Wkrótce dopłaty do zwierząt hodowlanych. Jakie stawki?

8 miesięcy temu

Dopłaty do zwierząt gospodarskich to forma wsparcia dla hodowców drobiu, bydła i świń. Wnioski o zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt będzie można składać od 18 stycznia 2024 r. Ile wynosi dofinansowanie?

Dopłaty do zwierząt dla rolników będą realizowane w ramach programu „Zarządzanie ryzykiem” realizowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Producenci rolni, którzy ubezpieczyli swoje stada, mogą liczyć na 70% dopłaty do składki ubezpieczeniowej. Sprawdźmy zatem, jakie są warunki tego wsparcia.

Jakie dopłaty do zwierząt 2024?

Program „Zarządzanie ryzykiem” ma na celu zwrot producentom rolnym części kosztów związanych z ubezpieczeniem drobiu, bydła lub świni od ryzyka zachorowania na salmonellozę. A konkretnie hodowcy ci mogą liczyć na dopłaty do składki ubezpieczeniowej. Wysokość wsparcia wynosi 70% kwoty zapłaconej składki i ma ona zniwelować ryzyko finansowe związane z ewentualnymi stratami w stadach.

Na jakie zwierzęta są dopłaty?

Dopłaty obejmują zwierzęta gospodarskie takie jak drób, świnie oraz bydło. Warunkiem koniecznym do skorzystania z dopłat jest ubezpieczenie co najmniej:

  • 1000 sztuk rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego;
  • 14 sztuk świń;
  • 4 sztuki bydła.

Ponadto umowa z ubezpieczycielem musi zawierać wyraźną informację, iż odszkodowanie będzie wypłacone w przypadku, gdy szkody wyniosą ponad 20% wartości zwierząt. Co więcej, ubezpieczenie musi obejmować okres rozpoczynający się 1 kwietnia 2022 roku lub później. jeżeli polisa zaczęła obowiązywać wcześniej, dopłaty do zwierząt nie zostaną przyznane. Dodatkowo beneficjenci tego programu nie mogą korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia. Ważne jest też to, aby wnioskujący o przyznanie wsparcia miał prawo do dysponowania nieruchomością, na terenie której prowadzi działalność rolniczą.

Kiedy dofinansowanie do składki na ubezpieczenie zwierząt gospodarskich?

Nabór wniosków o dopłaty do zwierząt rozpocznie się 18 stycznia 2024 r. i potrwa do 15 marca 2024 r. Co ciekawe, to już czwarty nabór realizowany w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem”. Rolnicy mogą składać wnioski na kilka sposobów:

  • osobiście w biurach powiatowych ARiMR,
  • nadając je rejestrowaną przesyłką pocztową,
  • za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału