Tyle wynosi najwyższa emerytura rolnicza w Polsce. Pozostali seniorzy mogą tylko zazdrościć

1 dzień temu
Ile wynosi emerytura rolnicza? KRUS wypłaca emerytury według ściśle określonych zasad. Choć mają one pewne punkty wspólne z ZUS-em, to pojawiają się tu również pewne różnice. Jak jednak wygląda kwestia długości okresów składkowych? Wyjaśniamy, o czym muszą pamiętać ubezpieczeni rolnicy.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) to system ubezpieczeń społecznych, odrębny od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który obejmuje wyłącznie rolników. Kwestię tę reguluje ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 roku. Ponieważ jest to znacząco mniejsza grupa osób, to informacje na ten temat są mniej znane. Warto zatem je przybliżyć.


REKLAMA


Zobacz wideo W 2060 będzie 105 emerytów na 100 pracujących


Ile lat trzeba być ubezpieczonym w KRUS, żeby dostać emeryturę? Czy 20 lat składek wystarczy?
Emerytura rolnicza przysługuje osobom, które były ubezpieczone w KRUS i spełnią dwa warunki. Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie Kasy, pierwszym z nich jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Wynosi on 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. Jest to zatem tożsame z przepisami stosowanymi przez ZUS. Drugi warunek wiąże się jednak z okresem składkowym i tu już niektórzy mogą być zaskoczeni. Od ubezpieczonego w KRUS wymaga się bowiem, aby podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Krótszy okres, choćby 20 lat, nie upoważnia do emerytury rolniczej. Jest to zasadnicza różnica, ponieważ w powszechnym systemie emerytalnym prawo do emerytury zyskuje się już po jednym dniu podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Co prawda wysokość przyznanego wówczas świadczenia będzie bardzo niska, ale wciąż wiąże się to z pewnymi przywilejami, jak zniżki dla emerytów.
Zobacz też: "Renta tytoniowa" może wynieść ponad 1800 zł. Nie każdy palacz ją jednak dostanie. Czego wymaga ZUS?
KRUS podkreśla jednak, iż osoby nieposiadające wystarczająco długiego okresu ubezpieczenia mogą o przyznanie prawa do emerytury pracowniczej do ZUS, o ile mają okresy ubezpieczenia społecznego w systemie powszechnym. Co więcej, po osiągnięciu 25-letniego okresu ubezpieczenia rolniczego można pobierać świadczenie zarówno z ZUS, jak i KRUS. Jest to zresztą często wybierane rozwiązanie, ponieważ emerytury rolnicze z reguły nie są wysokie, choć są tu pewne wyjątki.


Jaka jest najwyższa emerytura w KRUS? Rekordzista skorzystał z korzystnych przepisów
Emerytura rolnicza składa się z dwóch podstawowych filarów:


części podstawowej, która jest jednakowa dla wszystkich emerytów i co roku waloryzowana,
części uzupełniającej, naliczanej indywidualnie na podstawie dodatkowych okresów opłacania składek.


Pierwszy z nich od 1 marca 2025 roku wynosi 1878,91 złotych brutto. Tyle też zwykle dostają emerytowani rolnicy. Warto jednak wspomnieć tu o najwyżej emeryturze rolniczej w Polsce. Jak informuje portal next.gazeta.pl, powołując się rzeczniczkę KRUS Elżbietę Oppenauer, po marcowej waloryzacji rekordzista dostaje 4 532,90 złotych brutto miesięcznie. Otrzymuje ją mężczyzna, który przez 41 lat i 7 miesięcy podlegał ubezpieczeniu, z czego ponad 11 lat pracował poza rolnictwem. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa, ponieważ takie dodatkowe okresy są uwzględniane przy ustalaniu emerytury rolniczej tylko w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału