Uwaga na maszty komórkowe! Czy zagrażają nieruchomościom?

6 miesięcy temu

Samorządowcy na co dzień spotykają się z protestami mieszkańców w różnych sprawach wynikających między innymi z obaw i braku dostatecznej wiedzy. W kontekście infrastruktury telekomunikacyjnej protesty często opierają się na jej domniemanym wpływie na spadek wartości nieruchomości. Podczas panelu IX Europejskiego Kongresu Samorządów (4 – 5 marca 2024, Mikołajki) naukowcy udowodnili jednak, iż maszty telekomunikacyjne nie mają wpływu na wartość nieruchomości.

Panel rozpoczął się od prezentacji prof. Bartłomieja Marona i prof. Michała Głuszaka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na temat wpływu masztów komórkowych na nieruchomości. Prof. Maron podkreślił innowacyjność badań wskazując, iż nikt wcześniej nie zajmował się tą tematyką od strony naukowej. Prezentując wyniki rozmówca poinformował, iż stacje bazowe nie wpływają na spadek cen nieruchomości.

W dalszej części panelu Piotr Mieczkowski z Fundacji Digital Poland zauważył, iż w kontekście rozwoju sieci 5G jesteśmy krajem, który stosunkowo wolno wdraża te rozwiązania. Zdaniem rozmówcy powodem jest między innymi brak rządowego programu, który pomógłby zatrzeć białe plamy na mapie Polski w zakresie dostępnego zasięgu.

Artur Kozioł, burmistrz miasta Wieliczka odnosząc się do rozwoju sieci komórkowych przypomniał czasy pandemii. Według burmistrza Wieliczka ma wiele sukcesów w rozwoju sieci szerokopasmowych, jednak pandemia zweryfikowała, jak wiele braków w tym zakresie mają polskie samorządy.

Podczas panelu rozmówcy skupili się również na lokalnym rozwoju sieci teleinformatycznych. Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko zauważył, iż oczekiwania mieszkańców w tym zakresie są bardzo duże. Jak wskazał, pomimo protestów po opublikowaniu planów miejscowego zagospodarowania uwzględniających powstanie masztów komórkowych, oczekiwania mieszkańców odnośnie warunków sieci szerokopasmowych są coraz większe. Z tym stwierdzeniem zgodził się także prof. Michał Głuszak, który zaznaczył, iż mieszkańcy potrzebują masztów telekomunikacyjnych, jednak niekoniecznie są chętni, by posiadać je w swoim sąsiedztwie mimo, iż nie mają one wpływu na ceny nieruchomości. Te zdaniem prof. Bartłomieja Marny zależą między innymi od wysokości stóp procentowych, bezrobocia, polityki pieniężnej, planów zagospodarowania przestrzennego i zmian w przepisach prawa.

Rozmówcy skupili się także na kwestii współpracy między gminami w zakresie rozwoju sieci komórkowych. Według Wojciecha Sypniewskiego ,,bez współpracy samorządów nie dojdziemy do niczego”. Zdaniem panelisty czasy pandemii pokazały, jak ważna dla obywateli jest dobrze rozwinięta telefonia komórkowa i sieci szerokopasmowe, które samorządy mogą sukcesywnie rozwijać współpracując ze sobą.

Na koniec uczestnicy poruszyli kwestie związane z dezinformacją. Według Piotra Mieczkowskiego „fake newsy nie biorą się znikąd”, zaś „początki dezinformacji wychodziły ze strony rosyjskiej, bo Rosja podnosi dezinformację w wielu obszarach, żeby opóźnić wzrost gospodarczy i osłabić przeciwnika”. Dlatego zdaniem Mieczkowskiego konieczny jest dalszy rozwój badań i rzetelnej informacji.Dyskusję moderowała Anna Banasik – redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP.

Idź do oryginalnego materiału