Już w czerwcu br. nastąpi zmiana nazwy Ciech. Od tego momentu grupa kontrolowana przez Sebastiana Kulczyka będzie funkcjonowała pod nazwą Qemetica. Podkreślić trzeba, iż za tym rebrandingiem idzie rzeczywiście diametralna zmiana także filozofii grupy.
Zmiana nazwy Ciech na Qemetica to nie jedyna nowość w grupie Sebastiana Kulczyka.
Po pierwsze — zmiana nazwy Ciech
W czerwcu chemiczną grupę kontrolowaną przez Sebastiana Kulczyka czeka zmiana nazwy Ciech na Qemetica (czyt. kemetika). Ta nowa nazwa nawiązuje do hiszpańskiego słowa „química”. Natomiast ono oznacza po prostu chemię. Końcówka ma się kojarzyć z łacińskimi sowami ethica czy mathematica.
Nowoczesność i odpowiedzialność — Qemetica to synonim firmy, która ma najwyższe standardy odpowiedzialności, innowacyjności i konkurencyjności — wyjaśnia jeszcze Ciech.
Poza tym, jak informuje spółka, w grupie kapitałowej zmienią się także nazwy firm zależnych. W efekcie będziemy mieli:
- Ciech Soda Polska będzie funkcjonował pod marką Qemetica Soda Polska,
- Ciech Cargo pod marką Qemetica Cargo,
- Ciech Sarzyna zmieni się w Qemetica Agricultural Solutions Poland,
- Proplan Plant Protection Company w Qemetica Agricultural Solutions Spain,
- Ciech Vitrosilicon w Qemetica Silicates,
- Ciech Vitro w Qemetica Glass,
- Ciech Pianki w Qemetica Polyurethanes.
Przed nami nie tylko zmiana nazwy Ciech, ale pełna metamorfoza grupy
Zamykamy rozdział Centrali Importu Eksportu Chemikaliów. Otwieramy nowy rozdział pod nazwą Qemetica — chemicznej grupy napędzającej wiele branż gospodarki na wszystkich kontynentach. Dlatego ze zmianą nazwy łączy się także przyjęcie kluczowych zamierzeń strategii biznesowej na kolejne sześć lat — informuje w komunikacie prasowym Kamil Majczak, prezes Ciechu.
Ponadto jeszcze Ciech komunikuje, iż grupa ma ambitny plan przedefiniowania przemysłu chemicznego w odpowiedzi na wyzwania, które stawia przed nią codzienność. Grupa ma bowiem strategiczne cele na kolejne sześć lat w każdym z siedmiu głównych segmentów. Ponadto do 2029 r. firma planuje zmniejszyć emisję CO2 o 45%, a jak czytamy na stronie, do 2033 r. emisję CO2 zmniejszy o 63% w porównaniu z 2019 r.
Czyli Qemetica skupi się na ochronie klimatu i zasobów naturalnych przy jednoczesnym wzroście konkurencyjności i innowacji w oferowanych produktach i usługach.
Co wprowadzi Qemetica w biznes agro?
W przypadku rolnictwa zarząd stawia na międzynarodową ekspansję i hybrydowe produkty dla rolników. Ambitnie dostarczy światowemu rolnictwu chemii wyprodukowanej w sposób zrównoważony. Odpowie tym samym na wyzwania współczesnego rolnika i konsumenta żywności. Także w obszarze opakowań planowane są nowe inwestycje.
Celem na 2026 rok jest 10 patentów wspierających naszą konkurencyjność. przez cały czas będziemy eksplorować europejski rynek start-upów w poszukiwaniu rozwiązań z obszaru clean technology czy nowych biznesów, już dla Qemetiki — mówi Kamil Majczak, Prezes Zarządu CIECH S.A.
Źródło: qemetica.com