Wielki dzień akcji protestacyjnej rolników. Czy KE zarżnie rolnictwo?

8 miesięcy temu

Główny dzień akcji protestacyjnej niemieckich rolników wypada właśnie dzisiaj, tj. w piątek 26 stycznia 2024 r. Co się dzieje u naszych zachodnich sąsiadów?

Piątek 26 stycznia br. jest głównym dniem akcji protestacyjnej trwającego od wielu dni strajku rolników w Niemczech. Rozpoczął się on pod koniec ubiegłego roku. W ostatnim czasie rolnicy codziennie wychodzą na ulice. Miniony tydzień zakończył się blokadą 6 tys. traktorów i rzesz rolników w Berlinie.

Dlaczego rolnicy strajkują?

Powodem akcji protestacyjnej niemieckich rolników jest wycofanie obowiązujących od lat 70. XX w. ulg na olej napędowy. Niemiecki rząd chce także pozbawić rolników zwolnień z podatków od pojazdów rolniczych. Budzi to ogromne niezadowolenie farmerów. Ponadto zwracają oni uwagę na malejący szacunek władzy i społeczeństwa do ich pracy.
Wybrany termin protestu jest o tyle ważny, iż w ostatnim tygodniu stycznia Bundestag przyjmie budżet na rok 2024. Wtedy też ma przyjąć ustawę o finansowaniu budżetu. Przepisy te znajdą się 2 lutego w porządku obrad Rady Federalnej. Jest więc jeszcze czas, by przez cały czas wspierać żądanie stopniowego zniesienia dotacji do oleju napędowego dla rolnictwa.

Piątek głównym dniem akcji protestacyjnej w Niemczech

Według Związku Rolników Bawarii po licznych rozmowach odbytych z członkami Bundestagu, zaplanowany jest główny dzień akcji protestacyjnej. Odbędzie się on na terenie całych Niemiec. Jego zasięg wyznaczają regionalne biura partyjne SPD, Zielonych i FDP.
Różne organizacje rolnicze zaplanowały na 26.01.24. wiele działań protestacyjnych.

  • Odbędzie się szereg spotkań z przedstawicielami Heskiego Związku Rolników.
  • Planowane są wizyty członków Brandenburskiego Związku Rolników w siedzibie rządu.
  • Rolnicy z Dolnej Saksonii planują „dzień mostu”, czyli protest na mostach autostradowych.
  • Nadreński Związek Rolniczy i Państwowy Związek Rolników Badenii-Wirtembergii mają w planach demonstrację z użyciem traktorów wyposażonych w światła ostrzegawcze. Aranżują także czuwania i ogniska z udziałem rolników.
  • Inną formę protestu zaplanowało Stowarzyszenie rolników z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Organizują oni wiec w hanzeatyckim mieście Rostock.
  • Natomiast Stowarzyszenie Rolników Saksonii-Anhalt zamierza zorganizować centralne czuwanie w Magdeburgu. Także inne stowarzyszenia i związki planują w regionach dalsze czuwania i wiece.

Nastroje w Europie

Liczne strajki rolnicze w Europie ukazują słabe perspektywy na przyszłość dla tego sektora. Ultraliberalna polityka międzynarodowa pozwalająca na mnożenie umów o wolnym handlu i imporcie produktów rolnych niespełniających standardów realnie zagraża lokalnym rolnikom. Co na to wszystko Komisja Europejska? Czy zastanawia się nad swoimi dotychczasowymi decyzjami? Czy jednak chce zarżnąć unijne rolnictwo?

Przeczytaj także: Protesty polskich rolników 24.01. w całym kraju

Źródło: agrarheute, fruitnet

Idź do oryginalnego materiału