Uniswap poinformował o stanie swoich aktywów

7 miesięcy temu

W pierwszym kwartale br. fundacja Uniswap przeznaczyła 4,34 mln dolarów na nowe dotacje i wypłaciła 2,79 mln dolarów w ramach dotacji przyznanych wcześniej.

Fundacja ujawniła, iż posiada 41,41 miliona dolarów w fiducjarnych i stabilnych monetach oraz 730 000 tokenów UNI.

Uniswap szykuje głosowanie

Uniswap ogłosiło również, iż do 31 maja br. odbędzie się głosowanie w sieci nad propozycją ustanowienia nowego mechanizmu opłat. Będzie to najważniejszy krok w kierunku wdrożenia autonomicznego pobierania i dystrybucji opłat w pulach Uniswap v3. Po zatwierdzeniu propozycji kontrola nad siecią główną UniswapV3Factory zostanie przeniesiona na nową, specjalnie zaprojektowaną umowę V3FactoryOwner. Głosowanie nie spowoduje jednak wprowadzenia opłat – ten temat ma zostać omówiony w przyszłym wniosku.

Fundacja Uniswap poinformowała, iż bezpłatna zmiana zostanie wdrożona pomimo powiadomienia Wellsa przez Komisję Giełdy Papierów Wartościowych Stanów Zjednoczonych (SEC) przeciwko protokołowi DeFi. W opublikowanym w kwietniu zawiadomieniu zarzucano spółce naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych, działając jako niezarejestrowana giełda papierów wartościowych i broker. Uniswap Labs stwierdziło, iż SEC nie ma jurysdykcji do regulowania swojego zdecentralizowanego protokołu w ramach aktualnych kategorii prawnych.

Jak się okazuje, odpowiedź firmy nadeszła we właściwym czasie, ponieważ amerykańska Izba Reprezentantów przygotowywała się akurat do głosowania nad projektem ustawy – ustawą o innowacjach finansowych i technologii na miarę XXI wieku – która może zmienić sposób, w jaki SEC i Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) regulują kryptowaluty. Dodajmy, iż od 2021 r. SEC prowadzi dochodzenie w sprawie Uniswap Labs, głównego programisty Uniswap. Zdecentralizowana giełda już wcześniej usunęła kilka tokenów ze swojej platformy, powołując się na rosnącą presję regulacyjną.

Gotówka i stajnie fiat są przeznaczone na działalność dotacyjną i operacyjną, natomiast tokeny UNI są zarezerwowane na nagrody w postaci tokenów pracowniczych. Celem ujawnienia informacji finansowych jest zapewnienie przejrzystości i budowanie zaufania wśród zainteresowanych stron w miarę zbliżania się głosowania.

Przychody z opłat Uniswap zawsze były w całości przeznaczane na dostawców płynności, którzy zdobywają nagrody za dostarczanie aktywów na platformę, wspieranie działalności handlowej i płynności rynku.

Przychody na przyzwoitym poziomie

Według serwisu CryptoFees w ciągu ostatnich 24 godzin Uniswap zarobił około 3,2 miliona dolarów z opłat. To średnio 3,4 miliona dolarów w ciągu ostatniego tygodnia. Protokół obsługuje około 30 proc. wszystkich transakcji w zdecentralizowanym sektorze finansowym.

Przypomnijmy, iż już w lutym br. fundacja Uniswap przedstawiła propozycję wprowadzenia systemu nagród w postaci opłat, mającego na celu zachęcenie posiadaczy tokenów UNI do bardziej aktywnego angażowania się w decyzje dotyczące zarządzania, zwiększając w ten sposób udział społeczności i procesy decyzyjne.

Idź do oryginalnego materiału