Trzy główne priorytety polskiej prezydencji w UE? Gospodarka, gospodarka i gospodarka!

1 tydzień temu

Trzy główne priorytety polskiej prezydencji w UE? Gospodarka, gospodarka i gospodarka!

Autor: FWG



Mija miesiąc od rozpoczęcia polskiej prezydencji w Radzie UE. Jako Fundacja Wolności Gospodarczej rekomendujemy, jak adekwatnie wykorzystać ten czas, by był jak najbardziej owocny – nie tylko dla Polski, ale także całej UE.


Polska w Unii jednym z filarów działalności FWG

Fundacja Wolności Gospodarczej aktywnie działa na rzecz wzmacniania jednolitego rynku UE, ograniczania barier regulacyjnych i promowania innowacji. W czasie polskiej prezydencji w Radzie UE wskazujemy na konieczność odważnych reform, które zwiększą konkurencyjność Europy i przyspieszą jej rozwój gospodarczy. Stawiamy Polskę w roli lidera zmian, pokazując, iż silna gospodarka oparta na wolności i współpracy to klucz do sukcesu całej Unii.

Prezydencja powinna być czasem działania

Europa stoi przed wieloma wyzwaniami m.in. takimi jak rozpoczęcie prezydentury Donalda Trumpa, przyspieszone wybory parlamentarne w Niemczech czy trwająca inwazja Rosji na Ukrainę. W świetle tych wydarzeń priorytetem prezydencji Polski w Radzie UE powinno być wzmacnianie gospodarki. Mówił o tym prezes FWG, Marek Tatała, w debacie “Szanse i wyzwania polskiej prezydencji w UE” organizowanej przez Tygodnik “Polityka”.

Ograniczenie barier, które wciąż pozostają na jednolitym rynku, powinno być priorytetem. Choć niedawno obchodziliśmy 20-lecie jego funkcjonowania, problemy wymieniane przez przedsiębiorców 10, 15 czy choćby 20 lat temu przez cały czas istnieją i pozostają w dużej mierze te same – podkreślał Tatała

Rozwój nowych technologii jest szybki i powinien dokonywać się w dużym tempie także w Europie. Niestety, pozostajemy daleko za USA i Chinami.

Choć mamy ogromny potencjał, specjalizujemy się raczej w regulacjach niż w innowacjach – ocenia Marek Tatała.

Sprawdź post >>

Podsumowanie całej debaty przeczytasz tutaj >>

Europie grozi los skansenu

W artykule dla Gazety Wyborczej Arkadiusz Muś, przedsiębiorca, twórca Press Glass Holding S.A. u zaożyciel FWG wraz z Markiem Tatałą apelują – “Unii Europejskiej potrzebni są ludzie zdeterminowani i odważni, którzy w końcu wyrwą ją z marazmu”.

Autorzy zauważają, iż pogarszająca się konkurencyjność, rosnące ceny energii, zwiększenie liczby regulacji oraz spadek innowacyjności to najważniejsze przyczyny niskiego tempa wzrostu. Czas skończyć z biurokracją i wprowadzić zmiany, które pobudzą gospodarkę Unii Europejskiej. Polska powinna wykorzystać czas prezydencji w Radzie UE, aby zostać prekursorem reform – w ciągu ostatnich trzech dekad nasza gospodarka odznaczała się szybszym wzrostem w porównaniu z wieloma krajami Unii.

Nie stać nas na czekanie, aż bardziej dotkliwie odczujemy negatywne konsekwencje błędów w polityce gospodarczej – mówią Arkadiusz Muś i Marek Tatała

Sprawdź post >>

Przeczytaj cały artykuł na stronie FWG >>

Jak technologia wspiera rozwój gospodarczy w Europie?

W grudniu 2024 r. Marek Tatała wystąpił w debacie “Unlocking the Future: How can new technologies drive productivity and economic growth for everyone?” z cyklu Debating Europe. Rozmowa odbyła się w Parlamencie Europejskim i dotyczyła sposobów, w jakich technologia może zwiększać produktywność i rozwój gospodarczy w całej Europie, a także jaką rolę w tej transformacji odgrywa Polska.

Jak sugerował prezes FWG, pierwszym krokiem w likwidacji przepaści technologicznej powinno być zajęcie się barierami i nadmiernymi regulacjami na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Nasze rekomendacje dotyczące tych działań przedstawialiśmy w raporcie #JednolityRynekUE.

Cała debata dostępna jest na kanale YouTube Debating Europe. Możesz obejrzeć ją tutaj>>

Rada NGO ds. prezydencji Polski w UE

Na 4 miesiące przed rozpoczęciem 2025 roku, minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Podsekretarz Stanu w KPRM oraz Pełnomocniczka ds. przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie UE, ogłosiła skład Rady NGO ds. prezydencji. Jej członkiem został Marek Tatała.

Podczas posiedzeń Rady, ekonomista zwracał uwagę na istotną rolę polskiej prezydencji w kształtowaniu przyszłości europejskiej gospodarki. – Nie ma lepszego sposobu na szybszy wzrost niż wzmacnienie jednolitego rynku. Dlatego Polska powinna wspierać usuwanie barier na jednolitym rynku UE i dbać o to, by unijnej gospodarki nie dusił nadmiar regulacji – konsekwentnie tłumaczył prezes FWG.

Pełną listę członków Rady NGO ds. Prezydencji Polski w UE znajdziesz tutaj>>

Polska w Unii

Przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Fundacja Wolności Gospodarczej prowadziła kampanię profrekwencyjną #PolskaWUnii, podczas której zwracała uwagę na często pomijane gospodarcze fakty funkcjonowania w UE. – Nie dajmy się z Unii wyprowadzić i głosujmy 9 czerwca – mówił prezes fundacji, Marek Tatała. Stronę poświęconą kampanii znajdziesz tutaj>>



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

  • “Notatki na marginesie”. Film o Carlu Mengerze już na YouTube!>>
  • Receptą na populizm jest poważna polityka [Okiem Liberała]>>
  • “800 Dni. Szok Kontrolowany”. Jesteśmy partnerem książki Leszka Balcerowicza>>
Idź do oryginalnego materiału