W lutym można nawozić azotem. Ważna jest jednak pogoda

5 godzin temu
Zdjęcie: Nawóz rolniczy / fot. Canva


Możliwość elastycznego stosowania w lutym na polach nawozów zawierających azot daje rolnikom obowiązujący od 2023 roku program azotanowy. Warunkiem jest odpowiednia pogoda – przypomina ministerstwo rolnictwa.

– Dzięki wprowadzonym programowi azotowemu rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie w lutym, o ile tylko warunki pogodowe będą wskazywać na rozpoczęcie wegetacji, ale jest to ściśle związane z pogodą. Informuje o niej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na stronie agrometeo – mówi Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach.

Jak tłumaczy: – Do 2022 roku nawozy można było wysiewać dopiero po 1 marca, ale w związku z ociepleniem klimatu rolnicy postulowali, aby można było je stosować wcześniej. Jest więc możliwość ich wysiania w lutym, ale tylko wtedy, gdy wystąpią odpowiednie warunki pogodowe, to znaczy: przez 5 dni następujących po sobie dni, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3 stopnie Celsjusza (dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych); przez 5 dni następujących po sobie dni, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5 stopni Celsjusza (dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw).

Rolnik nie musi sam sprawdzać warunków pogodowych. Te informacje będzie w lutym 2025 roku publikować będzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.

Na tej stronie codziennie w lutym będą publikowane wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 stopni i 5 stopni Celsjusza.

Jeśli gospodarstwo jest położone na terenie dwóch lub więcej powiatów, wówczas terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla tego z powiatów, w którym znajduje się większa procentowo część gospodarstwa.

Idź do oryginalnego materiału