Wsiewki śródplonowe to zbędny wymysł czy realna alternatywa? Sprawdź jak zarobić dodatkowo choćby 500 zł z hektara!

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Wsiewki śródplonowe


Wsiewki śródplonowe to działanie, które powróciło wraz z ekoschematami. Co więc interesującego i z korzyścią można wysiać w plon główny? Pomysłów czy idei jest kilka. Sprawdźmy więc jak zrobić to zgodnie ze sztuką.

Bioróżnorodność w monokulturach zbożowych

Temat wsiewek śródplonowych jest prawdopodobnie najbardziej znany w zbożach. Już nasi dziadkowie, a może i ojcowie stosowali tą technikę. W ekstensywnej uprawie przynosiła one szereg korzyści. Wraz z intensyfikacją produkcji odeszły one, jednak na boczny tor. Czy więc powrócimy do nich? Wiele wskazuje, iż tak. Nieliczni już owe kombinacje z powodzeniem wdrażają.

Jaka jest więc rola wsiewek śródplonowych w zbożach? Wsiewki śródplonowe mają ograniczać rozwój chwastów w międzyrzędziach czy okrywać w pełni glebę. Przy odpowiednim zagospodarowaniu możemy zebrać je także na zieloną paszę lub choćby na nasiona. Nic nie stracimy jeżeli zostaną też na polu wzbogacając glebę w materię organiczną.

Wsiewka wyki ozimej w roślinę podporową, w tym przypadku pszenżyto ozime. fot. M.Piśny

W zbożach jarych i ozimych

Wsiewki śródplonowe wykorzystuje się najczęściej w zbożach jarych wsiewając w nie koniczyny, wykę lub seradele. Najlepiej w tym duecie sprawdza się jęczmień, a także owies. Wsiewki śródplonowe można wykonać również w oziminach, przykładowo żyto lub pszenżyto z seradelą. Na rynku znajdziemy także gotową mieszankę skomponowaną już z kilku gatunków, która sprawdzi się z pewnością najlepiej. Zrównoważony skład produktu zapobiega wzajemnej konkurencji i w niezwykle bioróżnorodny sposób buduje życie biologiczne. Po zbiorach zbóż część gatunków pozostaje nadając się do dalszego użytkowania.

Wsiewki śródplonowe w międzyrzędzia kukurydziane

Kukurydza uprawiana w stosunkowo szerokim rozstawie pozostawia przez długi okres wiele niezagospodarowanej i nieosłoniętej przestrzeni. Co więcej w początkowym etapie jej wzrost jest stosunkowo powolny. I choć po pewnym czasie kukurydza powierzchnię zacienia, to jednak przez długi okres gleba pozostaje odkryta, a co za tym idzie narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych czy intensywny rozwój chwastów. Zapobiec tym zjawiskom mają wsiewki śródplonowe, które dobrze aklimatyzują się w międzyrzędziach. Spełniają one swoje funkcje prośrodowiskowe będąc przy tym dodatkowym źródłem paszy objętościowych.

Wysiew mieszanek należy wykonać we właściwym momencie, tak aby nie zaszkodzić kukurydzy. Istotnym jest więc termin oraz norma wysiewu. Komponenty wsiewki śródplonowej muszą charakteryzować się wolnym tempem wzrostu i niską agresywnością tolerując przy tym silne zacienienie. Doskonale spiszą się więc tutaj życice oraz koniczyny. Jak je w tej uprawie odpowiednio wysiać? Istnieją dwa warianty. W pierwszym wsiewkę śródplonową wykonujemy w momencie siewu kukurydzy z użyciem siewnika rzędowego. W drugim w fazie 6-8 liści kukurydzy z pomocą siewnika pneumatycznego i brony sprężynowej czy pielnika lub z użyciem beczkowozu z wężami wleczonymi, gdzie łącznie z gnojowicą miesza i wysiewa się nasiona.

Kukurydzę wysiewa się najczęściej z gatunkami trawiastymi. Ciekawą propozycją jest także duet z fasolą. fot. M.Piśny

Okryte zielenią redliny ziemniaka

Zboża, kukurydza, ale kto by pomyślał, iż wsiewki śródplonowe można wykorzystać także w uprawie ziemniaka. I nie, nie jest to tym razem żadna mimowolna kompozycja komosy białej i chwastnicy jednostronnej z glebowego banku nasion. Z inicjatywą wyszedł nie kto inny jak nasz zachodni sąsiad. No więc jakie są założenia przy tej uprawie i jak podejść do całej agrotechniki?

Wsiewka śródplonowa ma przynieść przede wszystkim korzyści w postaci poprawy struktury gleby, a jak wiadomo okopowe silnie ją degradują. Okryte roślinnością redliny mają także zapobiec erozji oraz chronić grunt przed nadmiernym nagrzaniem. Pomysłodawcy zapewniają, iż dzięki zrównoważonej kompozycji gatunków wsiewka nie będzie zagrażać roślinie uprawnej, a choćby zwiększy ich witalność. To tyle w teorii bo osobiście nie miałem dotychczas okazji spotkać się w Polsce z uprawą współrzędną w ziemniaku.

Wsiewka wykonana w redliny ziemniaka. fot. humusbewegung.at

Ekoschemat – wsiewki śródplonowe

Wykorzystanie wsiewek śródplonowych pozwala także zrealizować jeden z ekoschematów. Spełnić należy kilka kryteriów. Punkty przyznawane są w momencie, gdy wykonano wsiewkę śródplonową w uprawę w plonie głównym i utrzymano ją co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. Co ważne obowiązuje także całkowity zakaz stosowania środków ochrony roślin w trakcie ich utrzymania. Rolnik jest wówczas zobowiązany do złożenia oświadczenia w terminie 7 dni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym.

Idź do oryginalnego materiału