Zboża wymagają prawidłowej ochrony i odżywiania. Poza niezbędnymi makroskładnikami roślinom podajemy również mikroelementy, które powinny być stosowane podczas intensywnego ich wzrostu. Agrii Polska zdradza nam, jaki ma przepis na dobry plon.
Zboża należy dokarmiać, gdy zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest największe, aby zabezpieczać rośliny w makro- i mikroelementy w ich fazach krytycznych. Składniki odżywcze możemy skutecznie dostarczyć w zabiegach dokarmiania dolistnego.
Najważniejsze składniki dla zbóż
W praktyce rolniczej zabiegi dokarmiania poprzez liście są podstawowym sposobem nawożenia roślin mikroelementami. Pozwalają gwałtownie i niezależnie od warunków siedliskowych, dostarczyć roślinie niezbędnych składników pokarmowych. Zabieg może nabierać szczególnego znaczenia, gdy pobieranie składników z gleby jest utrudnione, np. z powodu ich niedostępności.
W okresie wiosennym zboża musimy zaopatrzyć przede wszystkim w miedź (Cu), mangan (Mn), molibden (Mo), cynk (Zn). Są to składniki niezbędnie w wielu procesach warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój roślin.
Choć miedź jest akumulowana w niewielkich ilościach, bo od 8-10 g/t ziarna plus odpowiednia masa słomy to jest niezmiernie ważnym składnikiem dla zbóż. Miedź zapobiega redukcji źdźbeł kłosonośnych, jest odpowiedzialna za stymulację krzewienia, kontrolowanie metabolizmu azotu, zwiększenie zdrowotności roślin oraz wspomniane przemieszczania azotu do ziarniaków. Przy prawidłowym odżywieniu tym składnikiem o 10 proc. można zwiększyć przemieszczanie azotu netto ze słomy do ziarna. Podwyższa się tym samym plon, ale przede wszystkim uzyskuje się wzrost zawartości białka i glutenu.
FoliQ w T-1 w zbożach
Do wiosennego zabiegu, w terminie T-1 zostały wykorzystane nawozy: foliQ Fosforowy, foliQ Azotowy i foliQ CuMnS. Taki zestaw to połączenie zasilania roślin w makro- i mikroelementy. foliQe CuMnS łączy w sobie odpowiednie zestawienie miedzi, manganu, cynku oraz siarki – ważnych składników przy starcie wiosennej wegetacji.
Dodatkowo uzupełniająco działają foliQ Azotowy i foliQ Fosforowy dostarczając istotnych makroskładników w produkcji biomasy i energii, niezbędnej do procesu fotosyntezy. Tymi nawozami wzmacniana jest m.in plantacja pszenicy ozimej w miejscowości Pomorze w woj. mazowieckim, której nasza redakcja przyglądała się z bliska i gdzie już 7 maja odbędzie się spotkanie dla rolników w ramach AgriiDemo & Lemken.
T-2 w zbożach z Agrii Polska
Na liść podflagowy i flagowy Agrii Polska poleca sięgnąć po nawóz dolistny foliQ Kłos LS, który zawiera zestaw niezbędnych składników, takich jak: miedź (Cu), molibden (Mo), cynk (Zn), magnez (Mg), azot (N). Taka korelacja składników pozwala roślinom na lepszą redystrybucję azotu i jego efektywne przemieszczenie ze źdźbła i wypełnienia kłosa.
W tym okresie dobrze jest podać też nawóz miedziowy (na plantacji miedź aplikowana była już jesienią oraz w pierwszych zabiegach wiosennych). Firma Agrii Polska zaleca foliQ Cu Power – to nawóz typowo miedziowy o charakterze fungistatycznym.
Pamiętajmy, iż odpowiednia zawartość miedzi jest szczególnie ważna w liściach podflagowym i flagowym, które są głównymi źródłami asymilatów dla rozwijających się ziarniaków. Ich prawidłowy rozwój, odżywienie (w tym miedzią) i zdrowotność to lepszy plon.
W fazie dojrzewania dobre zaopatrzenie miedzią pozwala zwiększyć przemieszczanie azotu netto ze słomy do ziarna. W okresie nalewania ziarna rośliny dokarmiane tym składnikiem intensywnie przemieszczają azot z części wegetatywnych do generatywnych, co dodatnio wpływa na wzrost kłosa i plonowanie pszenicy.
Przy dokarmianiu zbóż nie możemy zapomnieć o borze. Pierwiastek ten obok miedzi jest deficytowym w naszych glebach, który jest istotny nie tylko dla rzepaku, ale również dla zbóż, choć jego rola często jest niedoceniana w zbożach. Bor pozwala bowiem podnieść jakość niektórych parametrów jakościowych pszenicy i usprawnić sam proces zawiązywania ziarniaków.
Dla dokarmienia zbóż borem firma Agrii Polska zaleca nawóz foliQ Bor LS, który jest kompatybilny w mieszalności z wieloma agrochemikaliami. Dodatkowo zawiera ceny molibden, więc może jeszcze bardziej usprawnić procesy przemiany azotu w roślinach.
Na stres niskich temperatur, suszy
W przypadku wystąpienia stresów abiotycznych, z którymi rośliny mają do czynienia m.in. w okresie wiosny (np. przymrozek) można użyć foliQ AscoVigor i foliQ AminoVigor. Są to biostymulatory wyposażone w aminokwasy i hormony roślinne. W przypadku występowania okresowych spadków temperatury poniżej 0°C, wysokich temperatur czy uszkodzeń po pestycydowych można użyć kombinacji tych dwóch biostymulatorów w dawce 1,5 l AscoVigor + 1,5 l AminoVigor bezpośrednio po czynniku stresogennym. Agrii Polska w swoich badaniach potwierdziło, iż stosowanie tych produktów działa łagodząco i przyspiesza regenerację roślin.