Targi BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa

1 rok temu

BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa

BUDMA 2024 odbędzie się pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa. Troska o środowisko naturalne staje się priorytetem, tak więc kierunek Zielona Przyszłość Budownictwa wyznacza nową erę w branży budowlanej. Koncepcja zielonego budownictwa jest podyktowana coraz ostrzejszymi wymogami, dużymi kosztami energii, zwiększoną emisją dwutlenku węgla oraz zmieniającymi się preferencjami mieszkańców dotyczącymi troski o środowisko.

W europejskim prawie o klimacie zapisano obowiązkowy unijny cel klimatyczny – ograniczenie emisji w UE o co najmniej 55% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Te dyrektywy w dużej mierze dotyczą sektora budownictwa, który jest odpowiedzialny aż za 38% emisji dwutlenku węgla w Polsce.

BUDMA 2024 jest odpowiedzią na rosnące wyzwania, z jakimi w tej chwili mierzy się sektor budowlany. Jesteśmy świadomi konieczności wspierania zrównoważonego rozwoju. Kluczowym celem branży jest tworzenie przestrzeni, które są nie tylko energooszczędne i neutralne emisyjnie, ale również zgodne z cyklami natury oraz przyjazne dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców. Chcemy zachęcić wystawców oraz uczestników rynku budowlanego do prezentowania produktów, technologii i pomysłów, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnego społeczeństwa” – wyjaśnia Marta Szydłowska, Dyrektor Targów Budma.

Idea Zielonego Ładu mająca doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 roku, w dużej mierze dotyczy sektora budownictwa. Ma się ono stać ekologiczne, niskoemisyjne, a docelowo nieobciążające środowiskowo. W pierwszym okresie będzie to oznaczało wzrost nakładów m.in. na termomodernizację i zastąpienie kotłów na wysokoemisyjne paliwa – pompami ciepła i fotowoltaiką.

Wymogi rynku i oczekiwania konsumentów sprawiają, iż postawa eco-friendly to nierzadko czynnik decydujący o sukcesie inwestycji budowlanych. Inwestorzy zdają sobie sprawę, iż coraz większa liczba konsumentów jest wysoce świadoma i docenia firmy, które działają odpowiedzialnie w sferze środowiskowej oraz społecznej. W związku z tym, przedsiębiorstwa, które angażują się w praktyki eco-friendly, nie tylko budują pozytywny wizerunek, ale także przyciągają większą liczbę klientów oraz inwestorów, co w konsekwencji przekłada się na ich długoterminowy sukces. Jak wynika z raportu „Global Investor Intentions Survey 2021”, już 6 na 10 inwestorów uwzględnia czynniki ESG (Środowiskowe – Environmental, Społeczne – Social i Ład Korporacyjny – Corporate Governance) w swoich strategiach.

Rozwój nowoczesnych ekologicznych technologii i materiałów stał się kluczowym wyzwaniem dla przemysłu budowlanego, a wprowadzenie zielonych praktyk staje się niezbędne dla zapewnienia przyszłego zrównoważonego rozwoju.

fot. MTP

BUDMA 2024 to innowacyjne technologie dla ekologicznego budownictwa

BUDMA 2024 będzie platformą prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie ekologicznego budownictwa. Wiodący producenci materiałów budowlanych, innowacyjne start-upy oraz eksperci branżowi zaprezentują rozwiązania, które minimalizują zużycie energii, wykorzystują odnawialne źródła oraz redukują emisję CO2. Zaawansowane systemy wentylacji, nowoczesne oświetlenie czy inteligentne zarządzanie zużyciem energii to tylko niektóre elementy, które definiują budownictwo przyszłości. Współczesne konstrukcje kładą nacisk na redukcję zużycia energii podczas eksploatacji oraz możliwość łatwej regeneracji i recyklingu materiałów po zakończeniu użytkowania. Uczestnicy targów będą mieli okazję pogłębić wiedzę z zakresu zastosowania inteligentnych systemów, materiałów bioaktywnych oraz technologii czystej energii, które mogą wpłynąć na pozytywną zmianę w naszym otoczeniu.

Budownictwo zrównoważone a architektura przyszłości

BUDMA 2024 po raz kolejny połączy świat budownictwa i architektury, aby znaleźć równowagę między estetyką a funkcjonalnością w projektach przyszłości. Projekty architektoniczne zakładające harmonijną współpracę z otoczeniem, integrują naturę i technologię, tworząc przestrzenie ergonomiczne, energooszczędne oraz dostosowane do potrzeb użytkowników. Architektura przyszłości to nie tylko tworzenie nowych, ale także odnawianie starych budynków w duchu zielonego budownictwa. Stanowi to wyzwanie ze względu na konieczność dostosowania istniejących struktur do nowoczesnych standardów i przepisów z uwzględnieniem ochrony dziedzictwa narodowego. Jednak to również szansa na kreatywną adaptację, która podkreśla unikatowość każdego projektu.

fot. MTP

BUDMA 2024 zaprezentuje zieloną rewolucję w materiałach budowlanych

BUDMA 2024 przygotowała specjalny obszar, aby zwrócić uwagę na innowacje w materiałach budowlanych. Nowoczesne materiały budowlane, odnawialne surowce, a także rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ na środowisko, stanowią fundament tworzenia budynków o mniejszym śladzie węglowym. Wyspecjalizowani producenci oraz naukowcy zaprezentują tu m.in. beton ekologiczny, drewno w budownictwie, izolacje termiczne oparte na surowcach odnawialnych i wiele innych. Uczestnicy dowiedzą się jakie zalety niesie ze sobą zastosowanie tych nowych rozwiązań dla przemysłu budowlanego oraz jakie wyzwania trzeba pokonać, aby zwiększyć ich skalę produkcji.

Biorąc pod uwagę wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i globalnym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania, „Zielona Przyszłość Budownictwa” na targach BUDMA stanie się drogowskazem dla branży budowlanej w dążeniu do osiągnięcia harmonii między postępem a odpowiedzialnością ekologiczną.

Zapraszamy do korzystania z wszelkich okazji do nauki, dialogu i nawiązywania wartościowych kontaktów. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do rejestracji już teraz i śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz strony internetowej, aby być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi programu, prelegentów oraz ekspozycji targów BUDMA 2024!

Idź do oryginalnego materiału