Toruń stawia na rozwój zielonego transportu publicznego. Właśnie została podpisana umowa na dostawę 4 nowych tramwajów PESA Swing.

3 tygodni temu

Rozwój ekologicznego transportu publicznego to jeden z priorytetów władz Torunia, które planują budowę kolejnych linii tramwajowych i wymianę wysłużonego taboru na nowoczesne, komfortowe i przyjazne środowisku tramwaje. Podpisana 28 sierpnia umowa dotyczy zakupu czterech kolejnych Swingów z PESA z opcją na dostawę dodatkowych 8 pojazdów.

Chcemy, żeby Toruń, ze swoją wspaniałą średniowieczną starówką będącą częścią światowego dziedzictwa UNESCO był jednocześnie innowacyjnym i ekologicznym europejskim „smart cit”. Temu właśnie będą służyć kolejne inwestycje w nowe linie tramwajowe oraz zakupy nowoczesnych i komfortowych tramwajów PESA Swing. Bardzo się cieszę, iż umowę zrealizuje bardzo doświadczony i znany nam dostawca – powiedział Paweł Gulewski, Prezydent Torunia.

W najbliższych latach toruńska sieć tramwajowa będzie dalej rozwijana – po uzyskaniu unijnego dofinansowania w 2025 roku modernizowane będą linie wzdłuż ulic Kościuszki i Konstytucji 3 maja, a w latach kolejnych torowisko w ciągu ulicy Curie Skłodowskiej. Prace obejmować będą nie tylko torowiska, ale także węzły przesiadkowe czy zielone przystanki. Konsekwentnie wymieniany będzie również tabor tramwajowy.

Podpisana dzisiaj umowa oznacza, iż za niespełna dwa lata ponad połowę floty toruńskich tramwajów stanowić będą nowoczesne Swingi. Po uzyskaniu kolejnych środków z funduszy unijnych będziemy mogli korzystając z opcji oraz drugiej umowy wymienić wszystkie tramwaje na nowe. Dla pasażerów miejskiej komunikacji oznacza to komfort podróży, dla wszystkich mieszkańców transport cichy i przyjazny środowisku – dodał Zbigniew Wyszogrodzki, Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sp. z o.o.

Pierwsze Swingi z PESA pojawiły się w Toruniu w 2014 roku, po 10 latach w sumie jeździ ich już 22, a jeżeli miasto skorzysta z opcji na dostawę dodatkowych 8 pojazdów to będzie ich 30. Dzięki temu z eksploatacji sukcesywnie będzie można wycofywać wysłużone Konstale.

Zawsze podkreślamy, iż PESA jest dumna z tego, iż nasze Swingi są wizytówką nowoczesnego programu rozwoju toruńskiego transportu publicznego i na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Panu Prezydentowi dziękuję za zaufanie i zapewniam, iż w kwestii dalszego rozwoju sieci tramwajowej w Toruniu jesteśmy zawsze do dyspozycji i gotowi do współpracy – podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz S.A.

Łączna wartość zamówienia (cztery tramwaje wraz z pakietem eksploatacyjno-naprawczym) to ponad 57,9 mln złotych brutto. Zakup ma zostać sfinansowany przy wsparciu unijnym, z programu Fundusze Europejskie na Klimat, Infrastrukturę i Środowisko w ramach projektu „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu. Wniosek został złożony w czerwcu i jest w tej chwili oceniany.

Na dostarczenie czterech pierwszy tramwajów wykonawca ma 22 miesiące od daty podpisania umowy. PESA zaoferowała Toruniowi pojazdy, które są kontynuacją sprawdzonej w eksploatacji konstrukcji tramwajów SWING. To pojazdy całkowicie niskopodłogowe, bez barier dla osób niepełnosprawnych, w pełni klimatyzowane (przedział pasażerski + kabina motorniczego), wyposażone w nowoczesny i energooszczędny napęd, gniazda USB i niezależną sieć WiFi dla pasażerów. Co ważne, terminale będą dostosowane do obsługi karty miejskiej (kasowniki elektroniczne, umożliwiające pasażerom wnoszenie opłat za przejazdy przy wykorzystaniu zbliżeniowych Kart Płatniczych). Poruszają się z maksymalną prędkością do 70 km/h i mogą jednocześnie przewozić 208 pasażerów, w tym 43 na miejscach siedzących.

PESA to lider wśród europejskich producentów tramwajów. Spółka dostarczyła ich już prawie 900 do wielu miast w Polsce i Europie. Produkowanymi w Bydgoszczy tramwajami podróżują między innymi mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Gdańska czy Krakowa, ale także Kijowa, Sofii, rumuńskich Jassy i Kluż, a od niedawna także stolicy Estonii Tallina.

Nie tylko tramwaje

Gmina Miasta Toruń rozwija też flotę ekologicznych autobusów. 26 sierpnia 2024 r. uzyskano decyzję o przyznaniu dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na zakup 25 szt. nowoczesnych elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą do ładowania. Wniosek dla projektu pn.: „Zakup autobusów zeroemisyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania – Etap III” został złożony w konkursie przeprowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w ubiegłym roku.

Wysokość przyznanego dofinansowania to ok. 68,4 mln zł, co stanowi 95,2% wydatków kwalifikowalnych zaplanowanych w ramach projektu. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 88,5 mln zł brutto.

Projekt obejmuje: 25 szt. autobusów elektrycznych, 13 podwójnych ładowarek Plug-In ze złączem Combo2 o mocy max. 120 kW, 3 ładowarki pantografowe o mocy 400 kW każda, w następujących lokalizacjach: pętla Wrzosy (2 szt.) i zajezdnia autobusowa (1 szt.) Do 30 czerwca 2026 r. wszystkie pojazdy wraz infrastrukturą zostaną dostarczone i będą służyły mieszkańcom Torunia.

Źródło: informacja prasowa

Idź do oryginalnego materiału