Transport ładunków ponadgabarytowych – zadanie tylko dla profesjonalistów

1 rok temu
Drogowy przewóz ładunków stał się usługą niezwykle popularną niemal na całym świecie. Coraz więcej sieci sklepów stacjonarnych decyduje się opierać swoją działalność na codziennych dostawach, co nie wymaga obecności budowy magazynów w placówkach. Łatwo więc wywnioskować, iż logistyka nie może zawieść na żadnym etapie, a cały proces musi przebiegać zgodnie z planem.

Transport towarów do sklepów jest przeważnie łatwy do zorganizowania, gdyż cały asortyment przewożony jest zwykle na paletach lub w chłodniach. Da się go swobodnie rozdzielić na mniejsze partie i w razie konieczności przeładować na inną naczepę. Co jednak w przypadku, gdy konieczne jest przewiezienie maszyny bądź sprzętu, którego nie da się w żaden sposób rozłączyć? Wtedy konieczne będzie skorzystanie z transportu ponadgabarytowego.

Czym jest transport ponadnormatywny?

Zespoły pojazdów, przystosowane do poruszania się po drogach publicznych posiadają określone wymiary, których przekraczanie staje się niedopuszczalne. Istnieją jednak wyjątki, w których dopuszcza się do ruchu ogromne samochody ciężarowe, wykraczające poza ramy 42 ton wagi, 2,5 metra szerokości oraz 4 metrów wysokości. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze długość samego pojazdu, mogąca niejednokrotnie sięgać wraz z naczepą choćby 120 metrów – to właśnie definicja transportu ponadgabarytowego.

Spełnienie wszystkich wymagań dotyczących jego przeprowadzenia jest natomiast niezwykle trudne i skierowane wyłącznie do specjalistów z branży TSL.

Transport ładunków ponadgabarytowych: Co przewozi się transportem ponadgabarytowym?

Nie da się ukryć, iż transport ponadgabarytowy nie jest najczęściej spotykany na ulicach miast. zwykle przebiega on naprawdę dobrze rozbudowanymi odcinkami, gdzie znajduje się kilka pasów oraz najlepiej brak wiaduktów. Zdarzają się również sytuacje, w którym wielkość przewożonego ładunku zmusza poszczególne służby do np. chwilowego rozmontowywania linii energetycznych.

Bardzo często przewożonymi tą formą transportu ładunkami są elementy turbin wiatrowych, konstrukcje stalowe, maszyny rolnicze, jachty czy też zbiorniki i kontenery. Ostatnimi czasy, bardzo popularnym wydarzeniem był transport maszyny TBM, służącej do drążenia tunelu dla odcinka Rzeszów – Babica na S19. Po opuszczeniu statku nad Odrą, już od samego Opola głowica przemierzała transportem drogowym niemal przez całą Polskę.

O co należy zadbać przy realizacji transportu ponadgabarytowego?

Specjaliści wykonujący zlecenie takiego transportu muszą liczyć się z szeregiem czynności, dotyczących jego sprawnego przebiegu. Podstawowym krokiem będzie zorganizowanie zespołu pojazdów, który będzie w stanie przewieźć dany asortyment. Inną sprawą będzie przekazanie zamiaru przeprowadzenia przewozu do odpowiednich organów oraz posterunków, zlokalizowanych na trasie przewozu. Następnie czekanie na uzyskanie odpowiednich pozwoleń oraz zajęcie się sprawami z logistyką. Ważne jest, aby przy każdym przewozie ładunków ponadnormatywnych był obecny pilot, który będzie jechał przed całym konwojem i uprzedzał kierowców z przeciwka.

Budowa Kompleksu Olefiny III – zamontowano największą kolumnę

Idź do oryginalnego materiału