Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu ogniska rzekomego pomoru drobiu (Newcastle disease, ND) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. To już 37. ognisko tej choroby w 2025 roku wykryte w gospodarstwach komercyjnych.

Decyzję podjęto na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 9 lipca br., przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy (PIWet-PIB) w Puławach.
Lokalizacja ogniska ND nr 37/2025
Ognisko stwierdzono w miejscowości Bieżuń, w gminie Bieżuń, powiecie żuromińskim, województwie mazowieckim, w komercyjnym gospodarstwie drobiarskim, w którym utrzymywano aż 56 950 kur rzeźnych.
Natychmiastowa reakcja służb weterynaryjnych
W związku z wykryciem ogniska ND, wdrożono wszystkie obowiązkowe działania administracyjne, przewidziane w przepisach rozporządzenia 2016/429 oraz rozporządzenia 2020/687, w tym:
- ubój całego stada i unieszkodliwienie ptaków w zakładzie utylizacyjnym,
- oczyszczanie i dezynfekcja wszystkich pomieszczeń, sprzętu i pojazdów,
- ustanowienie stref ograniczeń:
- obszar zapowietrzony – w promieniu co najmniej 3 km,
- obszar zagrożony – w promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska.
Stan ND w Polsce w 2025 roku
Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, do tej pory w 2025 roku:
- w gospodarstwach komercyjnych wykryto 37 ognisk ND, obejmujących ponad 3,8 mln sztuk drobiu,
- w gospodarstwach niekomercyjnych (chów przyzagrodowy) stwierdzono 29 ognisk, w których utrzymywano łącznie 1 096 sztuk drobiu.
Czym jest rzekomy pomór drobiu (ND)?
Newcastle disease (ND) to wysoce zakaźna choroba wirusowa ptaków, groźna przede wszystkim dla drobiu hodowlanego. Choroba nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, ale może powodować poważne straty gospodarcze w sektorze produkcji jaj i mięsa.