Jeśli wierzyciel zdecyduje się na wpis do KRD, konsekwencje mogą być dla Ciebie surowe. Jedna z publicznych baz dłużników zbiera informacje na temat niespłaconych zobowiązań. Trafiają do niej informacje na temat zaległości, na przykład w spłacie kredytów, pożyczek, ale również zakupów na raty, a choćby rachunków. Wpis do KRD ma dotkliwe, często długotrwałe konsekwencje – dla konsumentów oraz przedsiębiorców.
Czym jest Krajowy Rejestr Długów (KRD)?
W Polsce funkcjonuje kilka biur informacji gospodarczej. Mają na celu wsparcie instytucji finansowych. Sprawdzając informacje o dłużnikach (osobach prywatnych oraz firmach) mogą łatwiej ocenić “rzetelność” potencjalnego klienta, na przykład wnioskującego o kredyt lub pożyczkę na raty. Wystarczy szybkie (często zautomatyzowane) sprawdzenie w bazach dłużników, aby sprawdzić, czy dana osoba lub przedsiębiorstwo w przeszłości posiadało długi (niespłacone na czas zobowiązania). Warto przy tym zaznaczyć, iż w przypadku opóźnienia w płatności wpis nie trafia do rejestru dłużników od razu. Muszą być spełnione konkretne warunki formalne, musi również minąć pewien czas od terminu płatności.
Największe bazy dłużników w Polsce to:
- KRD (Krajowy Rejestr Długów) – trafiają tam wpisy o długach osób fizycznych i firm, z tego rejestru korzystają banki, instytucje finansowe, a choćby firmy telekomunikacyjne (np. dostawcy internetu, operatorzy GSM)
- BIG InfoMonitor – współpracuje z BIK i Związkiem Banków Polskich, korzystają z niego instytucje finansowe i państwowe, a także m.in. ubezpieczyciele
- ERIF – należy do największej w Polsce firmy windykacyjnej (grupa Kruk), zbiera informacje o długach, ale również o zobowiązaniach spłacanych na czas, co buduje pozytywną historię kredytową (podobnie, jak w BIK). To jeden z największych rejestrów w Polsce
- Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – to część Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), to miejsce, do którego trafiają informacje o dłużnikach alimentacyjnych i osobach, wobec których toczy się postępowanie upadłościowe. Informacje z KRDN mają charakter publiczny
Co to jest KRD?
Krajowy Rejestr Długów został utworzony przez Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Działa od 2003 roku, to jedno z największych i najstarszych biur informacji gospodarczej w Polsce. KRD funkcjonuje w oparciu o przepisy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Z usług KRD korzystają różne instytucje i firmy, które chcą przekonać się, czy dana osoba lub firma miała w przeszłości długi.
Kto może trafić do KRD?
Wpisy do Krajowego Rejestru Długów mogą się pojawić i w przypadku osób fizycznych, i firm mających nieuregulowane zobowiązania. Informacja o długu nie trafia jednak do KRD automatycznie. Muszą bowiem zostać spełnione konkretne warunki:
- minie co najmniej 30 dni od terminu zapłaty
- upłynie 30 dni od wysłania wezwania do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o planowanym wpisie do KRD
- wysokość długu to co najmniej:
- 200 złotych dla osób fizycznych
- 500 złotych dla firm
Wierzycielem, który wnioskuje o wpis do KRD może być instytucja finansowa (bank, pożyczkodawca), operator komórkowy, spółdzielnia mieszkaniowa, a choćby prywatna osoba (np. właściciel mieszkania, za wynajem którego ktoś nie zapłacił na czas).
Kto ma dostęp do danych z Krajowego Rejestru Długów?
Do wpisów znajdujących się w KRD dostęp ma każdy podmiot, jeżeli posiada zgodę osoby sprawdzanej. Często wykorzystują to choćby przedsiębiorcy, którzy mogą w ten sposób zweryfikować swojego potencjalnego kontrahenta (przy współpracy b2b).
Instytucje finansowe (bank, pożyczkodawca) weryfikują w ten sposób swoich klientów, zanim udzielą im finansowania. Wnioskując o pożyczkę lub kredyt lub ubiegając się o leasing często wymagana będzie zgoda na sprawdzenie rejestru długów.
Każdy może też sprawdzić wpisy na własny temat. Raz na pół roku zrobisz to zupełnie bezpłatnie.
Wpis do KRD – konsekwencje dla dłużnika
Pojawienie się w Krajowym Rejestrze Długów wpisu przede wszystkim świadczy o niepłaceniu swoich zobowiązań na czas. Dla wielu instytucji może być to jasny sygnał – to nie jest rzetelny klient lub partner biznesowy. Dla osoby prywatnej może to oznaczać trudności z uzyskaniem pożyczki, kredytu lub kupieniem czegoś na raty. Taki stan będzie się utrzymywał przez wiele lat, ponieważ wpis nie zniknie od razu po spłacie zobowiązania.
Wpis do KRD – konsekwencje:
- znaczne pogorszenie się historii kredytowej
- problem z otrzymaniem zgody na kredyt lub pożyczkę
- pogorszenie wiarygodności finansowej
- trudności z wynajmem mieszkania, samochodu, podpisaniem umowy z operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą internetu
- dla przedsiębiorców – pogorszenie relacji biznesowych, a choćby odmowa współpracy przez kontrahenta
- zły wizerunek (w przypadku firm i freelancerów)
- zwiększone koszty spłaty nowych pożyczek i kredytów, jeżeli firma finansowa uzna dłużnika za mało wiarygodnego klienta
Jak widać, wpis do KRD ma naprawdę poważne konsekwencje. Nic dziwnego – bazy dłużników zostały stworzone, aby zachęcić do terminowej płatności wszelkich zobowiązań.
Poza samym wpisem do KRD zadłużenie będzie prawdopodobnie miało także inne konsekwencje. Mowa choćby o naliczeniu karnych odsetek, czy dodatkowych opłatach w przypadku skierowania sprawy długu do sądu (np. koszty sądowe, koszty komornicze).
Czy mając wpis do KRD można dostać pożyczkę lub kredyt?
Masz negatywny wpis do KRD? Konsekwencją może być odmowa udzielenia pożyczki lub kredytu. Banki niemal zawsze odrzucają wnioski kredytowe osób z aktywnym wpisem do KRD. W przypadku firm pożyczkowych polityka może być natomiast inna. Pożyczki dla zadłużonych mogą być w tym przypadku wciąż dostępnym rozwiązaniem. Wszystko zależy natomiast od konkretnego pożyczkodawcy – niekiedy osoba ze słabą historią kredytową dostanie propozycję skorzystania z pożyczki w niższej kwocie. Czasem koszty pożyczki będą natomiast wyższe lub konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie spłaty.
Im większa kwota pożyczki, tym uzyskanie jej pomimo wpisu do KRD będzie trudniejsze. Otrzymanie kredytu hipotecznego lub leasingu są natomiast praktycznie niemożliwe w tej sytuacji.
Trzeba natomiast wiedzieć, iż na ocenę zdolności kredytowej wpływa wiele czynników. Wpis do KRD w konsekwencji pogarsza historię kredytową, ale dla pożyczkodawcy ważne są również Twoje dochody, forma zatrudnienia i inne aspekty.
Jak długo widnieje się w KRD?
Jeżeli dług zostanie spłacony, wierzyciel powinien zgłosić ten fakt do KRD. Wtedy w ciągu maksymalnie 7 dni informacja o aktywnym zadłużeniu zniknie z rejestru. o ile natomiast dług nie zostanie spłacony, wpis może pozostać w KRD przez 3 lata od ostatniej aktualizacji wpisu, ale nie dłużej, niż 10 lat od zgłoszenia zadłużenia przez wierzyciela.
Możliwe jest też zgłoszenie sprzeciwu do KRD przez dłużnika. Może być to skutecznym sposobem na usunięcie wpisu, jeżeli zawiera on błędy. Gdy KRD uzna taką reklamację, po prostu usunie wpis.
Jak sprawdzić, czy jesteś w KRD?
Możliwe jest sprawdzenie wpisów na własny temat. Raz na 6 miesięcy zrobisz to zupełnie za darmo. Najlepiej jest założyć konto na stronie krd.pl i potwierdzić swoją tożsamość. Raport na własny temat zawiera takie informacje o długach, jak:
- informacje o zobowiązaniach
- dane wierzyciela
- data wpisu do rejestru
- kwota zadłużenia
- status spłaty (czy dług został spłacony lub częściowo spłacony)
Jak usunąć wpis z KRD?
Najprostszym rozwiązaniem jest spłata zadłużenia. Po usunięciu wpisu do KRD konsekwencje przestaną być odczuwalne maksymalnie po upływie 21 dni (zwykle szybciej). o ile mimo spłaty długu wierzyciel nie zgłosi się do KRD w celu usunięcia wpisu, warto od razu złożyć reklamację do KRD. Innym wyjściem, które może być jednak czasochłonne, jest wstąpienie na drogę sądową.
Niekiedy wpis do KRD jest dokonany niezgodnie z prawem. Wtedy można żądać jego usunięcia natychmiast. Powodem może być pomyłka lub niedopełnienie przez wierzyciela obowiązku poinformowania dłużnika o planowanym wpisie do rejestru.
Jak uniknąć wpisu do KRD? Praktyczny poradnik
Jeśli pojawi się wpis do KRD na Twój temat, konsekwencje są dotkliwe. Warto zatem uniknąć tej sytuacji. Jak zapobiec wpisom do KRD:
- nie zadłużaj się ponad swoje możliwości finansowe
- pilnuj terminów płatności – ustaw przypomnienie lub zaplanuj automatyczne płatności dla cyklicznych opłat
- nie ignoruj wezwań do zapłaty – brak reakcji może prowadzić do wpisu
- w razie problemów finansowych – negocjuj z wierzycielem. Zwykle jest możliwość dogadania się, np. rozłożenia spłaty na raty
- w razie problemów, skorzystaj z porady prawnej
Najczęściej zadawane pytania
Czym skutkuje wpis do KRD?
Posiadanie wpisu pogarsza historię kredytową. Banki i inne instytucje (pożyczkodawcy, ubezpieczyciele, a choćby operatorzy telefonii komórkowej) mogą odmówić podpisania z dłużnikiem umowy. Dla przedsiębiorców wpis do KRD ma konsekwencję w postaci pogorszenia reputacji na rynku.
Co grozi za wpis do KRD?
Konsekwencją wpisania do KRD są pogorszenie wiarygodności finansowej i problemy z uzyskaniem zgody na kredyt lub pożyczkę.
Po jakim czasie znika się z KRD?
Jeżeli dług zostanie spłacony, wierzyciel ma 14 dni na zgłoszenie tego faktu do KRD, a rejestr powinien usunąć wpis w ciągu 7 dni. jeżeli dług nie został spłacony, informacja może pozostać w rejestrze choćby przez 10 lat od daty wpisu.
Źródło:
- https://krd.pl/
- https://www.infor.pl/tematy/krd/