Tylko do 2 września termin na złożenie wniosków!

4 miesięcy temu

Rolnikom pozostał tydzień na złożenie wniosków. Upływa termin na złożenie wniosków w ramach m.in. wsparcia obszarowego.

Kończy się termin na złożenie wniosków na ekoschematy, wsparcie obszarowe oraz zwrot podatku akcyzowego. Rolnicy starający się o tę formę pomocy mają jeszcze tydzień na złożenie wniosków. Szczegóły poniżej.

Koniec naboru wniosków

W najbliższym czasie upływa termin na złożenie wniosków w ramach trzech rodzajów wsparcia. Chodzi o wnioski na zwrot podatku akcyzowego, przyznanie dopłat do ekoschematów oraz wsparcia obszarowego. Dwa ostatnie realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Natomiast zwrot podatku akcyzowego jest pokrywany z budżetu państwa.

Wsparcie dla małych gospodarstw

Rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie za 2024 r. posiadający niewielki areał gruntów mogą starać się o płatność dla małych gospodarstw. Ta forma pomocy dotyczy rolników posiadających gospodarstwo nieprzekraczające 5 ha użytków rolnych.

Korzystając z dopłaty dla małych gospodarstw, rolnik może także ubiegać się o przyznanie innych form płatności. Mowa tutaj o płatnościach: ONW, rolno-środowiskowo-klimatycznych, zalesieniowych, ekologicznych czy przyznanie przejściowego wsparcia krajowego. Jednak należy pamiętać, iż korzystając z tego rodzaju dopłaty, nie można skorzystać z pozostałych form dopłat bezpośrednich (np. ekoschematów).

Stawka płatności dla małych gospodarstw jest stała i wynosi 225 EUR/ha zatwierdzonej powierzchni. W związku z tym maksymalna kwota, jaką rolnik może otrzymać, wynosi równowartość 1125 EUR/ha.

Wnioski składa się poprzez PUE (Platforma Usług Elektronicznych) w terminie do 2 września 2024 r.

Grunty wyłączone z produkcji

Kolejną formą pomocy, w której termin na złożenie wniosków upływa wkrótce, jest dopłata do gruntów wyłączonych z produkcji. Aby uzyskać dofinansowanie z tego tytułu, należy posiadać grunty czasowo nieużytkowane rolniczo. Zakaz dotyczy zarówno produkcji rolnej, wypasu, jak i koszenia gruntów, dla których rolnik ubiega się o dofinansowanie.

Dopłata do gruntów wyłączonych z produkcji może objąć powierzchnię nieprzekraczającą 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Kolejnym wymogiem jest zakaz stosowania środków ochrony roślin oraz nawozów na terenie objętym dofinansowaniem w terminie od 1 stycznia do 31 lipca.

Dopłata do gruntów wyłączonych z produkcji nie ma zastosowania do gruntów ugorowanych w ramach innych zobowiązań. Zasada ta dotyczy gruntów ugorowanych w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020, a także płatności ekologicznych PROW 2014–2020 oraz PS 2023–2027.

Wniosek oraz potrzebne dokumenty należy złożyć do 2 września 2024 poprzez aplikację eWniosekPlus, za pośrednictwem PUE.

Zwrot podatku akcyzowego

Rolnicy do 2 września 2024 mogą ubiegać się jeszcze o zwrot podatku akcyzowego. Dotyczy to podatku zawartego w cenie oleju napędowego zużytego do produkcji rolnej. Do drugiego września w urzędach gmin lub miast rolnicy mogą składać wnioski wraz z dokumentami potwierdzającymi zakup oleju napędowego (faktura VAT lub jej kopia). Zwrot podatku akcyzowego obejmuje paliwo zakupione w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2024 r.

Rolnicy mogą także ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do zwierząt hodowlanych, takich jak: bydło owce, kozy, konie czy świnie. W takim przypadku do składanego wniosku należy dołączyć dokument wydany przez kierownika ARiMR. Ten dokument zawiera informacje dotyczące średniej rocznej liczbie świń oraz dużych jednostek przeliczeniowych pozostałych zwierząt posiadanych przez rolnika w ubiegłym roku.

Kwota zwrotu w roku 2024 wynosi 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego.

Źródła: www.gov.pl, www.dziennikustaw.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału