Pierwsza połowa roku to idealny czas na prześledzenie trendów wnętrzarskich, które towarzyszyć nam będą w kolejnym sezonie. Dlaczego? Za nami już większość najważniejszych targów branżowych. Dzięki prezentowanym tam stoiskom producentów mebli, materiałów wykończeniowych czy dodatków wiadomo już, co będzie modne w bliskiej przyszłości. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź trendy wnętrzarskie na 2024 rok.
Trendy w 2024 roku – Salone del Mobile w Mediolanie
Odbywający się co roku w Mediolanie Salone del Mobile jest od 1961 roku największym świętem branży wnętrzarskiej na świecie. Podczas kilku dni prezentowane są najświeższe pomysły projektantów mebli, dekoracji, materiałów wykończeniowych czy oświetlenia. Trendy wnętrzarskie prezentowane we Włoszech zawsze dominują w aranżacji wnętrz w kolejnych miesiącach, a choćby latach. Tegoroczna kwietniowa odsłona Salone del Mobile 2023 przez wielu znawców branży okrzyknięta została najbardziej inspirującą w historii. Co interesującego można było wypatrzeć na stoiskach targowych?
Żywe kolory natury
Chociaż w 2024 roku przez cały czas popularne będą aranżacje z wykorzystaniem neutralnych barw, z pewnością uzupełniać je będą mocniejsze kolory. Kobaltowy niebieski, oliwkowy zielony, terakotowy pomarańczowy i musztardowy żółty to największe hity w propozycjach na kolejny sezon. Dobrze wyglądają zestawione nie tylko z jasnym tłem, ale też razem ze sobą. Będą one wykorzystywane w meblach, dodatkach (w tym lampach i dywanach), a także jako malunki naścienne, tapety wielkoformatowe czy płytki.
Obłe meble
Ten trend towarzyszy nam od kilku lat. W 2024 roku będzie jednak silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Okrągłe, owalne, organiczne i niekoniecznie symetryczne formy wykorzystywane będą w oświetleniu, dekoracjach i meblach. Modne będą zwłaszcza modele wypoczynkowe z szerokimi siedziskami i niskimi oparciami. przez cały czas na topie będą także okrągłe stoliki, stoły, a także krzesła czy łóżka z zaokrąglonymi oparciami. interesujący efekt dają zwłaszcza modele z nóżkami czy podstawami w kształcie walca.
Wyraziste faktury i wzory
2024 rok będzie stał pod znakiem trójwymiarowych faktur i wyrazistych wzorów, a także postarzanych powierzchni naturalnych materiałów. Meble tapicerowane będą tkaninami typu bouclé, wełnianymi czy lnianymi. Blaty meblowe będą mieć natomiast mocny rysunek słoi drewna lub użyłkowania kamienia. Co interesujące faktury będą wykorzystywane w niemal każdej części aranżacji – od sufitu, przez ściany i meble, aż po podłogę. Na ścianach popularne będą m.in. naturalne tynki, np. gliniane o nieidealnej, nierównej powierzchni. Takie wykorzystanie postarzanych materiałów doda wnętrzom uroku i je ociepli.
Modne wnętrza? Trendy z Maison & Objet w Paryżu
Paryskie targi branży urządzania i dekoracji wnętrz realizowane są w styczniu i każdego roku otwierają sezon imprez tego typu. Już wtedy można z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, jakie trendy wnętrzarskie będą aktualne w kolejnym sezonie. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Take care” (pol. dbaj/uważaj). Przez producentów była ona interpretowana jako dbanie o siebie, rodzinę czy planetę. Jakie trendy z Maison & Objet 2023 będą aktualne w 2024 roku?
Wyraziste akcenty meblowe
Tegoroczna edycja paryskich targów stała pod znakiem wyrazistych i nietuzinkowych foteli, taboretów i pufów. wykorzystywane były one w projektach stoisk jako tzw. meble akcentowe. Ich zadaniem jest przyciąganie wzroku i dodawanie neutralnym, stonowanym wnętrzom charakteru. Stanowią także idealny sposób na szybką metamorfozę przestrzeni. Najmodniejsze fotele mają obłe kształty, przeważnie pozbawione nóżek i obite tkaninami – w tym o wyrazistej fakturze.
Mocne i wyraziste wzory
Jak można sądzić po nowościach prezentowanych w Paryżu rok 2024 będzie rokiem odważnej i kolorowej dekoracji. Powoli odchodzi się od wnętrz minimalistycznych i monochromatycznych (nadal modnych w 2023 roku). Projektanci częściej sięgać będą w kolejnym sezonie do aranżacji maksymalistycznych i wykorzystujących wiele mocnych barw. Ma to być odpowiedź branży na przytłaczające i trudne czasy ogólnoświatowej recesji. Mocne barwy będą stosowane nie tylko w nowych projektach, ale też w klasycznym wzornictwie, odświeżając je nieco.
