– Rząd Ukrainy pracuje nad mapami drogowymi w obszarach praworządności, reformy administracji publicznej i funkcjonowania instytucji demokratycznych w ramach procesu przystąpienia do UE – poinformowało biuro wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olhi Stefaniszyny.
– Są to strategiczne dokumenty, które określają najważniejsze reformy i transformacje w odpowiednich obszarach i których rozwój jest przewidziany w ramach negocjacji Ukrainy z Unią Europejską. (…) W trakcie procesu negocjacyjnego UE oceni gotowość Ukrainy do przystąpienia, w tym według kryteriów regulacyjnych, instytucjonalnych i administracyjnych – czytamy w komunikacie.
Bez map nie będzie rozmów o akcesji
Przyjęcie map drogowych w zakresie praworządności oraz reformy administracji publicznej jest jednym z warunków otwarcia negocjacji akcesyjnych Ukrainy z UE, a konkretnie pierwszego klastra „Podstawy procesu akcesji do Unii Europejskiej” (Fundamentals), obejmującego rozdział 23 – „Wymiar sprawiedliwości i prawa podstawowe” oraz rozdział 24 – „Sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo”.
Natomiast mapa drogowa dotycząca funkcjonowania instytucji demokratycznych jest kluczowym dokumentem dla zapewnienia poparcia państw członkowskich UE dla rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą.
Mapy drogowe w obszarach praworządności, reformy administracji publicznej i funkcjonowania instytucji demokratycznych to trzy rozdziały negocjacyjne znajdujące się w klastrze Fundamentals, który otwiera się na początku negocjacji, a zamyka na ich finiszu. Mapa drogowa praworządności określa proces dalszej transformacji wszystkich obszarów w dziedzinie praworządności i wypełniania zobowiązań Ukrainy w kontekście integracji europejskiej.
Rząd konsultuje projekty z ekspertami i społeczeństwem
– Projekt mapy drogowej jest wynikiem ponad 20 konsultacji z udziałem ekspertów krajowych, przedstawicieli władz publicznych, społeczeństwa obywatelskiego i Komisji Europejskiej. Projekt mapy drogowej zawiera w tej chwili 474 działania – czytamy w oświadczeniu biura wicepremier Stefaniszyny.
Mapa drogowa reformy administracji publicznej określa najważniejsze obszary reform administracji publicznej w celu zbudowania silnej służby publicznej przyszłego państwa członkowskiego UE, które będzie w stanie skutecznie korzystać ze wszystkich praw i obowiązków pełnoprawnego państwa unijnego.
Dokument przewiduje m.in. opracowanie takich dokumentów jak Strategia Reformy Administracji Publicznej na lata 2026-2030, Strategia Reformy Zarządzania Finansami Publicznymi na lata 2026-2030 oraz Krajowy Program Dostosowania Ukraińskiego Prawodawstwa do Prawa Unii Europejskiej (acquis UE).
Ukraińska demokracja
Mapa drogowa funkcjonowania instytucji demokratycznych określa najważniejsze obszary reform w funkcjonowaniu instytucji demokratycznych w Ukrainie.
W piątek wicepremier Stefaniszyna powiedziała w Kijowie, iż pierwszy klaster negocjacyjny „Podstawy procesu akcesji do Unii Europejskiej” (Fundamentals) może zostać otwarty w kwietniu. Zauważyła również, iż do czerwca Ukraina będzie gotowa do rozpoczęcia negocjacji w sprawie dwóch kolejnych klastrów.
Ukraina otrzymała status kandydata na członka UE 23 czerwca 2022 roku. Decyzja ta została podjęta przez Radę Europejską po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ramach wsparcia dla kraju w jego dążeniu do integracji z UE.
W czerwcu 2024 roku rozpoczęto negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Najwyższe władze Ukrainy deklarują jako cel zakończenie procesu przystąpienia kraju do UE w ciągu około pięciu lat – do 2030 roku.
Negocjacje Ukrainy z UE składają się z 35 rozdziałów; 33 z nich są zgrupowane w sześciu klastrach tematycznych, a dwa będą debatowane osobno.
Biznes Alert / PAP
Ukraińskie drony zaatakowały rosyjską rafinerię ropy i bombowce