Wiek emerytalny w górę? Tyle powinien wynosić zdaniem ekspertki

2 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Wiek emerytalny wynosi w tej chwili 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ekspertka wskazuje natomiast, iż konieczne jest jego podniesienie. jeżeli do zwiększenia wieku emerytalnego nie dojdzie, możemy liczyć się z załamaniem systemu ubezpieczeń społecznych. Jak wysoko więc należałoby podnieść wiek emerytalny?


"Podniesienie wieku emerytalnego jest niezbędne i konieczne" - twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH.Wyższy wiek emerytalny jest odpowiedzią na pogłębiające się problemy systemu ubezpieczeń oraz rynku pracy.Zgodnie z prognozami w 2060 roku niemal 1/3 Polaków będą stanowić osoby w wieku 65 lat i więcej.
Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. O ile w przypadku mężczyzn granica przejścia na emeryturę nie odbiega mocno od standardów w Europie, to już wiek emerytalny dla Polek należy do najniższych w Europie. Tak nisko ustawiony pułap może grozić stabilności systemu emerytalnego w Polsce, przed czym przestrzega ekspertka ze Szkoły Głównej Handlowej.Reklama


Niski wiek emerytalny w Polsce może odbić się czkawką


Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH w rozmowie z Polską Agencją Prasową zwróciła uwagę na alarmujące zmiany proporcji w społeczeństwie. Zgodnie z prognozami w 2060 roku liczba ludności w Polsce spadnie do 30,9 mln osób, a wśród nich jeszcze mniejszy niż dziś będzie odsetek osób w wieku produkcyjnym.
W 2025 roku liczba osób powyżej 65. roku życia w Polsce ma wynieść 20,9 proc., w 2060 roku będzie to już prawie co trzeci Polak (32,9 proc.). Jeszcze gorzej będzie w dużych miastach, gdzie udział seniorów wzrośnie choćby 40 proc. ludności. Na wysoki wzrost udziału osób starszych w ogóle społeczeństwa wpływa nie tylko zmniejszająca się liczba urodzeń, ale także malejąca liczba osób w wieku, gdy można zostać rodzicem.


Liczba biorców emerytur będzie więc rosnąć, podczas gdy odsetek osób aktywnych zawodowo będzie systematycznie spadać. Już w tej chwili wedle danych GUS na jednego emeryta przypada 1,8 pracownika. Nie ulega wątpliwości, iż w nadchodzących latach ten stosunek będzie się wyrównywał.


Wiek emerytalny wzrośnie? Ekspertka podkreśla: to niezbędne


Tak zarysowana sytuacja demograficzna doprowadza do sytuacji, gdy konieczne jest podjęcie debaty na temat wieku emerytalnego. Prof. Chłoń-Domińczak w rozmowie z PAP zaznacza, iż chociaż temat jest politycznie bardzo trudny, "podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne".
W innych krajach Unii Europejskiej podwyższanie wieku emerytalnego także jest jednym z tematów debaty publicznej. Jak podkreśla ekspertka, w tej chwili standardem na kontynencie jest wiek emerytalny wynoszący 67 lat dla kobiet i mężczyzn.
- Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne i konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń i transferów społecznych w Polsce - przekazała prof. Chłoń-Domińczak.
Wyższy wiek emerytalny to nie tylko sposób na ratowanie systemu ubezpieczeń społecznych, ale także na niedobór pracowników. Dłuższa aktywność zawodowa może być sposobem na zachowanie funkcjonalności i konkurencyjności polskiej gospodarki.
Przemysław Terlecki
Idź do oryginalnego materiału