Ukraiński oligarcha chce kupić 100 tys. ha ziemi. Na czym zrobi biznes?

8 godzin temu

Naftowy oligarcha z Ukrainy inwestuje w rolnictwo. Jego holding chce mieć aż 100 tys. ha ziemi oraz 20 tys. krów. Na czym dokładnie zarabia?

Ukraiński oligarcha inwestuje 60 mln dolarów w rolnictwo

Holding OKKO został założony przez Witalija Antonowa, jednego ze znaczących ukraińskich oligarchów. OKKO jest kojarzone głównie z siecią stacji benzynowych na Ukrainie. A w Polsce zrobiło się głośno o tej grupie na początku roku, kiedy okazało się, iż jedna ze spółek koncernu planuje wybudować ośrodek narciarski. Miałay on się znajdować w pobliżu wsi Wołosianka w obwodzie lwowskim – około 50 km od granicy z Polską.

Jednak OKKO Group, która została założona przez Witalija Antonowa, coraz bardziej inwestuje także w rolnictwo. Zaczęło się w 2017 roku, ale przyspieszenie nastąpiło w ostatnim czasie. W 2024 roku firma utworzyła spółkę joint venture z firmą rolniczą Gadz Agro. W wyniku połączenia tych dwóch podmiotów powstał agroholding, który łącznie miał pola uprawne o powierzchni 32 000 hektarów oraz około 10 tys. krów oraz elewatory zbożowe o pojemności 100 000 ton. Holding naftowy miał zainwestować w biznes rolniczy około 60 milionów dolarów do 2024 roku.

Jednak na tym nie koniec. W lutym inna spółka kontrolowana przez Witalija Antonowa dostała zgodę na przejęcie Borszczowskiego Przedsiębiorstwa Rolnego. Natomiast w połowie maja ogłoszono, iż rolnicza odnoga OKKO jeszcze bardziej się powiększy.

– Zawarliśmy w tym roku umowę na 17 tysięcy hektarów na północy obwodu tarnopolskiego i południu obwodu rówieńskiego. Faktycznie na dzień dzisiejszy mamy około 50 tysięcy hektarów w całkowitej uprawie – powiedział Wasyl Danylyak, prezes OKKO Gropu cytowany przez portal Latifundist.com.

Portal podaje, iż prawdopodobnie przejęto spółkę Agro-Express-Service, która działa na terenie obwodów rówieńskiego, wołyńskiego i tarnopolskiego.

To także może Cię zainteresować: KOWR sprzedaje 100-ha gospodarstwo z dobrymi gruntami. I to bez przetargu

Oligarcha chce mieć 100 tys. ha ziemi. Po co?

Jak można przeczytać na stronie internetowej holdingu OKKO, grupa planuje w najbliższych kilku lat powiększyć areał ziemi do 100 tys. ha ziemi rolnej oraz zwiększyć stado krów do 20 tys. sztuk. Tylko w tym roku firma planuje wydać co najmniej 35 mln dolarów na częściową realizację tego planu.

– ­Powinno to stworzyć zrównoważoną bazę surowcową dla innego obszaru naszej działalności, którym w tej chwili zajmujemy się w postaci bioetanolu ­– można przeczytać na stronie korporacyjnej OKKO.

A warto dodać, iż bioetanol może być składnikiem benzyny, czyli jednego z głównych produktów koncernu. Produkcja bioetanolu przez grupę OKKO ma ruszyć na szeroką skalę w trzecim kwartale 2026 r. Wówczas ma zostać oddany do użytku zakład produkcji bioetanolu. Większość surowca ma pochodzić właśnie z pól klastra rolniczego. Zakład ma przetwarzać około 250 tys. ton kukurydzy rocznie i wytwarzać ponad 80 tys. ton bioetanolu.

Inwestycja będzie kosztować ok. 110 mln euro, z czego ponad połowa ma być sfinansowana z pożyczki udzielonej przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Jak naftowy oligarcha zarabia na współpracy z rolnikami?

Jednak produkcja kukurydzy na bioetanol to nie jedyny sposób na zarabianie w agrobiznesie przez spółki należące do Witalija Antonowa. OKKO oferuje rolnikom współpracę w ramach programu terminowego. Jak podaje OKKO, rolnicy otrzymują od holdingu nawozy, paliwo i inne środki do produkcji rolniczej, a płacą za nie plonami z przyszłych zbiorów.

Natomiast jedna ze spółek holdingu – OKKO Agrotrade sprzedaje tak pozyskanie płody rolne zagranicą. I z pewnością ma czym handlować, gdyż w programie OKKO uczestniczy ponad 300 producentów rolnych. Są to duże przedsiębiorstwa, które dysponują areałem gruntów od 500 do 30 tysięcy hektarów.

Są jeszcze większe agroholdingi na Ukrainie

Wizja Witalija Antonowa o tym, iż OKKO będzie miało około 100 tys. ha ziemi jest imponująca. Ale warto dodać, iż choćby gdyby ten plan został zrealizowany, to OKKO nie będzie największym agroholdingiem na Ukrainie. Z takim areałem choćby nie załapie się do TOP 10!

Największe ukraińskiej agroholdingi, czyli Kernel i MHP dysponują areałem przekraczającym aż 360 tys. ha.

Idź do oryginalnego materiału