Udane warsztaty polowe z Agro Profil! Sorgo, międzyplony i uprawa uproszczona [PODSUMOWANIE]

17 godzin temu
Zdjęcie: warsztaty polowe


Jak gospodarować z powodzeniem na glebach słabych? Na to pytanie postanowiliśmy sobie wspólnie odpowiedzieć podczas warsztatów polowych zorganizowanych w gospodarstwie rolnym Państwa Piechotów w Luboszu. To było udane spotkanie! Przekonajcie się sami.

Spotkania polowe na wagę złota

Spotkania polowe to istotny element współczesnego rolnictwa, gdzie w sposób praktyczny przekazywana jest wiedza i doświadczenie. Ku uciesze takich wydarzeń jest z roku na rok coraz więcej. Ich niezliczona ilość poświęconych uprawie zbóż, kukurydzy i rzepaku świadczy o dużym progresie w produkcji roślinnej. Coraz więcej uwagi zwraca się również na alternatywne rośliny i rozwiązania.

Nasze warsztaty polowe

Jako redakcja działamy na wielu płaszczyznach poszerzając wiedzę i horyzonty między innymi na łamach naszego czasopisma, social mediów, ale również podczas rolniczych wydarzeń. Sezon intensywnych “polówek” postanowiliśmy zakończyć z przytupem.

Początkiem października zorganizowaliśmy warsztaty polowe w zaprzyjaźnionym gospodarstwie Państwa Piechotów w Luboszu. Do tematyki wydarzenia podeszliśmy nietuzinkowo poruszając zagadnienia związane z prowadzeniem produkcji roślinnej na słabych glebach. Tym samym nie zabrakło kwestii związanych z uproszczeniami, międzyplonami, ale i również uprawą sorga.

Innowacyjne gospodarstwo

Gospodarzami wydarzenia była rodzina Państwa Piechotów prowadząca wielopokoleniowe gospodarstwo, w którym nie brakuje innowacji. Całość areału wykonywana jest w systemie uproszczonej uprawy. Corocznie testowane są nowe gatunki roślin m.in. lnianka, soja, słonecznik czy sorgo. W gospodarstwie prowadzone są również praktyki zrównoważonego rolnictwa.

Sorgo wzbudza zainteresowanie

Uprawę sorga w Polsce propaguje szczególnie firma KWS, która w tym sezonie wyruszyła ponownie z cyklem spotkań “Sorgo Demo Tour”. W gospodarstwie Piechotów wysiano trzy odmiany ziarnowe, w tym m.in. znaną już kreację KWS Lupus. Zagadnienia związane z sorgiem omówił szczegółowo Mariusz Kopeć, który służył w trakcie sezonu doradztwem i czuwał nad prowadzeniem plantacji.

Poletka demonstracyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem rolników zarówno podczas samych pokazów jak i w trakcie całej wegetacji. Rodzi się, jednak wiele pytań dotyczących nie tylko jego uprawy, ale również możliwości zbytu i przerobu surowca. Odpowiedzi warto szukać na grupie facebookowej “Sorgo od A do Z”, którą prowadzi Mariusz Kopeć.

Bogactwo mieszanek międzyplonowych

Tam gdzie słabe gleby, tam i międzyplony, które są doskonałym elementem płodozmianu. Podczas warsztatów polowych zaprezentowano 8 autorskich mieszanek z firmy Wronkowski Nasiona. O ich uprawie oraz poszczególnych gatunkach mówił Remigiusz Waligóra. W portfolio producenta można znaleźć mieszanki zarówno do międzyplonów ścierniskowych jak i ozimych, które spełnią choćby najbardziej wyśrubowane oczekiwania rolnika.

Uproszczenia w praktyce

O uprawie roli i aspektach związanych z prowadzeniem produkcji na glebach słabych mówił prof. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W wykonanej odkrywce glebowej omawiał wiele ważnych kwestii, których z zaciekawieniem słuchali goście.

Nie zabrakło również pokazów maszyn. Firma Agro Tom z Pogorzeli zaprezentowała wał nożowy, który spełnia swoje zadanie szczególnie w likwidacji międzyplonów oraz rozdrabnianiu resztek pożniwnych między innymi sorga. Drugą z prezentowanych maszyn był kompaktowy zestaw uprawowo-siewny do uproszczeń.

Sorgo spisuje się na medal

Kacper i Paweł Piechotowie
Lubosz, pow. międzychodzki, woj. wielkopolskie
produkcja roślinna i zwierzęca
200 hektarów gruntów o klasie bonitacyjnej IIIb-VI
zboża, rzepak, słonecznik, sorgo

Uprawiamy sorgo na glebach najsłabszych, gdzie zawodne okazało się choćby najprymitywniejsze żyto ozime, którego plony wahały się średnio w granicach 3-3,5 t/ha. Doskonałą alternatywą okazało się właśnie sorgo. Po drugim roku wyciągnęliśmy już kilka ważnych i pozytywnych wniosków. Zadowalające plony rzędu 5-6 t/ha z odmiany KWS Lupus uzyskaliśmy na samym nawozie naturalnym jakim była gnojowica świńska w dawce 30m3 na hektar. Wykonaliśmy przy tym doświadczenia z dodatkowymi dawkami azotu, jednak nie zauważyliśmy żadnych różnic.

Ekonomia sorga jest bardzo dobra. Ogólne nakłady na jego uprawę są bardzo niskie, a największym kosztem są nasiona. Dużą zaletą jest także lepsze rozłożenie prac polowych. Do siewu i zbioru sorga przystępujemy w czasie, kiedy pozostałe uprawy nie wymagają żadnych zabiegów. Zbiór z powodzeniem wykonujemy własnym kombajnem z przystawką zbożową. Ziarno wykorzystujemy natomiast w żywieniu trzody chlewnej. Przez cały czas swoim doradztwem wspiera nas Mariusz Kopeć z firmy KWS.

Cennym elementem w naszym gospodarstwie są również międzyplony. Wysiewamy je pod wszystkie rośliny jare tj. sorgo, słonecznik czy zboża jare. Skomponowane mieszanki składają się z kilkunastu różnych gatunków, co istotnie podnosi ich bioróżnorodność. Międzyplony przynoszą wiele cennych korzyści, szczególnie w naszym gospodarstwie gdzie przeważają gleby lekkie. Wprowadzają cenną materię organiczną chroniąc glebę przed erozją. W tym sezonie, dzięki uprzejmości firmy Nasiona Wronkowski miałem okazję porównać gotowe mieszanki międzyplonowe, które wzbudziły moje duże zainteresowanie. – mówił Kacper Piechota, rolnik z Lubosza

W imieniu naszej redakcji oraz firm towarzyszących pragniemy podziękować wszystkim zainteresowanym, którym przybyli na zorganizowane warsztaty polowe. W przyszłym sezonie powracamy do Was ze zdwojoną siłą!

Idź do oryginalnego materiału