Premier Wielkiej Keir Starmer przybył do Warszawy, by porozmawiać z Donaldem Tuskiem m.in. o priorytetach polskiej prezydencji w UE, wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz wsparcia dla Ukrainy.
Donald Tusk spotkał się z Keirem Starmerem. Oto o czym rozmawiali
Po zakończeniu spotkania politycy wzięli udział w konferencji prasowej i opowiedzieli o planowanych inicjatywach. Jedną z nich będzie kooperacja militarna. - Wasze samoloty będą niedługo w dużym stopniu odpowiadały za bezpieczeństwo naszego nieba - zwrócił się do premiera Wielkiej Brytanii Tusk.Reklama
Dodał, iż Polska buduje armię, która "w przyszłości pozwoli nam zbudować pełne bezpieczeństwo, nie tylko naszego kraju, ale także całego regionu". Poinformował, iż rozmawiał z szefem brytyjskiego rządu o współpracy na Morzu Bałtyckim. - Udało się zmobilizować naszych partnerów skandynawskich, Finlandię, ostatnio także Niemcy uczestniczyły w tych rozmowach na rzecz wzmocnionej obecności i działań NATO, infrastruktury NATO-wskiej, okrętów NATO, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - powiedział Tusk.
- Będziemy skutecznie zapobiegać aktom sabotażu i w razie czego także będziemy działać - trochę jak to już Finlandia zaczęła, gdyby jakieś znowu złe zdarzenia miały miejsce na Bałtyku - w sposób bardzo twardy. I będziemy także współpracować z Wielką Brytanią, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na morzu, nie tylko Bałtyckim, ale także na Morzu Północnym - podkreślił Tusk.
Wielka Brytania udzieliła Ukrainie pożyczki
Kolejnym tematem poruszonym przez polityków była wojna w Ukrainie. - Z Wielką Brytanią i osobiście z panem premierem mamy identyczne poglądy na sytuację w Ukrainie, na agresję rosyjską wobec Ukrainy, identyczne poglądy co do tego, co należy robić, jak należy działać, jeżeli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - powiedział szef polskiego rządu.Keir Starmer poprzedniego dnia spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. Politycy podpisali umowę o "stuletnim partnerstwie" obu krajów. Jej elementem jest udzielenie Ukrainie pożyczki.
- Uzgodniliśmy (przekazanie przez Londyn) Ukrainie co najmniej 3,6 mld dolarów rocznej pomocy wojskowej, w zależności od potrzeb. Ponadto przygotowaliśmy decyzję o kolejnych 3 mld dolarów z rosyjskich aktywów. A w tym roku fiskalnym powinniśmy otrzymać od Wielkiej Brytanii 6,6 mld dolarów - powiadomił szef państwa ukraińskiego. Pożyczka zostanie spłacona z zysków z przejętych rosyjskich aktywów.
"Dziś nasze kraje są wyjątkowo sobie bliskie"
Premier Wielkiej Brytanii odnosząc się do kwestii współpracy z Polską w zakresie bezpieczeństwa, przypomniał, iż jako Brytyjczycy są obecni na flance wschodniej. - Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi. [...]. Złożyliśmy solidne zobowiązanie wobec Ukrainy, iż będziemy jej pomagać - dodał. - Dziś nasze kraje są wyjątkowo sobie bliskie. Mamy podobną wizję wyzwań, które przed nami stoją - mówił Starmer. Wskazał m.in. na sprawę wzmacniania więzi gospodarczych między Polską a Wielką Brytanią i zwiększania obrotów handlowych, które w tej chwili - jak podał - "osiągają już 30 miliardów funtów".