Rewolucja Regeneratywna w Rolnictwie – pod tym hasłem Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra w 2022 roku rozpoczęła współpracę z EIT Food przy realizacji programu, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej praktyk rolnictwa regenaratywnego. Program organizowany jest przez EIT Food, które jest wspierane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej. Program Rolnictwa Regeneratywnego prowadzony jest w 6 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w Polsce partnerem wykonawczym jest Fundacja Terra Nostra.
Czym jest Program Rolnictwa Regeneratywnego?
Program Rolnictwa Regeneratywnego jest skierowany bezpośrednio do rolników i jego głównym celem jest zwiększanie wiedzy o rolnictwie regeneratywnym. Czym zatem jest rolnictwo regeneratywne? Od odpowiedzi na to pytanie rozpoczynamy Program na szkoleniu organizowanym na początku każdego roku. Podczas dwudniowych spotkań omawiane są najważniejsze zagadnienia, takie jak definicje, idea oraz korzyści płynące z regeneracji. Rolnicy dowiadują się, jak odpowiednie zarządzanie glebą może poprawić bioróżnorodność, zwiększyć plony i uczynić ich gospodarstwa bardziej zrównoważonymi. Dzięki temu zdobywają wiedzę o praktykach, które pozytywnie wpływają na środowisko, jednocześnie zwiększając efektywność ekonomiczną ich działalności rolniczej. Efektem szkoleń organizowanych w ramach Programu jest podniesienie świadomości rolników na temat kluczowej roli zdrowia gleby w rolnictwie.
W ramach 3 edycji przeszkoliliśmy już ponad setkę rolników, którzy mieli okazję wysłuchać wykładów i prezentacji przygotowanych przez naszych specjalistów i zaproszonych ekspertów. Ale to nie wszystko. Dodatkowo mogli zapoznać się z doświadczeniami rolników, którzy już przeszli proces konwersji, dzięki zorganizowanym wizytom w gospodarstwach zarządzanych regeneratywnie.
Szkolenie i co dalej?
Program to nie tylko szkolenie, ale także doradztwo, którym objęte jest 18 gospodarstw w Polsce. Każdego roku podczas szkolenia wybieranych jest 6 rolników, którzy w ramach kolejnego etapu Programu obejmowani są 3 letnim doradztwem w zakresie wprowadzenia praktyk rolnictwa regeneratywnego w swoich gospodarstwach pod okiem specjalistów Fundacji Terra Nostra.
W ramach tej współpracy przechodzimy od teorii do praktyki. Rolnicy uczestniczący w Programie otrzymują wsparcie w postaci pobrania próbek glebowych oraz szczegółowej analizy fizykochemicznej i biologicznej gleby dla jednego pola. Na podstawie wyników wykonywane są rekomendacje dotyczące nawożenia oraz agrotechniki. Każdego roku odwiedzamy wiosną i jesienią uczestników Programu, aby wspólnie z nimi śledzić pozytywne zmiany i korzyści, które zoptymalizowane praktyki wnoszą do ich gospodarstw, a także dla środowiska.
Nie tylko doradztwo indywidualne
Program Rolnictwa Regeneratywnego kładzie również duży nacisk na budowanie sieci kontaktów (networking) pomiędzy rolnikami, ekspertami, a partnerami biznesowymi z branży rolno-spożywczej. W ramach szkoleń oraz spotkań tworzymy przestrzeń do wymiany doświadczeń, poznawania nowych technologii i praktyk, a także współpracy z innymi podmiotami w celu wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie regeneratywnym.
Efekty Programu Rolnictwa Regeneratywnego
Program to przede wszystkim możliwość osobistego doświadczenia korzyści płynących z praktyk rolnictwa regeneratywnego. Dzieje się to głównie za sprawą prowadzonych w Programie działań w zakresie szczegółowej analizy gleby, która umożliwia opracowanie indywidualnych rekomendacji nawozowych, a co pomaga zbilansować nawożenie i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Ponadto istotne znaczenie mają również rekomendacje dotyczące agrotechniki, które pozwalają spojrzeć na systemy uprawy i stosowanie międzyplonów z nowej perspektywy. To wszystko przyczynia się do poprawy jakości gleby i optymalizacji kosztów ponoszonych w produkcji rolnej, co przynosi długofalowe korzyści dla rolników.
Fundacja Terra Nostra prowadzi szerokie działania edukacyjne i informacyjne o rolnictwie regeneratywnym oraz jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Forum Rolnictwa Regeneratywnego BIO_REACTION. Ponadto we współpracy z rolnikami i przemysłem realizuje autorski Program Zintegrowanej Produkcji Regeneratywnej, umożliwiający uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zrównoważone praktyki w gospodarstwie.