Tego sprzętu nigdy nie porzucaj. Inspektorat ostrzega

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) ostrzegł, iż porzucenie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest wykroczeniem przeciw środowisku i może zostać uznane za przestępstwo. Elektroodpady muszą zostać zebrane i poddane recyklingowi - zwrócił uwagę GIOŚ.


Do końca września br. Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Środowiska przeprowadzili łącznie 172 kontrole dotyczące gospodarowania elektroodpadami - poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). W 66 przypadkach sprawdzono, czy przestrzegane są przepisy dotyczące baterii i akumulatorów. W 125 postępowaniach kontrolnych weryfikowano zgodność postępowania z przepisami dotyczącymi zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z kolei w 19 kontrolach sprawdzano jednocześnie przestrzeganie przepisów dotyczących baterii, akumulatorów oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.Reklama
"W przypadku porzucenia zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na postawie art. 10b ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska Inspektorzy (WIOŚ) podejmują czynności związane z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa lub wykroczenia przeciwko środowisku" - poinformował GIOŚ.


"Dołącz do polowania na elektrośmieci - odzyskaj, poddaj recyklingowi i ożyw"


GIOŚ zwrócił uwagę, iż adekwatne gospodarowanie elektroodpadami jest bardzo ważnym działaniem na rzecz ochrony środowiska. Substancje pochodzące z elektrośmieci mogą bowiem przedostać się do gleby i wód gruntowych, o ile nie będą odpowiednio utylizowane. "Warto pamiętać, iż elektrośmieci zawierają cenne surowce, które mogą być ponownie wykorzystane, ale tylko wtedy, gdy zostaną adekwatnie zebrane i poddane recyklingowi" - przypomniał GIOŚ.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska aktywnie wspiera działania mające na celu adekwatne gospodarowanie elektroodpadami poprzez kontrolowanie przestrzegania przepisów. "Podczas kontroli sprawdzane jest przede wszystkim, czy podmiot rzetelnie prowadzi ewidencję odpadów, rzetelnie sporządza i składa sprawozdania, magazynuje odpady zgodnie z posiadanym zezwoleniem oraz czy nie narusza warunków posiadanych zezwoleń" - przekazał GIOŚ.
W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Bez Elektrośmieci (International E-Waste Day). To inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi na rosnący problem odpadów elektrycznych i elektronicznych. Po raz pierwszy został on zainaugurowany w 2018 roku przez organizację WEEE Forum - międzynarodową organizację zrzeszającą podmioty zajmujące się zbiórką i recyklingiem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak poinformował Inspektorat, w tym roku ten dzień jest obchodzony pod hasłem: "Dołącz do polowania na elektrośmieci - odzyskaj, poddaj recyklingowi i ożyw".
"Zachęcamy wszystkich do włączenia się w obchody Światowego Dnia Bez Elektrośmieci i do oddawania zużytych urządzeń do odpowiednich punktów zbiórki" - zaapelował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Jak podał GIOŚ, wg najnowszego raportu ONZ "General E-Waste Monitor", w 2022 r. na całym świecie wygenerowano 62 mld kg elektroodpadów.
Idź do oryginalnego materiału