Postęp zbiorów wiśni 2025
Nasz Czytelnik, który prowadzi gospodarstwo sadownicze w okolicy Sandomierza, opowiada, iż jeszcze nie wszyscy w jego okolicy rozpoczęli zbiory. Dlatego szczyt dostaw Łutówki w rejonie Sandomierza przypadnie jego zdaniem na przyszły tydzień. Podobnie wygląda sytuacja na Powiślu Lubelskim. Zbiory dopiero rozpoczynają się.
W zagłębiu grójeckim duża część sadowników zaczęła już zbiory Łutówki. Szczytu podaży spodziewany się jeszcze w tym tygodniu. Są tacy, którzy dopiero kompletują pracowników i zaczną zbiór ręczny w najbliższych. Równocześnie warto dodać, iż w rejonie Grójca są sadownicy, którzy już zakończyli sezon. Mówimy o mniejszych producentach, którzy gospodarują na najlżejszych glebach. Z jednej strony dostarczają na rynek nieduże ilości owoców, ale mimo wszystko to fakt warty odnotowania.
Aktualne ceny wiśni na skupach
Podsumowując, szczyt podaży dopiero przed nami. Największe dostawy do punktów skupu i przetwórni będziemy notowali w obecnym i przyszłym tygodniu. Postępu w zbiorach najlepiej są świadomi przetwórcy. Lokalnie ceny skupu spadły pod koniec minionego tygodnia. Równocześnie rozpowszechniane są pogłoski o kolejnych obniżkach.
W tym sezonie raczej nie trafią one na podatny grunt. Sadownicy podkreślają, iż wiśni jest mniej niż przed rokiem, a lokalnie zbiory są symboliczne. Sady w pełni obłożone wiśniami są rejonie Grójca rzadkością. Sytuacja rynkowa w pełni wyklaruje się, gdy w tym tygodniu ruszą tłocznie. Wówczas będziemy mieli pełny obraz popytu w skali kraju.
Na koniec warto dodać, iż w poprzednich latach, kiedy wiśnie osiągały znacznie niższe ceny, stawki w skupach w trzech wspomnianych zagłębiach sadowniczych różniły się maksymalnie o 10 – 20 groszy na kilogramie. w tej chwili są znacznie bardziej zróżnicowane. Podczas gdy w zagłębiu grójeckim stawki osiągnęły choćby 9,00 – 9,30 zł/kg (przez 2 – 3 dni), to na Powiślu Lubelskim nie przekroczyły poziomu 8,00 zł/kg.