W I kwartale 2025 r. z przejazdów koleją skorzystało 102,4 mln osób. To więcej o 6,1% w porównaniu do 96,5 mln w I kwartale 2024 r. Największy wzrost liczby pasażerów rok do roku odnotowało województwo mazowieckie, ale największą dynamikę wzrostu – województwo podlaskie.
Liczba pasażerów w województwach
W I kwartale 2025 r. z kolei skorzystało o 5,9 mln pasażerów więcej niż w tym samym okresie w 2024 r. Liczba pasażerów wzrosła rok do roku w 12 województwach, a w 4 województwach – lubelskim, śląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim – spadła. Największy spadek odnotowało województwo śląskie (-7,4%), a największy wzrost miał miejsce na terenie województwa podlaskiego (+12,5%).
W województwie mazowieckim, w którym liczba odprawionych pasażerów była najwyższa, w I kwartale 2025 r. liczba podróżnych wzrosła o 10,8% (do 28,1 mln pasażerów). Na drugim miejscu wśród regionów o największej liczbie podróżujących koleją uplasowało się województwo pomorskie, gdzie podróż pociągiem wybrało 19,1 mln osób (wzrost o 6,9%). W I kwartale 2025 r. oprócz województwa mazowieckiego dwucyfrową dynamikę wzrostu liczby podróżnych zanotowały jeszcze dwa województwa: małopolskie (+11,8%) i podlaskie (+12,5%). W przypadku województwa podlaskiego na dobry wynik mogła mieć wpływ zmiana oferty przewozowej. Samorząd województwa wprowadził zmiany w taryfie biletowej Taryfa Podlaska. Zwiększyła się też znacznie liczba pociągów na trasie Warszawa – Białystok. Są także nowe, regularne kursy pociągów regionalnych na odcinku Białystok – Suwałki.
Udział województw w liczbie odprawionych pasażerów
W dwóch województwach z największą liczbą pasażerów (mazowieckim i pomorskim) odprawionych było łącznie 46,1% wszystkich podróżnych w Polsce. W samym województwie mazowieckim odprawiono w I kwartale tego roku 27,4% wszystkich pasażerów. W województwie pomorskim było to 18,7% pasażerów. Udział żadnego z pozostałych województw według liczby odprawionych pasażerów nie przekroczył 10% w skali kraju. Najmniejszy udział mają pasażerowie odprawieni w województwie podlaskim i świętokrzyskim – w każdym poniżej 1% ogółu pasażerów.
Wskaźnik wykorzystania kolei w województwach
Wskaźnik wykorzystania kolei w I kwartale 2025 r. wyniósł 2,7 i był taki sam jak przed rokiem. Najwyższy kwartalny poziom (8,1) miało województwo pomorskie, które odnotowało jego największy wzrost rok do roku (+0,5). Poziom powyżej średniego wskaźnika wykorzystania kolei w Polsce osiągnęły jeszcze województwa mazowieckie (5,1), dolnośląskie (3,3) i wielkopolskie (2,8).
Zmiany w ciągu kwartału
W porównaniu z IV kwartałem 2024 r. liczba pasażerów w I kwartale 2025 r. zmniejszyła się o 1,5%. Spadki dotyczyły większości województw (13 z 16). Największy wzrost pasażerów, o 505 tys. osób, odnotowało województwo mazowieckie. Tam był również najwyższy procentowy wzrost liczby pasażerów (1,8%). Największy procentowy spadek odnotowało województwo śląskie (-7,6%), w którym był największy spadek pod względem liczby pasażerów (528 tys. osób).
Wskaźnik wykorzystania kolei zmalał w porównaniu z IV kwartałem 2024 r. o 0,03 (z 2,76 do 2,73). W 4 województwach ten parametr wzrósł – najwięcej (o 0,09) w województwie mazowieckim. Spośród 12 pozostałych województw największy spadek odnotowały województwa dolnośląskie i śląskie (-0,11).
Szczegółowe wyniki dotyczące przewozów pasażerskich w województwach można znaleźć na portalu statystycznym Urzędu Transportu Kolejowego.
Źródło: UTK
Fot. Sektorkolejowy
Zobacz również: