Voessing Polska przygotuje dokumentację projektową dla nowej linii tramwajowej w Warszawie

4 dni temu

Tramwaje Warszawskie (TW) podpisały umowę na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowej trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa oczekiwanej przez mieszkańców tej dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 r.

Umowa na zaprojektowanie nowej trasy, która ma skomunikować tereny intensywnie rozwijającej się Białołęki z metrem, została podpisana z firmą Voessing Polska. Jej wartość wynosi nieco ponad 25 mln zł brutto.

Firma wybrana w przetargu przygotuje kompletną dokumentację projektową – zarówno budowlaną, jak i wykonawczą, a także przeprowadzi wszystkie uzgodnienia z gestorami sieci i jednostkami merytorycznymi m.st. Warszawy. Musi też przygotować wszelkie materiały niezbędne do uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie prac. Przyszły wykonawca tramwaju na Zieloną Białołękę otrzyma komplet materiałów umożliwiających prowadzenie budowy.

Jak pojadą tramwaje?

Trasa będzie miała prawie 6,5 km długości. Rozpocznie się na Targówku przy skrzyżowaniu ulic Matki Teresy z Kalkuty i Rembielińskiej, gdzie będzie się łączyć z istniejącą siecią tramwajową. Dalej torowisko będzie prowadzić w ciągu ulic: św. Wincentego i Głębockiej. Następnie kilometrową estakadą przejdzie nad trasą S8 i rondem Małej Brzozy. Ostatni odcinek będzie biegł w rezerwie terenowej aż do Szkoły Podstawowej nr 112 przy ulicy Zaułek, gdzie znajdzie się pętla autobusowo-tramwajowa. Taki przebieg pozwoli na sprawne połączenie Zielonej Białołęki ze stacją metra Kondratowicza oraz istniejącą siecią tramwajową.

Na nowej trasie tramwaje będą mogły kursować choćby co 2-3 minuty. Czas przewidywanego przejazdu tramwajem z pętli przy ul. Zaułek do stacji metra przy Kondratowicza wyniesie około 15 minut, a do Dworca Wileńskiego około 30 minut.

Kiedy ruszy budowa?

Projektant będzie miał około 42 miesięcy na realizację zamówienia, co oznacza, iż dokumentacja powinna być gotowa w I kwartale 2028 r. W pierwszym etapie firma Voessing wykona analizę obsługi komunikacyjnej połączenia wschodniej części Białołęki ze stacją metra Kondratowicza – z określeniem powiązań z komunikacją autobusową i możliwości wykonania wspólnej trasy tramwajowo-autobusowej na części odcinka. Kolejny krok po wyborze jednego z trzech wariantów to opracowanie projektów budowlanych. Będą to projekty architektoniczno–budowlane i wykonawcze dla samej trasy tramwajowej oraz pozostałej infrastruktury – takie jak m.in. podstacje zapewniające dopływ energii elektrycznej, budynki techniczne i socjalne.

Wykonawca opracuje także dokumenty wymagane do pozyskania decyzji pozwalających na rozpoczęcie robót budowlanych, w tym raport ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

W trakcie tych 42 miesięcy wykonane zostanie nie tylko opracowanie dokumentacji projektowej – to również czas na wszystkie formalności administracyjne związane z wydaniem decyzji, zatwierdzeń, opinii i pozwoleń. Najwięcej czasu może zabrać przeprowadzanie procedury ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Realizacja robót budowlanych, po odebraniu dokumentacji projektowej i pozyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych, zaplanowana jest na lata 2028-2030.

Idź do oryginalnego materiału