Ukraińskie mleko zaleje europejski rynek

4 miesięcy temu

Ukraińskie mleko trafia już na unijne rynki. Największy ukraiński producent mleka skondensowanego wysyła tam swoje produkty.

Ukraińskie mleko z Pervomaisk Dairy Canning Plant, części firmy Voloshkovo Pole, otrzymało pozwolenie na eksport produktów do UE. Firma już dostarcza swoje towary do wielu państw europejskich.

Kto eksportuje ukraińskie mleko na unijne rynki?

Pervomaiskyi Milk Cannery jest największym producentem mleka skondensowanego na Ukrainie i eksportuje swoje produkty do 25 krajów. Od niedawna jego produkty można kupić także w Unii Europejskiej. Są one dostępne już w niektórych sklepach w Niemczech i w Polsce. w tej chwili firma negocjuje możliwości eksportu swoich produktów mlecznych z krajami bałtyckimi, Bułgarią, Francją, Włochami, Rumunią i Holandią.

Firma prowadzi rozmowy z różnymi klientami, ponieważ ma ambitne plany rozwoju. Ukraińskie produkty mleczne są interesujące i konkurencyjne cenowo na rynku europejskim. Dlatego przedstawiciele firmy są bardzo aktywni w negocjacjach. Chcą wejść na nowe rynki i przedstawić swoje produkty europejskim konsumentom.

Od kiedy ukraińskie mleko może trafiać na unijne rynki?

Według Iryny Viktyuk, dyrektora ds. eksportu, producent otrzymał pozwolenie na eksport swoich produktów do UE pod koniec listopada 2023 r. Dlatego pierwsze negocjacje z potencjalnymi klientami w sprawie dostaw produktów do UE rozpoczęto już w grudniu ubiegłego roku.

Obecnie produkty trafiają do państw takich jak Niemcy i Polska. W pierwszym kwartale 2024 r. wysłano 100 ton produktów mlecznych w tym asortymencie — powiedziała Viktiuk.

Jaki asortyment oferuje firma mleczarska?

Unijnych klientów interesuje zarówno podstawowy asortymentem jakim jest ukraińskie mleko skondensowane i toffi, jak i unikatowe produkty wytwarzane przez tę firmę. Są to mleko skondensowane bez laktozy, toffi z orzechami, mleko skondensowane z wanilią, śmietana skondensowana, mleko skondensowane z kakao.

Kiedy Ukraina może wejść do Unii?

Taki rozwój eksportu wiąże się z dużymi nadziejami Ukrainy na wejście do Unii Europejskiej. Kraj ten oczekuje faktycznego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z UE już w czerwcu. Takie informacje przekazał w swoim przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kiedy mówił o perspektywach przystąpienia Ukrainy do UE.
Jego zdaniem realizowane są aktywne przygotowania kolejnego etapu zbliżenia z UE. W ich ramach oczekuje się zatwierdzenia ram negocjacyjnych i faktycznego rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa.
Prezydent Ukrainy zauważył, iż Ukraina i Ukraińcy na to zasługują. Ponadto jego zdaniem Unia Europejska również potrzebuje, by Ukraina do niej dołączyła.

To jest siła napędowa Unii Europejskiej — być projektem europejskim, który nie pozostawia nikogo poza Unią Europejską. Nikogo, kto naprawdę wyznaje europejskie wartości – twierdzi Zełenski.

Podsumowując, teraz jeszcze ukraińskie mleko (po jajach, mięsie drobiowym) podbija rynki europejskie. Trzeba bowiem podkreślić, iż na Ukrainie wzrasta pogłowie bydła mlecznego. Tymczasem unijne bydło mleczne jest postrzegane jako szkodliwy emiter gazów cieplarnianych, dlatego jest skazane na redukcję. Albo bardzo kosztochłonną produkcję przy wykorzystaniu niesamowicie drogich pasz minimalizujących emisję gazów od bydła.
Czyżby UE niczego się nie nauczyła, gdy uzależniała się od surowców, co prawda energetycznych? Teraz powiela błąd w związku z surowcami spożywczymi.

Źródło: latifundist, ukragroconsult

Idź do oryginalnego materiału