Transmisja z Gali Nagrody NIAiU i studiów Archi:kultura, debata pokonkursowa, 18.10

niaiu.pl 2 tygodni temu

18 października o godzinie 17:00 rozpocznie się transmisja z Gali Nagrody NIAiU oraz studiów podyplomowych Archi:kultura.

Debata pokonkursowa

Jak będzie zmieniać się polska architektura w najbliższych dekadach? Przeglądając tematy prac dyplomowych absolwentów wydziałów projektowych i humanistycznych, którzy zgłaszali się do tegorocznej edycji konkursu Nagrody NIAiU, można mieć nadzieję, iż będzie coraz bardziej inkluzywna i bliższa nie tylko człowiekowi, ale i istotom nieludzkim. Imponuje wszechstronność tegorocznych laureatek i laureatów, ich interdyscyplinarne podejście, poszerzenie zakresu pola działania tradycyjnie rozumianej architektury, wyjście poza schemat „twardego” budowania. Odwagę projektantów widać w podejmowanych tematach – pochylanie się nad miejscami niezauważanymi albo tak bliskimi i oczywistymi, iż wręcz przemilczanymi w dyskursie architektonicznym. Czy projektowa wrażliwość młodego pokolenia odmieni architekturę w czasach kryzysów i niepokojów? Porozmawiamy o tym z laureatami nagrody podczas otwartej dyskusji, na którą zapraszamy już 18 października.

Debatę poprowadzi Tomasz Malkowski – krytyk architektury i publicysta, pracował m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Architektury-Murator”, współtworzył dla SARP magazyn „ARCH”. Autor wielu artykułów i scenariuszy związanych z architekturą i historią architektury. Współautor (razem z Robertem Koniecznym) „Archiprzewodnika po Europie” oraz „Archiprzewodnika po Polsce” – pierwszego przewodnika po współczesnej polskiej architekturze. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jego projekt dyplomowy otrzymał wyróżnienia: Dyplom Roku 2007 im. Zbyszka Zawistowskiego, Ministra Budownictwa, Śląski Dyplom Roku 2006 im. Prof. Z. Majerskiego. Przez kilka edycji ekspert Mies van der Rohe Award. Wydarzenie odbędzie się w Cricotece, która obchodzi swoje 10-lecie. Obchody 10-lecia inauguracji budynku są okazją do przyjrzenia się tożsamości instytucji, jej roli w mieście i regionie, kierunkom realizowanego programu i jego relacji ze sztuką Tadeusza Kantora. Już sama forma budynku wyrasta przecież z hołdu złożonego artyście poprzez odwołanie do kantorowskiej figury człowieka niosącego stół. Bryła Cricoteki jest ramą dla najstarszej w Krakowie elektrowni, ambalażem-opakowaniem, ale też symbolicznym mostem przerzuconym na drugą stronę Wisły, który połączył dwie części miasta.

Idź do oryginalnego materiału