Ułatwienia w budowie zbiorników retencyjnych. Resort zapowiada zmiany w prawie budowlanym

14 godzin temu

W odpowiedzi na postulaty Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o działaniach zmierzających do uproszczenia procedur administracyjnych dotyczących budowy zbiorników na deszczówkę. Sekretarz stanu Stefan Krajewski zadeklarował, iż resort współpracuje z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) w celu zmiany ustawy Prawo budowlane.

Ułatwienia w budowie zbiorników retencyjnych. Resort zapowiada zmiany w prawie budowlanym

Nowelizacja ustawy już w procesie legislacyjnym

Projekt nowelizacji ustawy, który zakłada ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym na terenach gospodarstw rolnych, został 24 kwietnia 2025 r. skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Zakłada on m.in. uproszczenie wymagań związanych z budową i montażem bezodpływowych zbiorników na wody opadowe i roztopowe.

Planowany termin przyjęcia zmian to drugi kwartał 2025 r.. Rolnicy oraz instytucje branżowe mogą zgłaszać uwagi w ramach konsultacji publicznych.

Bez zmian w zasadach przyznawania pomocy w ramach interwencji I.10.4

Odnosząc się do propozycji KRIR, by przesunąć obowiązek przedstawienia dokumentów budowlanych na etap składania wniosku o płatność, ministerstwo wyjaśnia, iż na obecnym etapie nie ma możliwości wprowadzenia takiej zmiany. Nabór wniosków w ramach interwencji I.10.4 „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu” został zakończony 20 listopada 2024 r., a w tej chwili trwa ich ocena.

Zmiana regulaminu po zakończeniu naboru byłaby niezgodna z zasadami przejrzystości i równego traktowania wnioskodawców oraz mogłaby narazić beneficjentów na ryzyko utraty wsparcia w przypadku niespełnienia wymagań formalnych na późniejszym etapie.

Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę

Ministerstwo przypomina, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę zależy od konkretnego przypadku i jest regulowany ustawą Prawo budowlane. Wnioskodawcy powinni konsultować się ze starostwami powiatowymi w sprawie wymagań formalnych. Informacje te były dostępne m.in. w sekcji „Najczęściej zadawane pytania” na stronie ARiMR jeszcze przed naborem.

Przygotowanie dokumentacji najważniejsze już na etapie wniosku

Resort podkreśla, iż kompletna dokumentacja, w tym wymagane decyzje administracyjne, powinna być zgromadzona już na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy. Ma to na celu usprawnienie procedury oceny, podpisania umowy i wypłaty środków.

Grypa ptaków uderza w duże fermy – kolejne przypadki w Śremie i Kępnie

Apel o udział w konsultacjach publicznych

Ministerstwo zachęca do aktywnych konsultacji z MRiT i zgłaszania uwag do projektowanej nowelizacji prawa budowlanego, która ma przyczynić się do realnego ułatwienia inwestycji retencyjnych na obszarach wiejskich.

Idź do oryginalnego materiału