Warsztaty „Palimpsest” – between layers of design, history and geography

niaiu.pl 1 miesiąc temu

Palimpsest – between layers of design, history and geography – międzynarodowy projekt warsztatów studenckich Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz School of Form Uniwersytetu SWPS.

Dział Edukacji NIAIU wraz z School Of Form (Uniwersytet SWPS) we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej oraz ośrodkami akademickimi z Kairu (Egipt) i Bejrutu (Liban) rozpoczyna projekt międzynarodowych warsztatów studenckich.

Program warsztatów ma na celu wzbudzenie krytycznej refleksji nad próbą zdefiniowania pojęcia przynależności do miejsca, rozumienia miejsca poprzez zapisane w architekturze historie, procesy i relacje. Projekt przybliża również temat relacji pomiędzy Polską a krajami Bliskiego Wschodu, które istniały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku na polu architektury i projektowania miast.

Cykl warsztatów prowadzonych przez wykładowców z Egiptu i z Polski pod nazwą Palimpsest rozpoczął się w październiku w School of Form. Studenci w Wydziałów Projektowania Produktu i Komunikacji przeprowadzili analizę przestrzeni dzielnicy Pragi i interpretowali jej tożsamości poprzez warstwy historii, architektury i historii ludzi. Kierując się koncepcją „Palimpsestu”: odczytywania i interpretowania przestrzeni poprzez zapisane warstwowo historie studenci zaprojektowali pięć różnych instalacji.

Praska Wieczerza (The Praga Supper) to instalacja w formie stołu, która zaprasza do rozpoznania symboli zapisanych w przestrzeni Pragi.

Instalacja interACT powstała z różnych materiałów. Tekstylia poprzez kolor i fakturę symbolicznie pokazały różne znaczenia: od nadziei i pragnienia zmiany po ciągły strach przed rozkładem, który naznaczony był długimi latami zaniedbań i porzucenia.

Faktury Pragi (Textured Praga) to wizualna i dźwiękowa instalacja opracowana w oparciu o działania w terenie i obserwacje przeprowadzone przez studentów. To odkrycie chaosu, który szanuje połączenie starej i nowej architektury.

Nie na sprzedaż stara się zgłębić przesłanie stojące za podkreśleniem pozytywnego znaczenia, jakim jest możliwość rozwoju bez umniejszania przeszłości i alienacji przestrzeni od lokalnej ludności. Instalacja promuje lokalną społeczność, poczucie przynależności, pozwala wyrazić swoje obawy i przyszłe potrzeby przekazane jako wiadomość dla deweloperów i władz lokalnych.

Projekt Mówiące ściany (Speaking walls) to graffiti, które odzwierciedla historie o teraźniejszości Pragi. Hasła i slogany mówią o wzmacnianiu lokalnej tożsamości ludzi i zjawiskach, które wpływają na przestrzeń Pragi.

Zespół: Katarzyna Domagalska (NIAIU), Jola Starzak (SOF), Heba Safey Eldeen (MIU), Alaa El-Habashi (Uniwersytet Menoufia), Yara Khoury (AUB), Bahaa Bou Kalfouni (PG), Ola Said

Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Polskiej Ambasady w Kairze.

Idź do oryginalnego materiału