Topowy Korn Kali z nowym składem – 38% potasu. Dlaczego niemiecki producent obniżył zawartość?

2 dni temu
Zdjęcie: Korn Kali


Korn Kali to ceniony nawóz mineralny przez polskich rolników. Od maja produkt zakupimy z zmniejszoną o 2% ilością potasu. Jaki jest tego powód? Wszystko przez nowy proces technologiczny, który ma przyczynić się do negatywnego wpływu na środowisko i nieprzerwane zapewnienie dostaw surowców. Zmiany obrazuje doskonale film, który znajdziecie na końcu artykułu.

Werra 2060 – nowa era dla przemysłu potasowego w Europie

Firma K+S inwestuje 600 milionów euro w modernizację zakładów w regionie Werra. Projekt Werra 2060 ma na celu unowocześnienie produkcji potasu, ograniczenie wpływu na środowisko i zapewnienie stabilnych dostaw surowców dla europejskiego rolnictwa aż do 2060 roku.

Kluczowym elementem jest wdrożenie innowacyjnej technologii ESTA, która pozwala na suchą separację minerałów, bez użycia wody. Dzięki temu:

– zużycie wody procesowej spadnie o 50%,
– emisje CO₂ zmniejszą się o połowę,
– ilość odpadów trafiających na hałdy zostanie ograniczona o ponad 90%.

Od 2028 roku zakłady przestaną odprowadzać wodę poprodukcyjną do rzeki Werra.

Projekt łączy zrównoważony rozwój z bezpieczeństwem surowcowym i utrzymaniem miejsc pracy w regionie. Jak podkreśla Lukas Bangert z K+S: „Zapewniamy przyszłość europejskiego rolnictwa i unowocześniamy przemysł zgodnie z wymogami środowiskowymi”.

Sprawdź! Skąd pozyskujemy sól potasową? O niemieckich minerałach słów kilka

Nowy skład Korn Kali

K+S rozwija dynamicznie produkcję nawozów specjalistycznych przeznaczonych między innymi dla rolnictwa. opierając się na znanym i cenionym nawozie Korn-KALI – potasowo-magnezowym z dodatkiem siarki. Będzie on dostosowany do nowych technologii produkcji, przy zachowaniu wysokiej jakości. Od maja 2025r. produkowany będzie tylko Korn-KALI o nowym składzie:

38 % K2O
6 % MgO
12 % SO3

Korn Kali jest najpopularniejszym nawozem spod loga znanego byka. Ceniony produkt jest wszechstronnie wykorzystywany przez polskich rolników zarówno do nawożenia pożniwnego i jesiennego, jak i jako wsparcie nawożenia wiosennego. Szczególnie wybierany przez plantatorów buraka cukrowego czy rzepaku ozimego.

Korn Kali – jedyny w swoim rodzaju

Korn-KALI to jedyny nawóz potasowy, który oprócz chlorku potasu zawiera także naturalny minerał kizeryt – źródło łatwo przyswajalnego magnezu i siarki. Dzięki temu Korn-KALI dostarcza trzech najważniejszych składników pokarmowych dla roślin: potasu, magnezu i siarki – w formie gwałtownie rozpuszczalnej i natychmiast dostępnej dla upraw.

Dlaczego to tak ważne? Z każdym zbiorem plonu gleba traci znaczne ilości potasu, magnezu i siarki, które należy uzupełniać poprzez nawożenie. Korn-KALI zapewnia te składniki w idealnych proporcjach, odpowiadających potrzebom różnych gatunków upraw. Regularne stosowanie w płodozmianie pozwala pokryć zapotrzebowanie roślin – nie tylko na potas, ale też na siarkę, magnez oraz sód.

@agro_profil

Czy warto wykonać uzupełniające nawożenie potasem? #rolnictwo

♬ dźwięk oryginalny – Agro Profil

Za co odpowiadają pierwiastki zawarte w Korn Kali?

Potas (K)

  • Reguluje gospodarkę wodną roślin.
  • Zwiększa odporność na stres (susza, mróz, upały).
  • Wpływa na jakość plonów (smak, jędrność, trwałość przechowalnicza).

Magnez (Mg)

  • Niezbędny do fotosyntezy (składnik chlorofilu).
  • Wspiera rozwój systemu korzeniowego.
  • Zwiększa efektywność pobierania wody i składników pokarmowych.

Siarka (S)

  • Kluczowa do syntezy białek i aminokwasów.
  • Poprawia wykorzystanie azotu (ważne przy ograniczeniach w jego stosowaniu).

O firmie K+S

K+S jest jednym z wiodących producentów nawozów mineralnych w Europie na bazie surowych soli potasowych . Firma specjalizuje się m.in. w wydobyciu i przetwarzaniu potasu, dostarczając wysokiej jakości produkty dla rolnictwa i przemysłu. Dzięki innowacjom technologicznym i zrównoważonemu podejściu K+S aktywnie wspiera bezpieczeństwo żywnościowe oraz dbałość o środowisko. Koncern zatrudnia kilka tysięcy pracowników i działa globalnie, z silnym zakorzenieniem w regionach wydobywczych w Niemczech.

Idź do oryginalnego materiału