Top 10 przyczep rolniczych w styczniu 2024

7 miesięcy temu

W styczniu tego roku sprzedaż przyczep rolniczych była niższa niż miesiąc wcześniej. W top 10 przyczep rolniczych dominują polscy producenci. Jakie marki były najchętniej kupowane w styczniu 2024 roku?

W styczniu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 414 nowych przyczep rolniczych, a więc o około 17% mniej niż grudniu 2023 roku. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku liczba rejestracji sięgnęła bowiem 512 sztuk. Rynek nowych przyczep jest skorelowany z rynkiem nowych ciągników rolniczych, których w styczniu sprzedało się także mniej.

Kto jest liderem na rynku nowych przyczep rolniczych?

Podobnie jak w ostatnim miesiącu ubiegłego roku na rynku nowych przyczep dominują krajowi producenci. Mianowicie od wielu miesięcy dominuje Pronar. Albowiem ponad ¼ wszystkich nowych przyczep miała logo podlaskiego producenta na burcie. Zaś kolejne miejsca w rankingu zajmują Metal-Fach i Metaltech. Tych trzech producentów kontroluje blisko połowę rynku nowych przyczep rolniczych w Polsce.

W styczniu, w porównaniu z ostatnim miesiącem ubiegłego roku, sytuacja na rynku nowych przyczep rolniczych pozostaje praktycznie bez zmian. Liczba rejestracji wzrosła bowiem zaledwie o 6 sztuk. Analizując dane, widzimy, iż nowe przyczepy kupują przede wszystkim duże gospodarstwa, gdyż przyczepy o ładowności powyżej 10 ton stanowią nieco połowę sprzedaży wszystkich nowych przyczep rolniczych w Polsce — powiedział nam Tomasz Rybak, manager AgriTrac Polska.

Top 10 przyczep rolniczych. Ranking najpopularniejszych marek

W pierwszym miesiącu tego roku najpopularniejszą marką wśród przyczep rolniczych w Polsce przez cały czas pozostaje podlaski Pronar. W styczniu 2024 roku zarejestrowało się u nas 112 przyczep tej marki. Na pozycji wicelidera uplasował się Metal-Fach z liczbą 54 rejestracji. Na trzecim zaś Metaltech. W styczniu zarejestrowano łącznie 38 przyczep rolniczych tego producenta.

Top 10 marek najpopularniejszych przyczep rolniczych

Topowe marki przyczep rolniczych, czyli takie, które najlepiej sprzedawały się w styczniu, znajdują się na poniższym wykresie.

Gdzie sprzedaje się najwięcej przyczep rolniczych?

W październiku najwięcej rejestracji nowych przyczep rolniczych odnotowano w województwie mazowieckim. W tym województwie przybyło 59 nowych przyczep rolniczych. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie, gdzie zarejestrowano 56 nowych przyczep rolniczych. Wielkopolskie zajęło najniższe miejsce na podium. Liczba nowych rejestracji przyczep sięgnęła tu poziomu 39 sztuk.

Najmniej nowych przyczep rolniczych zarejestrowano w województwie zachodniopomorskim. Na drogi wyjechało tam zaledwie 9 nowych przyczep. Tuż za nim ulokowały się województwa opolskie i lubuskie. W obu liczba rejestracji wyniosła po 10 sztuk.

Najpopularniejsze przyczepy rolnicze dużej ładowności

W styczniu, podobnie jak w ubiegłym roku, dominują przyczepy o dużym tonażu. Najpopularniejsze były nowe przyczepy rolnicze o ładowności od 10 000 do 12 999 kg. W całym kraju zarejestrowano ich 109 sztuk, co stanowi 26,3% całej sprzedaży przyczep rolniczych. W tym segmencie lideruje Pronar z liczbą 36 rejestracji (prawie 1/3 całego rynku), przed Joskinem — 17 przyczep oraz Metal-Fachem — 11 przyczep.

Na drugim miejscu w rankingu popularności znalazły się przyczepy o ładowności 13—17 ton. Ogółem zarejestrowano ich 90 sztuk. W tym przypadku kolejność wygląda następująco: Pronar (25 przyczep), Metaltech (24 sztuki) i Zasław (10 przyczep).

Na trzecim miejscu plasują się przyczepy o ładowności 6000–6999 kg, gdzie liczba rejestracji wyniosła 42 sztuki, a więc 10,1% całego rynku. Miejsca na podium zajmują kolejno: Pronar, Metal-Fach i PPHU Wodziński. Liczba rejestracji wynosi odpowiednio: 19, 7 i 4 przyczepy.

Chcesz być na bieżąco z trendami mechanizacyjnymi? Sprawdź koniecznie maszyny rolnicze.

Idź do oryginalnego materiału