W 7 największych miastach ok. 57% mieszkań kupiono ze środków własnych w IV kw. 2024

3 dni temu

Zakupy mieszkań na rynkach siedmiu największych miast finansowano w ok. 57% ze środków własnych w IV kw. 2024 r. (wobec 55% w poprzednim kwartale oraz 58% w IV kw. 2023 r.), podał Narodowy Bank Polski (NBP). Dane dotyczą następujących ośrodków: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław.

„Zakupy mieszkań w ok. 57% finansowano ze środków własnych (wobec 55% w poprzednim kwartale oraz 58% w IV kw. 2023 r.), przy spadku udziału kredytu. Popyt mieszkaniowy był wspierany m.in. przez znaczny wzrost średniego poziomu wynagrodzeń w gospodarce. przez cały czas rosły koszty ziemi i budowy mieszkań, tj. robocizny, najmu sprzętu, przy stabilizacji cen materiałów, co znalazło odzwierciedlenie w dalszym wzroście nominalnych i realnych cen mieszkań, choć w niższym tempie. Obserwowano stabilizację stawek transakcyjnych najmu m2 mieszkań w 10 miastach, nieznaczny spadek w Warszawie i oraz niewielkie ich zwiększenie w 6 miastach” – czytamy w raporcie „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2024 r.”.

„W IV kw. 2024 r. ponownie odnotowano zwiększenie liczby kontraktów na budowę mieszkań w ofercie. Było to wynikiem utrzymującej się niskiej sprzedaży kontraktów na budowę mieszkań, porównywalnej ze sprzedażą w 2013 r, tj. w fazie stagnacji na rynku mieszkaniowym. W reakcji na tę sytuację deweloperzy zmniejszyli liczbę nowych kontraktów wprowadzonych na rynkach największych miast” – czytamy dalej.

Wydano pozwolenia na budowę 70,2 tys. mieszkań, co oznacza spadek o ok. 8% kw/kw oraz wzrost r/r o ok. 5%. Rozpoczęto budowę 52,3 tys. mieszkań, tj. mniej o ok. 11,4% kw/kw i więcej o ok. 4,3% r/r. W konsekwencji produkcja mieszkań w toku na rynkach 6 największych miast była niska, niższa niż zasób projektów gotowych do uruchomienia, podał też bank centralny.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału