Wolt: unijna dyrektywa o pracy na platformach vs preferencje kurierów

3 tygodni temu

Przyjęcie przez Unię Europejską dyrektywy o pracy na platformach otworzyło nową dyskusję na temat przyszłości tego rynku. Nowe regulacje mają na celu ujednolicenie zasad współpracy za pośrednictwem platform cyfrowych, takich jak Wolt, Uber czy Glovo. Jednocześnie badanie Copenhagen Economics pokazuje, iż 68% kurierów w Polsce preferuje model niezależnych kontrahentów.

Dyrektywa o pracy platformowej (Platform Work Directive, PWD), przyjęta przez Unię Europejską 14 października, obejmie około 30 milionów osób współpracujących z platformami cyfrowymi w Europie, w tym m.in. kurierów i kierowców. Jej celem jest zwiększenie ochrony socjalnej oraz zapewnienie przejrzystości warunków pracy, z naciskiem na rozróżnienie przypadków, gdy osoby te powinny być traktowane jako pracownicy, a kiedy mogą pozostać samozatrudnionymi. Państwa członkowskie UE mają dwa lata na wdrożenie PWD do swoich systemów ustawodawczych.

Dwa lata na wdrożenie ustawy

Dla wielu osób pracujących za pośrednictwem platform elastyczność i możliwość samodzielnego zarządzania czasem pracy są dużym atutem tego modelu. Przykładowo aż 70% kurierów nie chce rezygnować z elastycznych godzin na rzecz sztywnych harmonogramów, choćby gdyby wiązało się to z wyższym wynagrodzeniem [1]. Model samozatrudnienia daje im kontrolę nad organizacją pracy, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych form zatrudnienia.

– Powinniśmy poprawiać i chronić prawa pracownicze, zachowując elastyczność pracy platformowej. Wprowadzanie nowych regulacji wymaga równowagi między ochroną socjalną a niezależnością, którą wielu kurierów ceni sobie najbardziej. Pozytywne przykłady wdrożenia PWD, takie jak Grecja czy Austria, pokazują, iż można zagwarantować kurierom swobodę wyboru godzin pracy i zleceń, jednocześnie zapewniając równocześnie konieczny poziom ochrony – mówi Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt.

Mniejszy stres i lepsze zarobki

Z badań wynika także, iż elastyczny model współpracy pozytywnie wpływa na zarobki. Według Copenhagen Economics, w Polsce aż 63% kurierów deklaruje, iż praca za pośrednictwem platform zmniejsza poziom stresu związany z ich sytuacją finansową. Równocześnie część z nich wyraża potrzebę, aby ich głos był słyszany przez decydentów zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. Badania wskazują również, iż 40% kurierów ma poczucie, iż ich opinie są ignorowane w debacie europejskiej, choć 34% ma nadzieję, iż lokalni politycy lepiej rozumieją ich potrzeby [2].

– Wolt wspierał uregulowanie pracy platformowej na poziomie unijnym, podkreślając konieczność stworzenia przejrzystych zasad, które pozwoliłyby na harmonizację przepisów we wszystkich krajach członkowskich. Chcemy, aby regulacje zapewniały jasność prawną i jednocześnie pozwalały kurierom cieszyć się elastycznością, którą uważają za kluczową zaletę ich pracy – dodaje Veronika Bush z Wolt.

W najbliższych 2 latach Polska będzie musiała wdrożyć przepisy PWD do prawa krajowego. Proces ten obejmie konsultacje z przedstawicielami branży oraz wdrażanie regulacji, które zapewnią równowagę między ochroną socjalną a elastycznością dla kurierów

[1] https://www.prawo.pl/kadry/dyrektywa-o-pracy-platformowej-dlaczego-niepokoi-przedsiebiorcow,523362.html

[2] https://lewiatan.org/dyrektywa-o-pracy-platformowej-niepokoi-przedsiebiorcow/

Idź do oryginalnego materiału