Unijne ceny pszenicy wrzesień 2024. Jakie są najnowsze notowania?

3 miesięcy temu

Unijne ceny pszenicy w poniedziałek 23 września odbiły po ubiegłotygodniowych spadkach. Jak w tej chwili się kształtują?

Na unijne ceny pszenicy wpływają informacje dotyczące warunków pogodowych w różnych regionach kontynentu, a także na świecie. w tej chwili najważniejszymi czynnikami wpływającymi na ceny są informacje o wpływie suszy na uprawy w różnych regionach oraz kurs euro do dolara amerykańskiego.

Jak kształtowały się unijne ceny pszenicy w ubiegłym tygodniu?

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem spadków na paryskiej giełdzie Euronext. W poniedziałek, 16 września cena spadła o 4,50 EUR (do 220,50 EUR/t) w porównaniu do piątku 13 września. Następne dni przyniosły kolejne spadki. W czwartek, 19 września wartość grudniowego kontraktu na pszenicę osiągnęła poziom 215,75 EUR/t. Z kolei piątek przyniósł wzmocnienie kursu, w efekcie którego wartość pszenicy wzrosła do 216 EUR/t.

Jakie czynniki wpłynęły na wartość kontraktu na pszenicę?

Jak widać, w ciągu pięciu dni handlu kontrakt stracił na wartości 9 euro czyli 4%. Na piątkowe ożywienie rynku wpłynęły informacje z na temat warunków pogodowych we wschodniej Europie i Ameryce Południowej. Mianowicie, w Argentynie uprawy pszenicy cierpią z powodu suszy do tego stopnia, iż część prawdopodobnie zostanie zaorana i obsiana innymi gatunkami. Susza przez cały czas daje się we znaki również na Ukrainie. Tamtejszy resort rolnictwa obniżył prognozę powierzchni zasiewów pszenicy ozimej w 2025 r. do 4,48 mln ha. Tymczasem w poprzedniej prognozie było to 4,69 mln hektarów. Oprócz tego susza utrzymuje się w Rosji, a także na południu Wielkich Równin USA. Doniesienia te miały wpływ na unijne ceny pszenicy na giełdach.

Ponadto w swojej najnowszej piątkowej publikacji COCERAL potwierdził gwałtowny spadek produkcji zbóż w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Prognozowany spadek produkcji pszenicy ma wynieść 10,2% (126 mln t wobec 140,3 mln t w ubiegłym roku).

Oprócz tego silny wzrost euro w stosunku do dolara w ciągu tygodnia podkreśla presję konkurencyjną pszenicy z Morza Czarnego, a zwłaszcza pszenicy rosyjskiej. Intensywny eksport z tych państw wywierał silny wpływ na spadki cen.

Tymczasem w poniedziałek unijne ceny pszenicy odbiły

Poniedziałek 23 września przyniósł silniejsze niż w piątek odbicie cen pszenicy. Tego dnia cena pszenicy wzrosła w kontraktach aż do maja 2026 r. włącznie. Kontrakt na grudzień 2024 podrożał o 4,25 EUR do 220,25 EUR/t. Jeszcze mocniej, bo o 5 EUR, wzrósł kontrakt na marzec 2025. Bowiem osiągnął on poziom 230,50 EUR/t.

Źródło: www.agritel.com; www.ukragroconsult.com; www.kaack-terminhandel.de

Idź do oryginalnego materiału