UPS wprowadził innowacyjne rozwiązanie, które zmienia sposób zarządzania zapasami w magazynach. Dzięki współpracy UPS z firmą Verity, zajmującą się zaawansowaną robotyką, autonomiczne drony magazynowe już teraz rewolucjonizują funkcjonowanie jednego z kluczowych centrów logistycznych logistycznego giganta. Ta nowa technologia nie tylko zwiększa efektywność procesów, ale również poprawia bezpieczeństwo pracowników, eliminując konieczność wykonywania niebezpiecznych zadań.
UPS inwestuje w drony magazynowe
W lipcu ubiegłego roku w obiekcie UPS Velocity w Shepherdsville w Kentucky, rozpoczęto pilotażowy projekt wykorzystujący drony magazynowe Verity. To nowoczesne centrum dystrybucji zajmuje powierzchnię 24 710 m² i obsługuje ponad 930 000 operacji związanych z przepływem towarów rocznie.
UPS wykorzystuje drony do rozwiązania jednego z kluczowych problemów logistycznych – nieścisłości w stanach magazynowych. Niedokładne dane mogą prowadzić do wielu trudności, takich jak brak miejsca na dodatkowy towar, problemy z kompletacją zamówień czy opóźnienia w realizacji dostaw.
Autonomiczne drony są zaprogramowane do codziennego monitorowania stanu zapasów. Co dwa tygodnie przeprowadzają również pełny audyt magazynu. Dzięki precyzyjnym czujnikom i technologii skanowania, drony wykrywają błędy w stanach magazynowych oraz aktualizują dane w czasie rzeczywistym.
Gdy zapasy nie są zgodne z danymi, skutki tego odczuwane są na każdym etapie operacji – od magazynowania, przez kompletację, aż po wysyłkę – zauważa Mary Ann Crawford, menedżer inżynierii przemysłowej w UPS Supply Chain Solutions.
Drony nie tylko eliminują błędy, ale również odciążają pracowników z zadań wymagających sięgania na wysokie regały, co znacząco poprawia bezpieczeństwo pracy.
Dostosowanie technologii do wąskich przestrzeni
Centrum Velocity wyróżnia się bardzo wąskimi alejami magazynowymi, które optymalizują przestrzeń, ale stanowią wyzwanie dla dużych maszyn, takich jak wózki widłowe. Drony Verity doskonale radzą sobie w takich warunkach, ponieważ są kompaktowe i mogą poruszać się w trudno dostępnych miejscach, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla tego typu konfiguracji magazynowych.
Wprowadzenie dronów magazynowych przez UPS wpisuje się w globalny trend automatyzacji logistyki. Przed UPS wcześniej podobne rozwiązanie zastosowała firma Maersk, która wdrożyła drony magazynowe Verity w swoich obiektach w celu zwiększenia precyzji zarządzania zapasami.
Innym przykładem jest marka odzieży sportowej On, która wykorzystuje drony, aby uzyskać większą przejrzystość operacji w swoich centrach realizacji zamówień. To pokazuje, iż technologia ta znajduje zastosowanie w różnych branżach i staje się kluczowym narzędziem dla firm, które chcą zwiększyć efektywność swoich procesów.
W przypadku UPS, korzyści z wdrożenia dronów już są widoczne. Skrócenie czasu poświęcanego na inwentaryzację o połowę to tylko początek. Dzięki temu rozwiązaniu firma nie tylko usprawnia swoje procesy, ale również wyznacza standardy dla całej branży.
UPS obniża prognozy przychodów, bo klienci wolą tańszą konkurencję