Design cyrkularny
Nie może być mowa o trendach wnętrzarskich na 2024 rok bez designu cyrkularnego. Jest to, mówiąc najprościej projektowanie w obiegu zamkniętym. Do tej pory najczęściej projektanci rozumieli je jako wykorzystanie do produkcji mebli czy dekoracji opadów i materiałów z recyklingu. w tej chwili coraz większy nacisk kładzie się na użycie także surowców naturalnych, trwałych i dostępnych lokalnie. Przykład? W dekoracji wnętrz coraz chętniej stosowane są materiały takie jak rattan, bambus, ale też drewno, stal czy kamień. Coraz częściej producenci mebli, oświetlenia i dekoracji podkreślają też, iż korzystają z rozwiązań typowych dla prawdziwego obiegu zamkniętego – wypatruj takich oznaczeń w 2024 roku.
Metaliczny błysk
Lata temu producenci i projektanci zakochali się w metalicznym błysku mosiądzu, miedzi i złoconej stali. W 2024 roku przez cały czas będzie można je zauważyć, chociaż przyćmi je zdecydowanie błysk chłodnych metali – w tym polerowanego aluminium. To właśnie ten surowiec, tak łatwy w recyklingu i lekki, pojawiał się podczas Maison et Objet w Paryżu najczęściej. Co ciekawe, aluminiowe elementy pojawiały się nie tylko w meblach, ale też dekoracjach – w tym np. wazonach i misach. W kolejnym sezonie aluminium będzie pojawiać się nie tylko w podstawowej „srebrnej” wersji, ale też w wersjach barwionych w masie.
Najświeższe trendy na 2024 rok ze Stockholm Design Week
Targi wnętrzarskie w mieście kipiącym aż od stylu skandynawskiego wcale nie muszą skupiać się wyłącznie na projektach i producentach z Północy. Stockholm Design Week w tym roku zaskoczył mnogością i różnorodnością stoisk. Dzięki temu można było podpatrzeć nie tylko, jak będą wyglądać najnowsze odsłony wnętrz inspirowanych projektami Skandynawów. Jakie trendy wnętrzarskie na 2024 rok były najlepiej zauważalne?
Meble o wyrazistych fakturach i kolorach
Skandynawski design słynie z umiłowania do prostoty i minimalizmu, a także stronienia od mocnych i wyrazistych kolorów. Jak widać po targach w Sztokholmie to się zmienia. Coraz więcej producentów stawia na kreatywne kształty, np. niesymetryczne, inspirowane naturą. Pojawia się także eksperymentowanie z nowymi czy ciekawymi teksturami drewna lub materiałów pochodzących z recyklingu. W najnowszych kolekcjach producentów pojawiają się także mocne barwy, np. czerwień, żółty czy kobaltowy niebieski. Takie podejście wykorzystywane jest przede wszystkim przy projektowaniu pojedynczych tzw. akcentowych mebli, np. foteli czy stolików kawowych.
Ścianki z zasłon
W przyszłorocznych projektach z pewnością nie zabraknie tekstyliów, które dodają wnętrzom przytulności. Popularne będą nie tylko zasłony wieszane przy oknach i drzwiach tarasowych na całej wysokości ściany. Wykorzystane będą one także do dekoracji ścian bez przeszkleń oraz tworzenia lekkich, łatwych w demontażu ścianek działowych. Takie przegrody pomieszczeń pojawiały się w Sztokholmie nie tylko jako linie proste, ale też – dzięki specjalnym listwom sufitowym – jako zaginane, obłe tekstylne ścianki. Szczególnie chętni wykorzystywane będą zasłony z tkanin przeziernych lub częściowo przeziernych, które nie blokują światła słonecznego.
Lampy w stylu japońskim
Jeśli interesujesz się urządzaniem wnętrz, z pewnością kojarzysz styl japandi łączący najlepsze cechy designu skandynawskiego i japońskiego. W 2024 roku najbardziej wyrazistym znakiem powrotu jego popularności będą lekkie lampy inspirowane Krajem Kwitnącej Wiśni. Wykonane są one z lekkich, naturalnych materiałów takich jak papier, trawa morska, rattan, bambus. Mają fantazyjne, nietradycyjne kształty, ale dzięki surowcom jednoznacznie kojarzą się z Japonią. Takie oświetlenie doda wnętrzom przytulności i je ociepli.