Teraz usuwanie folii rolniczych na koszt… rolnika

2 miesięcy temu

Na usuwanie folii rolniczych można było do tej pory dostać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednakże w tym roku już nie przewidziano środków na taką pomoc.

Usuwanie folii rolniczych było dotychczas finansowane w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Beneficjentami programy były jednostki samorządu terytorialnego, które koordynowały zbiórki wytwarzanych przez rolników wybranych odpadów z tworzyw sztucznych.

Usuwanie folii rolniczych z dotacją – czy to już koniec?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na wystąpienie zarządu KRIR w dotyczące kolejnej edycji programu związanego z zagospodarowaniem odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych w gospodarstwach rolnych. Jego organizacją, podobnie jak i w poprzednich latach, miałby się zająć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak w przedstawionej odpowiedzi znalazła się informacja, iż w tej chwili w NFOŚiGW nie przewidziano kolejnego naboru wniosków na usuwanie foli rolniczych.

Czy jest szansa na kontynuację programu?

Mimo tego resort środowiska poinformował, iż po zakończeniu działań, na które zawarto już umowy, NFOŚiGW dokona rozeznania potrzeb. Na ich podstawie uzna on czy celowe jest kontynuowanie programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Jednakże możliwość uruchomienia kolejnego naboru wniosków będzie zależała od dostępności w budżecie środków finansowych na ten program.

Na czym polegał program?

Celem programu był rozwój systemu zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych z rolnictwa. W jego ramach jednostki samorządu lokalnego mogły uzyskać środki na wsparcie zagospodarowania odpadów. Były to: folie rolnicze, sznurki i siatki do owijania balotów, opakowania po nawozach lub typu big-bag. Działania obejmować mogły transport, odzysk lub unieszkodliwianie powyższych odpadów.

Dotacje, jakie można było uzyskać w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”, miały charakter refundacji poniesionych kosztów w wysokości 500 zł do utylizacji 1 tony odpadów. Różnicę pomiędzy kosztem utylizacji a kwotą wsparcia rolnik dopłacał z własnej kieszeni. Ponadto wsparcie nie obejmowało całości kosztów, ponieważ nie obejmowało podatku VAT.

Link: krir.pl; MKIŚ

Idź do oryginalnego materiału