki i edukacji o tematyce wsi i rolnictwa;
  • II miejsce — Ryszard Jasiński — „Chochliki i aniołki w chlebickim parku”;

ex aequo

  • III miejsce — Gminna Biblioteki Publiczna w Klembowie „Kiedy zapytam Cię, jak wyobrażasz sobie bibliotekę na wsi”
  • III miejsce — Krzysztof Grabowski — „Piknik w Dolinie Dźwięku”.

Nagrodzone prace (i miejsca) można obejrzeć na stronie internetowej ARiMR.

Źródło: MRiRW, ARiMR

Idź do oryginalnego materiału