Oszuści, którzy wykorzystują metodę "wangiri" (jap. "szybkie cięcie") liczą na automatyczne oddzwonienie przez nas na numer, który próbował się dodzwonić. Wystarczy jeden ruch, by stracić pieniądze, ponieważ połączenie telefoniczne z tym numerem obciążone będzie dodatkowymi kosztami.
Nieznany numer telefonu tylko "puści strzałkę"
W praktyce oszustwo polega na tym, iż wyłudzacze ograniczają połączenie telefoniczne do jednego sygnału, co slangowo określane jest "puszczaniem strzałki". W efekcie dostajemy jedynie szybkie powiadomienie, iż oto ktoś do nas dzwonił. Nieznany numer telefonu można zignorować, ale nie brak osób, które z automatu oddzwonią, by dowiedzieć się, kto zacz.Reklama
Żeby jak najbardziej narazić ofiarę na koszty, wykorzystywane są automaty, które emitują dźwięk oczekiwania na połączenie, gdy rozmowa już trwa. Ofiary mogą więc nie zdawać sobie sprawy, iż rozmowa przebiega i opłata za połączenie z egzotycznym numerem jest naliczana.
"W przypadku państw spoza UE minuta połączenia w hurcie może kosztować równowartość 1-3 zł. Oszuści dogadują się z lokalnymi firmami komunikacyjnymi, zapewniając im miliony takich połączeń przychodzących. choćby jeżeli każde z nich trwa 20 sekund, to przy ogromnej skali tego oszustwa, daje milionowe zyski" - wyjaśnił Witold Tomaszewski z UKE.
Kwoty, które są nam doliczane za takie połączenie nie są może kosmiczne, ale i tak oszustom się to opłaca. Z szacunków przytoczonych przez portal netcomplex.pl wynika, iż tylko w 2023 roku w Polsce metodą "wangiri" polscy użytkownicy komórek stracili miliony złotych. W skali świata mowa jednak o miliardach dolarów zrabowanych rocznie.
Na te numery lepiej nie oddzwaniać
Lepiej z automatu nie oddzwaniać więc na połączenia od nieznanych numerów. Interpol rozpoznał osiem szczególnych prefiksów, które pozwalają wskazać, iż oto najprawdopodobniej dzwoni oszust i na ten numer lepiej nie oddzwaniać.
Wśród oznak, iż oto dzwonią oszuści, są następujące prefiksy:
+373 (Mołdawia),+383 (Kosowo),+216 (Tunezja),+252 (Somalia),+93 (Afganistan),+63 (Filipiny),+994 (Azerbejdżan),+223 (Mali).
Spośród tych numerów wskazanych przez Interpol do Polski zwykle dzwoni pięć ostatnich. Skąd jednak oszuści mają nasz numer? Najczęstsze źródła to publiczne bazy np. CEIDG, formularze internetowe lub portale z ogłoszeniami.