Tullamore Dew Irish Whiskey to jedna z najbardziej znanych irlandzkich whisky i druga najbardziej popularna whiskey irlandzka po whiskey Jameson. Jest to marka, która należy do dobrze znanej czytelnikom bloga szkockiej firmy WIlliam Grant & Sons.
Tullamore Dew – skąd się wzięła nazwa marki?
Destylarnię Tullamore Dew w 1829 roku założył Michael Molloy. Produkcja whisky rozpoczęła się w roku 1829 w miasteczku Tullamore co w sposób oczywisty łączy się z nazwą marki. Druga część nazwy to inicjały jednego z dawnych managerów firmy – Daniela E. Williamsa. To dlatego druga część nazwy czasem przedstawiana jest jako inicjały z kropkami – D.E.W. Sam Daniel E. Williams słynął nie tylko z ponadprzeciętnej przedsiębiorczości. Co więcej, słynął także z faktu, iż zaczął pracować w destylarni jako nastolatek i pracując na niemal wszystkich stanowiskach znał ją od podszewki. Podsumowując, jego pomysłowość i charyzmatyczny charakter nadały dynamikę rozwojowi destylarni Tullamore Dew.
Kryzys w irlandzkim gorzelnictwie
Destylarnia rozwijała się doskonale aż do pierwszej połowy XX w. Był to bardzo ciężki czas dla całego przemysłu gorzelniczego w Irlandii. W USA panowała prohibicja, gospodarka Irlandii podupadała przez wojnę handlową z Wielką Brytanią oraz wysokie podatki nałożone przez Wolne Państwo Irlandzkie. Do tego, w perspektywie pojawiły się także nadciągające wojny. W tej sytuacji, w 1954 roku, destylarnia Tullamore Dew została sprzedana firmie John Powers & Son, która była właścicielem Old Middleton Distillery, gdzie w roku 1963 przeniesiono także produkcję Tullamore Dew Irish Whiskey.
Nietypowa fuzja trzech gigantów
W 1966 roku firma John Powers & Son połączyła się destylarnią Jameson oraz Cork Distillers tworząc Irish Distillers. W roku 1970 wszyscy trzej członkowie tej firmy zamknęli swoje gorzelnie i przenieśli się do „New Middleton Distillery”. Tam rozpoczęła się produkcja m.in. whiskey Jameson, ale także Powers, Redbreast in Middleton Very Rare.
Tullamore Dew – historia współczesna
Ponieważ Irish Distillers chcieli skupić się głównie na marce Jameson, sprzedali markę Tullamore Dew firmie C&C Group, która następnie w roku 2010 odsprzedała ją znanej wszystkim firmie William Grant & Sons za bagatela 300M EUR. Firma William Grant & Sons rozpoznając potencjał marki Tullamore Dew postanowiła, iż whiskey ta nie może być produkowana w destylarni, która skupiona jest na produkcji i promocji whiskey Jameson. Dlatego, zapadła decyzja o wybudowaniu nowej destylarni Tullamore Dew w miasteczku Tullamore, aby przywrócić markę na rodzime tereny. Destylarnia została otwarta w roku 2014 przynosząc destylację spowrotem na rodzinne tereny marki po 60 latach. W tej chwili destylarnia Tullamore Dew ma możliwość produkcji whisky single malt i pure pot, ale whisky zbożowa (ang. grain whiskey) cały czas pochodzi z New Middleton Distillery. W planach jest jednak instalacja kolumn destylacyjnych.
Portfolio marki Tullamore Dew
- Tullamore D.E.W. Original – trzykrotnie destylowany blend w mocy 40% leżakowany w beczkach po bourbonie i sherry.
- Tullamore D.E.W. 12 yo Special Reserve – trzykrotnie destylowany blend w mocy 40% z dużym udziałem whisky pot still i single malt. Co więcej, to whisky leżakowana przez minimum 12 lat w beczkach po bourbonie i sherry.
- Tullamore D.E.W. XO Rum Cask Finish: trzykrotnie destylowany blend w mocy 43%. Dodatkowo, finiszowany w beczkach XO po rumie użytych wcześniej do leżakowania rumu Demerara.
- Tullamore D.E.W. 14 yo single malt butelkowany w mocy 41,3%.
- Tullamore D.E.W. 18 yo single malt leżakowany w 4 typach beczek. Po 18 latach w beczkach po bourbonie, whisky leżakuje też w beczkach po sherry Oloroso (ang. butts), beczkach po porto (ang. pipes) i beczkach po madeirze (ang. drums). Trwa to przez przynajmniej 6 miesięcy.
- Tullamore D.E.W. Old Bonded Warehouse Release: trzykrotnie destylowany blend w mocy 46%. Zaoferowany po raz pierwszy w 2012 roku jako pamiątka możliwości zwiedzania starego magazynu.
- Tullamore D.E.W. Cider Cask (40% ABV): trzykrotnie destylowany blend w mocy 40% dostępny od 2015 roku, który uważany jest za pierwszą w historii whiskey irlandzką leżakowaną w beczkach po cydrze.
A także:
- Tullamore D.E.W. 10 yo Single Malt trzykrotnie destylowany malt w mocy 40% leżakowany w beczkach po bourbonie, sherry oloroso, porto i maderze.
- Tullamore D.E.W. Phoenix trzykrotnie destylowany blend w mocy 55% ABV z dużą zawartością pot still whiskey leżakowany w beczkach po sherry Oloroso.
- Tullamore D.E.W. 15 year old Trilogy (40% ABV): a blend; aged in ex-bourbon, Oloroso and rum casks[17]
Warto dodać, iż Tullamore Dew to lubiona whisky Lisbeth Salander, bohaterki sławnych powieści z serii Millenium pióra Stiega Larssona.