Wolumeny i eksportowe ceny zbóż polskich

11 miesięcy temu

Eksportowe ceny zbóż pozostają pod wpływem cen na rynku międzynarodowym, w szczególności tych na giełdzie w Paryżu. A tam widać w tej chwili nieznaczne wahania. Ile więc można dostać w tej chwili za zboże odstawiane do portów?

Na eksportowe ceny zbóż w bieżącym sezonie poza tymi na giełdach wpływają też stawki, w jakich sprzedaje swoje zboże Rosja. Do tego dochodzą ceny frachtu, rosnące w ostatnich tygodniach za sprawą sytuacji na Morzach Czerwonym i Czarnym.

Eksport i import zboża — styczeń 2024

A w ostatnim czasie Rosja zyskała pozycję niezaprzeczalnego lidera w światowym eksporcie pszenicy, obejmując już 25% udziałów rynku. Przy czym w ostatnim czasie spadły eksportowe ceny rosyjskiej pszenicy, co może dalej ciągnąć w dół ceny u pozostałych eksporterów. Z drugiej jednak strony nie wszyscy odbiorcy dają się skusić wyłącznie magii niskiej ceny. Przykładem są Chiny, które w ostatnim czasie kupują duże ilości pszenicy z Francji i USA. Tymczasem import pszenicy z sojuszniczej Rosji pozostaje wręcz na homeopatycznym poziomie.

Ile zboża eksportuje Polska?

Wśród eksportowanych przez Polskę zbóż dominuje pszenica. Od początku sezonu 2023/2024 wyeksportowaliśmy jej 2,37 mln ton. Ponadto można spodziewać się, iż w styczniu br. eksport pszenicy wyniesie 200 tys. ton.

Pszenica ma ponad 86% udziału w całym eksporcie zbóż z Polski poza granice UE, który sięga teraz 2,77 mln ton. Dla porównania w całym ubiegłym sezonie 2022/2023 wyeksportowaliśmy 3,61 mln ton pszenicy. Było to o 143% więcej niż w okresie 2021/2022.

W przypadku kukurydzy dane przedstawione przez Komisję Europejską wskazują na to, iż jej eksport z Polski poza Unię w tym sezonie osiągnął w połowie stycznia poziom 319,1 tys. ton. Okazał się on wyższy o 2,3 razy niż w analogicznym okresie sezonu 2022/2023. Warto wspomnieć, iż kukurydza to około 10% eksportu zbóż z naszego kraju poza granice UE. Według Izby Zbożowo-Paszowej eksport kukurydzy z polskich portów przekroczy poziom 300 tys. ton.

Eksportowe ceny zbóż w portach na koniec stycznia

Na MATIF pszenica w kontraktach na marzec kosztowała pod koniec ubiegłego tygodnia w przeliczeniu na złotówki 956 zł. Tymczasem cena polskiej pszenicy o zawartości białka na poziomie 12,5% w portach wynosi 925 zł/tonę. Za pszenicę o zawartości białka 14% porty płacą maksymalnie 1060 zł/t.
Ceny kukurydzy w portach wahają się, w zależności od wartości DON, od 740 do 780 zł/t.

Tymczasem eksportowe ceny innych zbóż są następujące. Pszenżyto w portach skupuje się po 720 zł/t, czyli tyle, ile można dostać w niektórych skupach na terenie kraju. Ponadto ceny żyta konsumpcyjnego wynoszą w portach średnio 655 zł/t, zaś paszowego — 635 zł/t. Są to stawki wyraźnie wyższe niż średnia cena powyższych kategorii żyta w skupach. Jednak także na rynku krajowym można znaleźć oferty skupu żyta konsumpcyjnego w granicach 650–600 zł/t.

Źródło: e-WGT, rolpetrol, agrolok

Idź do oryginalnego materiału