Tauron Polska Energia zatwierdził decyzję Komitetu Inwestycyjnego dotyczącą rozpoczęcia etapu planowania projektu budowy kogeneracyjnego źródła ciepła w Elektrowni Łagisza w Będzinie, w ramach którego prowadzone będą analizy dotyczące realizacji inwestycji, podała spółka. Nowy system ciepłowniczy ma obejmować gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, jednostkę wykorzystującą technologię Power to Heat oraz akumulator ciepła.
„Transformacja ciepłownictwa to nie tylko dekarbonizacja, ale też zapewnienie stabilnych i przystępnych cen ciepła dla odbiorców końcowych. Budowa nowoczesnego systemu ciepłowniczego na terenie elektrowni Łagisza jest kolejnym krokiem w realizacji naszej strategii, którą zakomunikowaliśmy 17 grudnia. Zmieniona konfiguracja pozwoli na maksymalizację produkcji z kogeneracji, zwiększając efektywność energetyczną układu. Planowana jednostka mogłaby rozpocząć pracę przed 2030 rokiem” – powiedział prezes Taurona Grzegorz Lot, cytowany w komunikacie.
Nowy system ciepłowniczy miałby powstać na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie i zastąpić produkcję ciepła z wyeksploatowanej jednostki węglowej. Projekt zakłada, iż centrum nowego systemu będzie wysokosprawny blok gazowy, przystosowany do spalania paliw zeroemisyjnych, o mocy ok. 120 MWe i ok. 140 MWt, którego średnioroczny wskaźnik emisyjności nie przekroczyłby poziomu 270 kg CO2 na MWh. Układ uzupełniony będzie kotłem elektrodowym, magazynem ciepła oraz kotłami rezerwowymi tak, aby zapewnić jego efektywność ekonomiczną przy jednoczesnym zapewnieniu stabilizacji systemu elektroenergetycznego, zarówno w okresach niedoboru, jak i nadwyżek energii, podano.
Projekt jest częścią programu dekarbonizacji obszaru Ciepła, który zakłada przekazanie do eksploatacji ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych w perspektywie 2030 r., przypomniano także.
Jednocześnie firma podjęła decyzję o niekontynuowaniu prac nad budową kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego w Łagiszy o mocy 400 MWe i 250 MWt m.in. z uwagi na zidentyfikowane ryzyko nieutrzymania opłacalności projektu.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 42,66 mld zł przychodów ze sprzedaży w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu mWIG40.
Źródło: ISBnews