Wojskowy bunkier przekształcony w elegancki i lekki pawilon otwarty na naturę

archinea.pl 1 rok temu

Pawilon Brekstad to efekt przekształcenia starego bunkra wojskowego położonego na półwyspie Fosen w środkowej Norwegii – spotykającym się na zachodzie z Norweskim Morzem, z drugiej strony z fiordem Trondheim. Program pawilonu projektu pracowni ASAS arkitektur jest dynamiczny i został opracowany na potrzeby prywatnych i społecznych wydarzeń, wykładów oraz wizyt klientów związanych z pobliską farmą. Jego plan jest otwarty i elastyczny, dzięki czemu można go łatwo dostosować do różnych okazji poprzez zmianę wyposażenia.


Pawilon Brekstad
Projekt: ASAS arkitektur
Lokalizacja: Brekstad, Norwegia
Zdjęcia: Kristoffer Wittrup

Pawilon Brekstad

„Widzieć i być widzianym” – to główna idea projektu, zgodnie z koncepcją opracowaną wcześniej przez klienta. Pływający kształt pawilonu i jego wyrazistość są przeciwieństwem jego poprzedniej funkcji, gdzie masywne struktury służące obronie lub atakom za grubymi murami zostały przekształcone i uzupełnione o lekki pawilon i ogromne otwarcia widokowe. Udało się to osiągnąć dzięki panoramicznemu widokowi 360 stopni na otaczającą naturę, dziką przyrodę i bazę lotniczą. Zachowano ciężki i masywny charakter bunkra, a betonowe ściany i tekstura są cały czas widoczne. Powyżej masywnej podstawy znajduje się unosząca się i transparentna konstrukcja pawilonu, która wyraźnie oddziela stare i nowe, ciężkie i lekkie.

Podczas opracowywania ostatecznego projektu przetestowano kilka opcji dotyczących widocznego kształtu nad powierzchnią ziemi. Prostokąt był ostatecznym rozwiązaniem, zapewniającym elastyczną, otwartą przestrzeń, otaczającą wszystkie kierunki i dopasowującą się do istniejącego bunkra, która stanowił fundament całego projektu. Wejście prowadzi przez stary element militarny, gdzie poprzedni układ pomieszczeń został zastąpiony kuchnią, toaletami i miejscami do przechowywania. Schody zostały umieszczone jako centralny element, prowadzący z zamkniętych części do światła. Biegi schodowe tworzą elegancki kształt i rzeźbiarski element w aranżacji wnętrza, wyraźnie wskazując drogę. Głównymi materiałami użytymi w nowym budynku są stal, szkło i beton, a także elementy drewniane, które mają na celu stworzenie bardziej namacalnej i przytulnej atmosfery we wnętrzu.

ASAS arkitektur


ASAS to niezależne biuro architektoniczne z siedzibą w Hamarze, Oslo i na Fosen. Firma została założona jako Aursand og Spangen Arkitekter w 1980 roku. W ramach zmiany pokoleniowej, wraz z kilkoma nowymi partnerami, pracownia zmieniła nazwę na ASAS architektur w 2014 roku.

„Jesteśmy dumni z naszej reputacji jako wszechstronne, innowacyjne i solidne biuro architektoniczne. w tej chwili firma zatrudnia 19 architektów i jest własnością sześciu pracujących partnerów. Obszary działalności pracowni obejmują spektrum od małych konstrukcji po największe projekty, od skomplikowanego mebla po kompleksowe szpitale. Zgodnie z naszym podejściem – wszystkie projekty są interesujące w ramach określonych założeń, niezależnie od ich wielkości. Realizujemy projekty od początku do końca, od pierwszych koncepcyjnych szkiców po ukończony budynek. ASAS jest doświadczone i pewne siebie, ale jednocześnie młode i ambitne. Precyzja jest naszą mantrą, a nasz główny cel to przekazanie klientowi przemyślanych projektów w umówionym czasie i cenie. Ale pod tym wszystkim leży chęć uczynienia budynków, miejsc i świata nieco lepszymi poprzez dodanie wartości społecznej, ekologicznej i ekonomicznej” – opowiadają projektanci z ASAS arkitektur.

Idź do oryginalnego materiału